• DOLAR
  5,2858
  % 0,16
 • EURO
  5,9723
  % 0,00
 • ALTIN
  224,5755
  % 0,67
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Idrak Kırıt davasında karar açıklandı

Antalya’da 31 Ağustos 2009 günü ekmek elde etmek için evden ayrılan Sezgi Kırıt (16), güya sosyal ağ hesabından tanıştığı O.K. ile buluştu. O.K, Kırıt’ı arkadaşı A.K.’nin evine götürdü. İddialara tarafından evde Idrak Kırıt’a uyuşturucu enjekte edilip, çocuk kuvvet ve tecavüze uğradı. Benzer gece evde yaşamını yitiren Idrak Kırıt’ın cesedi, üzerindeki giysiler çıkartılarak Isparta yolunda bir araziye bırakıldı. 10 gün sonradan bulunan Kırıt’ın cesedi, kimliği saptanamayınca ve Adli Tıp’ta yapılan otopside de kararsız bir koşul çıkmayınca kimsesizler mezarlığına gömüldü. Olaydan 40 gün daha sonra sahipsiz bir gövde bulunup gömüldüğünü öğrenen ailenin başvurusu üstüne mahkeme kararıyla kabir açıldı. İncelemede cesedin Idrak Kırıt’a ait olduğu saptanınca soruşturma başlatıldı.

Olayla ilgili O.K, A.K, kız kardeşi E.K. ile E.K.’nin oğlu M.M.K. gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumunun otopsi raporunda da tecavüz ve darp bulgusu belirtilmediği için şüpheliler özgürlük bırakıldı. Şüphelilerden A.K. 1 Kasım 2014 tarihinde vefat etti. Ulusal Kriminal Büronun Sezgi Kırıt’ın ölümüyle ilgili verdiği raporda, olayın ‘zorlamalı ölüm ve tecavüz’ olduğunun belirtilmesi üzerine O.K., M.M.K. ve E.K. tutuklandı. Daha önce Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davada, esir sanıklar O.K. ile M.M.K.’ye ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er sene hapis, davalı E.K.’ye ise 28 yıl hapis cezası verildi. İki hafta önce Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi’nde görülen dava duruşmasında savcı, davalı M.M.K ile O. K. ‘olası kasıtla insan öldürme’, ‘hürriyeti yoksun bırakma’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından, E.K.’yi ise ‘delilleri yok etme’ suçundan cezalandırılmasını ve yine sanıkların uyuşturucu temininden nedeniyle mahkemeden suç duyurusunda bulunulmasını istek etti. Tutuklama talebini kabul etmeyen mahkeme, sanıklar hakkında adli önlem kararı verdi.

1 ile 5 sene aralarında suç oluşturan çıktı

Bugün yeniden Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Cinayet Dairesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar M.M.K. ile O.K. ile Idrak Kırıt’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz davalı E.K. ise rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadı. Duruşmada ayrıca Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Duruşmanın ardından kararı açıklayan duruşma heyeti, sanık E.K.’ya ‘delilleri imha etme’ suçundan 4 sene, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında etmeden yanına alıkoyma suçu’ndan 1 yıl, davalı M.M.K’ya ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara farkında etmeden yanına tutma suçu’ndan 1 yıl, davalı O.K.’ya ise ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında alıkoyma suçu’ndan 1 sene, ‘reşit olmayanla cinsel ilişki suçu’nu işlediği için de 2 sene hapis cezası verdi. Sanıklar, gözetim ve esir süreleri göz önünde bulundurularak cezalarından mahsup edildi.

“Bu bize tasa olsun”

Duruşma sonrası karara tepki bildiren Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder ve KADEM üyeleri, duruşma binası haricen basın açıklaması yaptı. Bahşedilen kararın adaletsizce olduğunu söyleyen Avukat Sibel Önder, “Algı Kırıt, 15 yaşında pat diye fazla erkeğin tecavüzüne uğradıktan sonradan işkenceye maruz kaldı, öldürüldü ve Isparta’da Arıkovan çiftliğine atıldı. Bugün duruşma sanıklar için birer sene verdi. Hukukun, adaletin öldüğü bir gündeyiz. Adalet anlamına bir kişinin hayatını kast etmeniz halinde bu hususu değerleme altına alınmadığını dahi gördük. Bütün delillerin olmasına rağmen, tüm işleyişe rağmen bütün sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bugün biz Sezgi Kırıt’ın hesabını soramadık, bu da bize tasa olsun” dedi.

“Cübbemden ve aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum”

Dosyada sanıklardan birinin 16 tane suç kaydının yer aldığına dikkati çeken Önder, “Uyuşturucudan hırsızlığa, hırsızlıktan kaliteli hırsızlığa, yaralama, kabahat aletini satın alma ve cinayet. Bunların hepsinden temize çıkma aldı. Suç potansiyeli yüksek millet bugün etrafımızda dolaşıyor. Eline, gözüne, dizine her yerine muhtaç olduğumuz çocuklarımız şu an açıkta ortalıkta gezmekte. 15 yaşındaki çocuğun üstünde adam olduğunu zanneden ırk, bizim gözümüzde insanlıktan çıktılar. Türk toplumunun huzurunda hiçbirinin insani değer taşımadığı açık net ortadadır. Sayın başkan lokal mahkemenin vermiş olduğu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına istinaden buradaki savcının iki kez ağırlaştırılması talebini reddetti. Suç Oluşturan hususuna hiçbir şekilde girmedi, Algı Kırıt’ın nasıl öldüğü ve öldürüldüğüne dahil hiçbir cevap bulamadı Türk adaleti. Adalet bugün mülkün temeli olamadı. Bugün hak yıkıldı ve öldü. 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip uyuşturucu vererek öldürebiliyorsanız, Türk toplumu huzurunda beraatı almaya yargı kazandığınız gibi, maalesef müvekkilime vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm görev edildi. Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını katledenlere üstüne bir de para verdiğine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum. Bugün yargı ve hukuk öldü cenazesini kaldırıyoruz” diye konuştu.

Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, sonuç alamamaları halinde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceklerini sözlerine ekledi.

öne çıkan haberler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: