• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Antalya’da 31 Ağustos 2009 günü ekmek olmak için evden ayrılan Kavrama Kırıt (16), sözde sosyal ağ hesabından tanıştığı O.K. ile buluştu. O.K, Kırıt’ı arkadaşı A.K.’nin evine götürdü. İddialara tarafından evde Algı Kırıt’a uyuşturucu enjekte edilip, çocuk güç ve tecavüze uğradı. Benzer gece evde yaşamını yitiren Algı Kırıt’ın cesedi, üzerindeki giysiler çıkartılarak Isparta yolunda bir araziye bırakıldı. 10 gün sonra yer alan Kırıt’ın cesedi, kimliği saptanamayınca ve Adli Tıp’ta yapılan otopside de belirsiz bir durum çıkmayınca kimsesizler mezarlığına gömüldü. Olaydan 40 gün daha sonra sahipsiz bir beden bulunup gömüldüğünü öğrenen ailenin başvurusu üstüne mahkeme kararıyla kabir açıldı. İncelemede cesedin Kavrama Kırıt’a ait olduğu saptanınca soruşturma başlatıldı.

Olayla ilgili O.K, A.K, kız kardeşi E.K. ile E.K.’nin oğlu M.M.K. gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumunun otopsi raporunda da tecavüz ve darp bulgusu belirtilmediği için şüpheliler özgür bırakıldı. Şüphelilerden A.K. 1 Kasım 2014 tarihinde vefat etti. Milli Kriminal Büronun Algı Kırıt’ın ölümüyle ilgili verdiği raporda, olayın ‘zorlamalı vefat ve tecavüz’ olduğunun belirtilmesi üstüne O.K., M.M.K. ve E.K. tutuklandı. Daha önce Antalya 6. Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davada, tutuklu sanıklar O.K. ile M.M.K.’ye ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er sene hapis, davalı E.K.’ye ise 28 yıl hapis cezası verildi. İki hafta önce Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi’nde görülen dava duruşmasında savcı, davalı M.M.K ile O. K. ‘mümkün kasıtla insan öldürme’, ‘hürriyeti yoksun vazgeçme’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından, E.K.’yi ise ‘delilleri imha etme’ suçundan cezalandırılmasını ve yeniden sanıkların uyuşturucu temininden dolayı mahkemeden kabahat duyurusunda bulunulmasını istek etti. Tutuklama talebini kabul etmeyen mahkeme, sanıklar hakkında adli önlem kararı verdi.

1 ile 5 sene arasında suç oluşturan çıktı

Bugün tekrar Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Canice Dairesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar M.M.K. ile O.K. ile Seziş Kırıt’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz davalı E.K. ise rahatsızlığı sebebiyle duruşmaya katılmadı. Duruşmada hem Aile Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ile bir takım sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazırlanmış bulundu.

Duruşmanın peşinde kararı ifade eden duruşma heyeti, sanık E.K.’ya ‘delilleri imha etme’ suçundan 4 yıl, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında tutma suçu’ndan 1 sene, davalı M.M.K’ya ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara farkında etmeden yanına tutma suçu’ndan 1 yıl, sanık O.K.’ya ise ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara haberdar etmeden yanında alıkoyma suçu’ndan 1 yıl, ‘reşit olmayanla cinsel ilişki suçu’nu işlediği için de 2 sene hapis cezası verdi. Sanıklar, gözetim ve tutsak süreleri göz önünde bulundurularak cezalarından mahsup edildi.

“Bu bize dert olsun”

Mahkeme sonrası karara tepki gösteren Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder ve KADEM üyeleri, duruşma binası dışarıya basın açıklaması yaptı. Bahşedilen kararın adaletsizce olduğunu söyleyen Avukat Sibel Önder, “Algı Kırıt, 15 yaşında ansızın fazla erkeğin tecavüzüne uğradıktan daha sonra işkenceye maruz kaldı, öldürüldü ve Isparta’da Arıkovan çiftliğine atıldı. Bugün mahkeme sanıklar için birer yıl verdi. Hukukun, adaletin öldüğü bir gündeyiz. Adalet anlamına bir kişinin hayatını kast etmeniz halinde bu hususu değer biçme altına alınmadığını dahi gördük. Tüm delillerin olmasına karşın, tüm işleyişe karşın tüm sanıklar hakkında temize çıkma kararı verildi. Bugün biz Idrak Kırıt’ın hesabını soramadık, bu da bize tasa olsun” dedi.

“Cübbemden ve aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum”

Dosyada sanıklardan birinin 16 tane suç kaydının yer aldığına dikkati çeken Önder, “Uyuşturucudan hırsızlığa, hırsızlıktan kaliteli hırsızlığa, yaralama, kabahat aletini satın alma ve cinayet. Bunların hepsinden temize çıkma aldı. Suç potansiyeli yüksek ahali bugün etrafımızda dolaşıyor. Eline, gözüne, dizine her yerine fakir olduğumuz çocuklarımız şu an açıkta ortalıkta gezmekte. 15 yaşındaki çocuğun üzerinde adam olduğunu zanneden halk müziği, bizim gözümüzde insanlıktan çıktılar. Türk toplumunun huzurunda hiçbirinin insani değer taşımadığı açık net ortadadır. Sayın başkan yerel mahkemenin vermiş olduğu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına istinaden buradaki savcının iki defa ağırlaştırılması talebini reddetti. Ceza hususuna hiçbir şekilde girmedi, Idrak Kırıt’ın nasıl öldüğü ve öldürüldüğüne dahil hiçbir yanıt bulamadı Türk adaleti. Hak bugün mülkün temeli olamadı. Bugün adalet yıkıldı ve öldü. 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip uyuşturucu vererek öldürebiliyorsanız, Türk toplumu huzurunda beraatı almaya yargı kazandığınız gibi, maalesef müvekkilime vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm ödev edildi. Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını katledenlere üzerine bir de para verdiğine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum. Bugün hak ve hukuk öldü cenazesini kaldırıyoruz” diye konuştu.

Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, sonuç alamamaları halinde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dek gideceklerini sözlerine ekledi.

öne meydana çıkan haberler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: