• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

Aybüke SENGİR / email protected

Bütün kardeşler ağız dalaşı edip küser lakin hiçbir kardeşin kavgası “Normal ve Rudi Dassler” kardeşlerinki kadar kitleleri sürüklememiştir. Olay Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde İkinci Dünya Savaşı’nın birazcık daha öncesindeki yıllarda yaşanıyor. Adolf(Normal) Dassler ve Rudolf(Rudi) Dassler ismindeki kardeşler kundura üretip satış için kendilerine bir atölye açıyorlar ve adını da Gebrüder Dassler Ohg koyuyorlar. İki kardeşin bu kundura şirketi çoğunlukla atletizimcilere hitap eden kalitetli modeller üretiyordu. Daha sonraları aralarındaki rekabet kurumsal rekabetin fazla ötesine geçiyor. Bu ailevi kavga sadece iki kardeşi karşı karşıya getirmekle kalmıyor, bununla birlikte yaşadıkları şehirde halkın da ikiye bölünmesine yol açıyor.

FAZLA KUVVET ŞARTLARDA ÇALIŞIYORLARDI

Babaları öldükten daha sonra, baba mesleğini devam ettirmeye karar veren iki kardeş, annelerinin mutfağını atölyeye dönüştürerek çalışmaya başlıyor. 1924’te kurdukları Dassler Kardeşler Gebrüder Dassler Schuhfabrik şirketinde koşullar o kadar zordu ancak, elektrik olmadığı için bisikletten elde ettikleri enerjiyle cilt keserek üretime devam ediyorlardı.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

BİRİ DIŞA DÖNÜK BİRİ YARATICI

Adolf Dassler ayakkabıları tasarlayıp üretirken, daha dışa dönük bir karaktere sahip olan Rudolph ise satışını gerçekleştiriyordu. Hitler 1933 yılında başa geçtiğinde, her ne değin iki kardeş Nazi partisine üye olduysa da, bu şart 1936 yılı Olimpiyatları’nda dört altın madalya kazanan efsanevi Afro-Amerikan atlet Jesse Owens’a kundura vermelerini engellemedi. Owens’ın zaferi ayakkabıların milletlerarası çapta tanınmasını sağlarken, Dassler kardeşlerin ayakkabılarının satışında da patlama yaşandı.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

KARDEŞLER BİRBİRİNE DÜŞTÜ

Bu başarıları, eşleri anlaşamamasına karşın beraber aile evinde yaşayan kardeşler aralarında zaten var olan sürtüşmeyi daha da artırdı. Asıl kavgaları ise Müttefikler İkinci Dünya Savaşı sırasında Herzogenaurach’ı bombalarken patlak verdi. Alışılagelmiş ve eşi, daha evvelden Rudi ve karısının bulunduğu sığınağa geldiğinde, Alışılagelmiş Müttefikleri kastederek “kahrolasılar tekrar geldiler” dedi. Rudi ise bu sözün kendisini ve ailesini maksat aldığına inandı. Bunun üstüne ana kıyamet koptu.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

ADOLF KARDEŞİNİ ARALIKSIZ İHBAR EDİYORDU

Rudi askere çağrıldığında bunun Olağan ve karısının tezgâhı olduğunu düşündü; kendisini cepheye göndererek, işe el koymayı planlamış olabilirlerdi. Ardındaki Rudi iki kez tutuklandı ve her defasında da kendisini ihbar edenlerin kardeşi ve karısı olduğuna inandı. İlkinde, askerlik hizmetinden firar ettiği için Almanlar, ikincisinde ise Gestapo namına çalıştığı gerekçesiyle Müttefikler göre tutuklandı. Rudi’nin kardeşi Adi’nin kendisini ihbar ettiği yönündeki şüpheleri, Amerikalı soruşturma yetkililerinin yayımladığı raporla da onaylanmış oldu. Rudi savaş kampına gönderilirken, Normal işi her yerde yapı etti.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

1948’DE ŞİRKETİ İKİYE BÖLDÜLER

Kardeşler 1948 yılında şirketi ikiye bölüp, çalışanları ve varlıkları da paylaştıklarında gerilim tamamen arttı. Bayağı, şirketinin adı ve soyadının kombinasyonu olan “Adidas” olarak adlandırdı. Rudi de kardeşini taklit ederek öncelikle şirkete “Ruda” adını verdiyse de sonradan daha atletik bir çağrışımı olan “Puma”ya çevirdi. Her ikisi de Aurach nehrinin iki yakasında fabrikalar kurdu.

AHALI DA BU İKİ ŞİRKETTEN BİRİNDE ÇALIŞIYORDU

Çok kısa bir sürede Herzogenaurach’ın ekonomisinin büyük bir bölümüne dominant oldular; bu nedenle şehirdeki anında cümbür cemaat bu iki şirketten birinde çalışıyordu.

Tüm şehir halkı Dessler ailesinin kavgasında ister istemez taraf haline gelirken, rekabet gülünç boyutlara ulaştı. İki şirket çalışanları aralarında flört ve izdivaç de yasaktı; zamanla Herzogenaurach “eğik boyunların şehri” olarak tanımlanmaya başlandı; bunun nedeni, insanların sizinle konuşmadan önce başlangıçta hangi ayakkabıyı giydiğinize bakmalarıydı.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

ALIŞILAGELMIŞ TEKNİK BİLGİYE SAHİP OLDUĞU İÇİN FAYDA SAĞLIYORDU

Rudi’nin satmak ekibi ve mahsul teslimatı daha iyiyken, Normal de daha iyi bir teknik bilgiye ve ayakkabıları dünyaya tanıtabilecek atletlerle daha iyi ilişkilere sahipti. Bu da Puma’ya kıyasla Adidas markasına fayda sağlıyordu. yine de iki şirket birbiriyle fazla artı uğraştığından, spor ayakkabısı endüstrisine damgasını vuran Nike’ın tehdidine karşısında harekete geçmekte yavaş davrandılar.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

BÜTÜN 60 YIL SÜREN REKABET, İKİ BİRBİRİNDEN UZAK MEZAR

Adidas ila Puma markaları arasındaki altmış yıllık rekabet 2009 yılında iki şirketin çalışanları aralarında sembolik bir arkadaşlık maçıyla sona erdi. O tarihte, Dassler kardeşler dört yıl arayla şimdiden ölmüşlerdi. Ancak öldükten daha sonra bile hasımlık devam etti; iki kardeş aynı mezarlıkta lakin birbirinden olabildiğince uzak iki yere gömüldü.

İki düşman kardeşin kavgası: Puma ve Adidas

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: