• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İlber Ortaylı da, Erdoğan’ın ‘Sıcak Bakmıyoruz’ Dediği Andımız Tartışmalarına Katıldı

İlber Ortaylı da, Erdoğan’ın ‘Sıcak Bakmıyoruz’ Dediği Andımız Tartışmalarına Katıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerin anlaşmazlığa neden olan konularından biri olan Andımız’la ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ERDOĞAN “SICAK BAKMIYORUZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstiklal Marşı dışında bir anda sıcak bakmıyoruz” dediği Andımız’la ilgili tartışmalar karşısında şaşma yaşadığını belirten İlber Ortaylı, Türkiye’de herkesin Türk olduğunu ve tartışmaların manasız olduğunu söyledi.

“FRANSA’DA NASIL CÜMBÜR CEMAAT FRANSIZ İSE…”

Özgürlük Gazetesi’nden Ipek Özbey’e konuşan Ortaylı, “Hemen Türkiye’de kimse monarşiyi istemez, böylece bir şeye dönülmez. Ama bu cumhuriyetin ne olduğuyla ilgili herkes size bir şey öğretmeye kalkıyor. Bakın şu anda yerleşik andımızı tartışıyoruz, şaşıyorum. Neyini tartışıyorsun bunun. Fransa’da nasıl cümbür cemaat Fransız ise Türkiye’de de cümbür cemaat Türk. Bunun asla ırkî bir temeli değil. Kimsenin o kadar saf Türkçülük güttüğü falan da değil. Osmanlı gibi bir hanedan ismini taşımayacağımıza tarafından biz Büyük Millet Meclisi dönemini Türkiye diye adlandıracağız ancak zaten öyle deniyordu bize. Biz her zaman Türk’tük. Bunları tartışmanın manası değil” diye konuştu.

“BU NE BÜYÜK BİR CAHILLIK”

Açıklamasının devamında eleştirilerini sertleştiren Ortaylı, “Dünya coğrafyasından Avrupa tarihinden haberi olmayan bazı adamlar oturuyor, militarizmden falan bahsediyor. Bu ne büyük bir cahillik. Ucuz şekilde sesini yükseltme huyu başladı. Benim zamanımda insanlar susarlardı. Yüksek sesle göz önünde bulundurmak ayıp bir şeydir. ‘Yasaktır, anında adamı hapse at’ demiyorum lakin ayıp bir şeydir. Kırk defa düşünmek lüzumlu.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: