• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Antalya’da 31 Ağustos 2009 günü ekmek almak için evden ayrılan Idrak Kırıt (16), güya sosyal medya hesabından tanıştığı O.K. ile buluştu. O.K, Kırıt’ı arkadaşı A.K.’nin evine götürdü. İddialara tarafından evde Algı Kırıt’a uyuşturucu enjekte edilip, çocuk kuvvet ve tecavüze uğradı. Benzer gece evde yaşamını yitiren Sezgi Kırıt’ın cesedi, üzerindeki giysiler çıkartılarak Isparta yolunda bir araziye bırakıldı. 10 gün sonradan yer alan Kırıt’ın cesedi, kimliği saptanamayınca ve Adli Tıp’ta yapılan otopside de kesin olmayan bir şart çıkmayınca kimsesizler mezarlığına gömüldü. Olaydan 40 gün daha sonra sahipsiz bir beden bulunup gömüldüğünü öğrenen ailenin başvurusu üstüne mahkeme kararıyla kabir açıldı. İncelemede cesedin Seziş Kırıt’a ait olduğu saptanınca soruşturma açıldı.

Olayla ilgili O.K, A.K, kız kardeşi E.K. ile E.K.’nin oğlu M.M.K. gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumunun otopsi raporunda da tecavüz ve darp bulgusu belirtilmediği için şüpheliler özgürlük bırakıldı. Şüphelilerden A.K. 1 Kasım 2014 tarihinde vefat etti. Milli Kriminal Büronun Seziş Kırıt’ın ölümüyle ilgili verdiği raporda, olayın ‘zorlamalı vefat ve tecavüz’ olduğunun belirtilmesi üstüne O.K., M.M.K. ve E.K. tutuklandı. Daha önce Antalya 6. Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davada, tutsak sanıklar O.K. ile M.M.K.’ye ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er yıl hapis, sanık E.K.’ye ise 28 sene hapis cezası verildi. İki hafta önce Antalya Alan Adliye Mahkemesi 8. Canice Dairesi’nde görülen dava duruşmasında savcı, davalı M.M.K ile O. K. ‘muhtemel kasıtla insan öldürme’, ‘hürriyeti mahrum vazgeçme’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından, E.K.’yi ise ‘delilleri imha etme’ suçundan cezalandırılmasını ve yine sanıkların uyuşturucu temininden dolayı mahkemeden suç duyurusunda bulunulmasını istek etti. Tutuklama talebini kabul etmeyen duruşma, sanıklar hakkında adli tedbir kararı verdi.

1 ile 5 sene arasında canice çıktı

Bugün yine Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar M.M.K. ile O.K. ile Algı Kırıt’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz davalı E.K. ise rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadı. Duruşmada ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ile bir takım sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Duruşmanın peşinde kararı ifade eden duruşma heyeti, sanık E.K.’ya ‘delilleri yok etme’ suçundan 4 yıl, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara haberdar etmeden yanına alıkoyma suçu’ndan 1 yıl, sanık M.M.K’ya ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanına tutma suçu’ndan 1 sene, sanık O.K.’ya ise ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara farkında etmeden yanına tutma suçu’ndan 1 sene, ‘reşit olmayanla cinsel ilişki suçu’nu işlediği için de 2 yıl hapis cezası verdi. Sanıklar, gözetim ve esir süreleri göz önünde bulundurularak cezalarından mahsup edildi.

“Bu bize tasa olsun”

Mahkeme sonrası karara tepki belirten Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder ve KADEM üyeleri, mahkeme binası haricen basın açıklaması yaptı. Bahşedilen kararın adaletsizce olduğunu söyleyen Avukat Sibel Önder, “Idrak Kırıt, 15 yaşında pat diye pozitif erkeğin tecavüzüne uğradıktan sonra işkenceye maruz kaldı, öldürüldü ve Isparta’da Arıkovan çiftliğine atıldı. Bugün duruşma sanıklar için birer yıl verdi. Hukukun, adaletin öldüğü bir gündeyiz. Adalet anlamına bir kişinin hayatını kast etmeniz halinde bu hususu değerleme altına alınmadığını deha gördük. Bütün delillerin olmasına karşın, bütün işleyişe karşın bütün sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bugün biz Algı Kırıt’ın hesabını soramadık, bu da bize tasa olsun” dedi.

“Cübbemden ve aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum”

Dosyada sanıklardan birinin 16 tane kabahat kaydının yer aldığına dikkati çeken Önder, “Uyuşturucudan hırsızlığa, hırsızlıktan kaliteli hırsızlığa, yaralama, kabahat aletini satın alma ve cinayet. Bunların hepsinden temize çıkma aldı. Kabahat potansiyeli yüksek halk müziği bugün etrafımızda dolaşıyor. Eline, gözüne, dizine her yerine muhtaç olduğumuz çocuklarımız şu lahza açıkta ortalıkta gezmekte. 15 yaşındaki çocuğun üzerinde adam olduğunu zanneden insanlar, bizim gözümüzde insanlıktan çıktılar. Türk toplumunun huzurunda hiçbirinin insani layık taşımadığı açık net ortadadır. Sayın başkan lokal mahkemenin vermiş olduğu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına istinaden buradaki savcının iki defa ağırlaştırılması talebini reddetti. Canice hususuna hiçbir şekilde girmedi, Sezgi Kırıt’ın nasıl öldüğü ve öldürüldüğüne dahil hiçbir cevap bulamadı Türk adaleti. Hak bugün mülkün temeli olamadı. Bugün yargı yıkıldı ve öldü. 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip uyuşturucu vererek öldürebiliyorsanız, Türk toplumu huzurunda beraatı almaya adalet kazandığınız gibi, maalesef müvekkilime vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm ödev edildi. Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını katledenlere üzerine dahası para verdiğine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum. Bugün adalet ve hukuk öldü cenazesini kaldırıyoruz” diye konuştu.

Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, sonuç alamamaları halinde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dek gideceklerini sözlerine ekledi.

öne çıkan haberler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

Whatsapp’taki risk Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: