• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İlk yerli otomobil Devrim 57 yaşında

İlk yerli otomobil Devrim 57 yaşında

Eskişehir’de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961’de üretilen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tanıtılan birincil ulusal ve yerli araba Devir, 57. yaşını kutluyor.

O zamanki adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ’de (TÜLOMSAŞ), Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961’de üretilen Devrim isimli 4 otomobilden biri olan araç, Cumhuriyet’in 95, üretiminin ise 57. yılında sergilendiği müzede ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

4,5 AYDA YAPILDI

Yapımı 4,5 ayda tamamlanan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, talimatı veren Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e tanıtılan ilk ulusal ve yerli araba Köklü Değişiklik, üretildiği sene, tekrar Gürsel’in talimatıyla trenle Ankara’ya götürüldü.

İlk yerli otomobil Devrim 57 yaşında

TÖRENDE BENZİNİ BİTTİ

Demiryolu kanunları gereği deposuna eksik akaryakıt konulan Ihtilal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Gürsel’in test nedeniyle kullandığı sırada benzini bitip durdu. Bunun peşinde trenle Ankara’dan Eskişehir’e getirilen Devrim, bir vakit fabrika içinde kullanıldı.

200 TÜRK MÜHENDİS VE EMEKÇI YAPTI

Dönemin zor koşullarına rağmen 4,5 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle “siyah”, “beyaz”, “mavi boncuk” ve “gecekondu mahallesi” isimleri verilerek 4 adet üretim edilen otomobillerden günümüze kadar gelen ve adı daha sonra Devir olarak belirlenen araba, TÜLOMSAŞ’ta sergileniyor.

Ziyaretçilerin alaka gösterdiği Devrim’in sergilendiği müzede, otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, üretim aşamalarının çekildiği resim makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, kireç taşından maketi, protez parçalar, Sivas’ta demiryollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri yer alıyor.

İlk yerli otomobil Devrim 57 yaşında

140 KM HIZ İBRESİ

Uzun ve kısa farları ayakla kumanda edilen, kontak anahtarıyla ve manuel olarak da çalıştırılabilen Ihtilal, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor. Bin 250 kilogram ağırlığında ve saatte en fazla 140 kilometre hız göstergesine sahip Ihtilal’e emniyet gerekçesiyle yakıt konulmuyor, aküsü sökülüyor.

İlk yerli otomobil Devrim 57 yaşında

ZİYARETÇİ AKINI

Köklü Değişiklik otomobilinin sergilendiği müze, ziyaretçilerin yoğun ilgisi göz önüne alınarak TÜLOMSAŞ tesislerinin farklı bir bölgesinde oluşturuldu. 8 ay önce açılan müze, takriben 95 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Devrim otomobilini bakmak için ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, ilk yerli tasarım araçla anı fotoğrafı çektiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: