• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
İlber Ortaylı’nın Andımız yorumu

İlber Ortaylı’nın Andımız yorumu

Danıştay’ın aldığı Andımız kararı, tartışmaları da beraberinde getirdi.

CHP, Andımız’ın yeniden okutulması için eylemler düzenlerken, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı haricen aniden sıcak bakmadıklarını ifade etti.

Andımız ile ilgili bir açıklama da tarihçi İlber Ortaylı’dan geldi.

Tartışmalar karşısında şaşma yaşadığını bildiren İlber Ortaylı, Türkiye’de herkesin Türk olduğunu ve tartışmaların manasız olduğunu söyledi.

“FRANSA’DA NASIL HERKES FRANSIZ İSE”

Bağımsızlık Gazetesi’nden Ipek Özbey’e konuşan Ortaylı, “Acilen Türkiye’de kimse monarşiyi istemez, o kadar bir şeye dönülmez. Fakat bu cumhuriyetin ne olduğuyla ilgili herkes size bir şey öğretmeye kalkıyor. Bakın şu anda oturmuş andımızı tartışıyoruz, şaşıyorum. Neyini tartışıyorsun bunun. Fransa’da nasıl herkes Fransız ise Türkiye’de de herkes Türk. Bunun katiyen ırkî bir temeli değil. Kimsenin öyle saf Türkçülük güttüğü falan da değil. Osmanlı gibi bir hanedan ismini taşımayacağımıza göre biz Büyük Halk Meclisi dönemini Türkiye diye adlandıracağız ki zaten o kadar deniyordu bize. Biz defalarca Türk’tük. Bunları tartışmanın manası yok. Dünya coğrafyasından Avrupa tarihinden haberi olmayan bir takım adamlar oturuyor, militarizmden falan bahsediyor. Bu ne büyük bir cehalet. Ucuz şekilde sesini yükseltme huyu başladı. Benim zamanımda insanlar susarlardı. Yüksek sesle düşünmek ayıp bir şeydir. “Yasaktır, hemen adamı hapse at” demiyorum fakat ayıp bir şeydir. Kırk kere göz önünde bulundurmak lazım.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: