• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İkinci Üniversite kayıtları için son 4 gün

İkinci Üniversite kayıtları için son 4 gün

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin 2002 yılında hayata geçirdiği sınavsız ‘İkinci Üniversite’ programlarına kayıtlar devam ederken talep de her geçen gün artıyor. Kariyerlerini , hayata ayrı bir pencereden görmek ve hayallerini gerçekleştirme fırsatı tutmak isteyenler için 11 Eylül tarihinde başlayan ve daha önce 21 Eylül tarihinde sona ereceği açıklanan arşiv, üniversite yönetiminin zaman uzama karanının ardından 5 Ekim Cuma günü sona erecek.

Sınavsız İkinci Üniversite hakkında İHA muhabirine açıklamalarda yer alan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, şu esas dek kayıt yaptıran birey sayısının 150 bini geçtiğini ifade etti. Çomaklı, “Anadolu Üniversitesi olarak insanımıza bir imkan sağlanmış. Bu imkan da ikinci üniversite olarak adlandırılıyor yüksek öğretimde. Bunu manası şu; bir üniversiteyi bitirmiş, veya şu anda okumakta olan bir birey, bizim programlarımızın birine kaydolarak sınava girmeksizin ikinci bir üniversiteye kaydolabilir. Bunun çoğu amacı ve hedefi var.

Birincisi, millet tıp, eczacılık, hukuk bölümlerini bitirmiş olabilir, lakin aynı zamanda tarihi de, sosyolojiyi de bitirmek isteyebilir. Burada manâlı olan husus bu kişinin isteklerine istek verebilecek şekilde programlarımızı başlamak. Tabi bunların teknik durumları söz konusu. Örneğin yasal öğrencilik şartları tamamladıktan sonra kişi kendisini bizim sistemimize girerek kaydettirebiliyor. Bunun için herhangi bir vergi ödemesine gerek yok.

Normal yasal öğretim giderlerini ödüyor. Okumakta ise de bir resmi katkı maddesi payı var. Yani ödeme gideri ile beraber katkı maddesi payını da ödeyerek bizde öğrencilik hakkına sahip oluyor. Tabii bunda bir fazla öğrencimiz var sayısal olarak baktığımızda. Şu an itibariyle bizim ikinci üniversite için son başvuru tarihimizi 5 Ekim’e uzattık. Şu Anda elimizde olan rakamlar da 150 bini geçti. Geçen yıl itibariyle de 200 binden fazlaydı. Yani İkinci Üniversite okuyan öğrenci Türkiye’de 200 binden fazla. Bu sene de bu rakama varmayı hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

“Dünyada örnek üniversitelerden bir tanesine”

Anadolu Üniversitesi’nin dünyada misal bir üniversite olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çomaklı, İkinci Üniversite eğitiminin çalışanlar için de kolaylıklar sağladığını aktardı. Prof. Dr. Çomaklı, “Özellikle özel sektörde, halk sektöründe lisansı bitirmiş, kendisini daha ilerletmek isteyen, mesleki açıdan bambaşka alanlara alaka duyup da bunu üniversite ile belgelemek isteyen ve lisans diplomasına sahip elde etmek isteyen kişiler. Özel sektörde bir birey yoğunluğundan dolayı ikinci bir üniversiteye gidemeyebilir. Fakat bizdeki programlarda gidebilir. Mesela ön lisans programlarımız var.

Mesela ev idaresi, fotoğrafçılık ve kameramanlık var ön lisans programlarında. Muhasebe ve ücret uygulamaları, lojistik, marka irtibat, medya iletişim ve bunu daha sıralayabiliriz. Bunlar Anadolu Üniversitesi’nin sayfasına girdiğimiz zaman ‘ikinci üniversite’ başlığı aşağıda görebiliriz. Mesela kişi üniversiteyi, hukuku bitirmiş. Iş adamı olmuş ve ben felsefe okumak istiyorum diyor. Üniversitesine gitmeye lüzum değil. Oturduğu yerden okuyabilir. Kendi sitemimiz, altyapımız cilalı. Dediğim gibi etkileşimli bir eğitim sistemimiz var biliyorsunuz Anadolu Üniversitesi 60 takvim bir üniversite. Dünyada misal üniversitelerden bir tanesine. O nedenle bunlara olanak tanıyoruz. Kapılarımız herkese açık” dedi.

“Bu diplomaları normal örgün öğretim diploması gibi kullanabiliyorlar”

İkinci üniversite diplomasını örgün öğretim diplomasından hiçbir farkı olmadığını da açıklayan Rektör 

Çomaklı, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Diploma sahipleri, bu diplomaları sıradan örgün öğretim diploması gibi kullanabiliyorlar. Çünkü bu diplomada nihayetinde ikinci üniversite dahilinde verilen bir etkinliğe sahip. Bütün her şeyi normal. Sınavları, dersleri bütün sitemi ona göre hazır ve o nedenle herhangi bir şekilde şüphe uyandıracak ya da herhangi bir şekilde diplomanın durumunu sorgulayacak bir şey laf konusu değil. Sıradan bir fakülte diploması, üniversite diploması olarak alıyorlar.”

Kayıtlar nasıl yapılıyor?

Adaylar, https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ adresinden “ikinci üniversite” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştirebilecek. daha sonra tescil için zorunlu belgeleri hazırlayıp, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF bürolarından 5 Ekim Cuma günü saat 17.00’ye değin tescil işlemlerini tamamlayabilecek.  

Burak Tekin – Kadir Arslan
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: