• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
İlk Milli İnsansız Savaş Uçağı Uçan Balık’ın Görüntüleri Ortaya Çıktı

İlk Milli İnsansız Savaş Uçağı Uçan Balık’ın Görüntüleri Ortaya Çıktı

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz günlerde kanatsız haliyle kameralara yansıyan Taarruz İnsansız Hava Aracı Akıncı’nın kanatları takılmış görüntüsünü paylaştı.

BAYRAKTAR, DAHA ÖNCE KANATSIZ GÖRSELLERİ PAYLAŞMIŞTI

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, milli İHA’lar ve Ar-Ge çalışmalarına dair yorumlama yapmış, “Uçan balık” olarak nitelendirilen Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı’nın kanatsız görsellerini paylaşmıştı.

Ilk ulusal insansız savaş uçağı Uçan Balık’ın kanatları takıldı. Projeye ilişkin yeni görüntüyü Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal ağ hesabından paylaştı.

“UÇAN BALUK’UN KANATLARI TAKILDI, IMAL HATTINDA İLERLİYOR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Akıncı Taarruz İnsansız Hava Arabulucu önünde çekildikleri fotoğrafı yayınladı. “Uçan Baluk’un kanatları takıldı, üretim hattında ilerliyor” ifadesini kullandı.

FARKLI MÜHİMMATLARLA TAHSIS YAPABİLECEK

Baykar kadar geliştirilen AKINCI, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi bir dizi alanda faaliyet bildiren yerli şirketlerin en ileri mahsul ve kabiliyetlerini bünyesinde barındıracak.

Platform, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle tahsis yapacak AKINCI, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili yararlı önem taşıyabilecek. Platform, ulusal uydular üzerinden denetleme edilebilecek.

AKINCI’da Ulusal Bakış Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Ulusal Elektronik Takviye Podu, Milli AESA (Fazla Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak.

AKINCI, ilk önce yerli mühimmatlar elde etmek üzere dağıtılmış cephane konfigürasyonlarıyla devir yapabilecek.

Vasıta, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek.

Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında AKINCI aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek.

Ödev gereklerine tarafından 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C’yle donatılabilecek AKINCI, keza başka bir konfigürasyonda benzer anda 2’şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE göre geliştirilen ilk ulusal hava füzelerinden Gökdoğan ile tayin yapabilecek.

Baykar, bunların dıştan da bir dizi cephane konfigürasyonu üzerinde duruyor.

İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞINA GIDEN SON EVRE

Akıncı, insansız savaş uçağına giden bir önceki faz olarak görülüyor. Projenin başarıyla gerçekleşmesi halinde yeni model insansız savaş uçağına geçiş hızlanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: