• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İkinci Kez Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz! İşte Şartlar

İkinci Kez Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz! İşte Şartlar

Milyonlarca birey emekli aylığı bağlattıktan daha sonra, aynı veya başka bir iş yerinde ikinci bir işte çalışmaya devam ediyor. Emeklileri çalıştıran işverenler, “Nasıl olsa emekli olduğun için afiyet hizmeti alabiliyorsun, iş sözleşmesi yerine hizmet alım sözleşmesi yapalım” diyebiliyor.Meslek sözleşmesi imzalandığında brüt ücretin yüzde 32’si oranında sosyal güvenlik takviye primi (SGDP) ödemek zorunda olan işveren, hizmet sözleşmesi yaptığında SGDP ödemiyor. Brüt ücreti 3 bin lira olan bir işveren bu sayede ayda 832 lira prim ödemekten kurtuluyor. İşçisine yalnızca net ücret üzerinden ödeme yapıyor. İşten ayrılma günü geldiğinde patron ihbar ve kıdem tazminatı ödemekten kaçınabiliyor. Iş sözleşmesi değil, hizmet sözleşmesi imzaladığını savunan patron, ihbar ve kıdem tazminatı ödemiyor.

DAVA AÇAN KAZANIR

Habertürk’te yer alan habere kadar, böyle bir durumla karşılaşan çalışanların dava açması gerekir. Her ne dek davalar uzun sürse de suçlama genel olarak işçilerin lehine sonuçlanıyor. Yargıtay’ın muhtelif kararlarında, meslek sözleşmesi yapılmadan ‘danışman’ ya da başka bir isim aşağıda çalıştırılan kişilerin sunduğu banka hesabına yatırılan uyumlu ödemeler delil olarak kabul ediliyor. Yargıtay, düzenli ödemeler dolayısıyla meslek ilişkisi bulunduğuna hükmederek, işe iade ve tazminat ödenmesi yönünde karar veriyor.

PATRON AÇISINDAN TEHLIKELI

Emekli kişiyi sigortasız olarak çalıştırmak, işe iade ve kıdem tazminatının yanı sıra işveren açısından başka riskler de taşıyor. Işveren, sigortasız çalıştırılan kişinin şikâyeti veya aleyhine mahkeme emri çıkması durumunda sosyal emniyet yardım primini suç oluşturan ve gecikme faiziyle birlikte ödemek zorunda kalabiliyor.

BELGELERİ SAKLAYIN

Emekli olduktan sonradan sigortasız olarak çalıştırılanların, kendilerine yapılan uyumlu ödemelere ilişkin belgeleri saklamaları gerekiyor. Dava aşamasında bu belgeler mahkemeye delil olarak sunulduğunda sonuç almak kolaylaşıyor.

EMEKLİ ÇALIŞANIN KIDEM TAZMİNATI HAKKI

Emekli olduktan sonra 4/a (işçi) statüsünde çalışmaya devam edenler, ihbar ve kıdem tazminatı bakımından öteki çalışanlarla benzer haklara sahip bulunuyor. İşverenin işten atması halinde ya da işçinin haklı bir nedenle istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı ödeniyor. Kıdem tazminatı keza emeklilik sırasında alınabiliyor. Ama, kıdem tazminatını alarak emekli aylığı bağlattıktan daha sonra ikinci bir işte çalışanlar, bu işten ayrılırken emekliliği bahane gösterip kıdem tazminatı alamıyor. bununla beraber, bir ay emekli aylığını kestirip olağan çalışmaya geçen kişiler, bir ay daha sonra yeniden emeklilik dilekçesi vererek kıdem tazminatı talebinde bulunabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: