• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İcra Memurlarını Rehin Bölge Yaşlı Kadından Kan Donduran Açıklamalar: Kesin ve Kör Bir Kuyuya Atın

İcra Memurlarını Rehin Bölge Yaşlı Kadından Kan Donduran Açıklamalar: Kesin ve Kör Bir Kuyuya Atın

Antalya’nın Manavgat ilçesinde icra memuru Yasin Çapan ve avukat katibi Süleyman Avcı, haciz işlemi için evine gittikleri Fatma K. ile çocukları Adaletli ve Sakif K. kadar dövüldü. Yaklaşık 3 saat rehin tutulan görevlileri jandarma kurtardı. Gözaltına alınan anne ve oğulları tutuklandı.

“EVİMİZE BAŞKA BİR AVUKAT GELDİ, AĞZINI BURNUNU KIRIP GÖNDERDİM”

Dün öğle saatlerinde bir alacak için Manavgat 2’nci İcra Müdürlüğü memuru Yasin Çapan, avukat katibi Süleyman Avcı, Adaletli ve Adem K.’nin borçları sebebiyle haciz işlemi gerçekleştirmek amacıyla Çardak Mahallesi’ne gitti. Adil K. ile görüşen görevliler, bir alacak nedeniyle haciz işlemi yapacaklarını anlatırken, yanlarına gelen anne Fatma K., görevlilere bağırdı ve hakaret etti. Sesleri duyarak yanlarına gelen borçlunun ağabeyi Sakif K., görevlilere hakaret ederek, “Siz köylüleri mazlum buluyorsunuz, gidin kodamandan alın alacağınızı. Sizi buraya gönderen avukatın kendisi gelsin. Vaktinde bizim evimize başka bir avukat geldi; ağzını burnunu kırıp gönderdim. Siz de alabiliyorsanız alın” dedi.

“BELIRLI KÖR BİR KUYUYA ATIN”

DHA’nın haberine kadar, icra memuru Yasin Çapan ve avukat katibi Süleyman Avcı, haciz işlemi için tutanak tutarken, Sakif K., Adil K. ve anneleri Fatma K. görevlilere saldırdı. Yasin Çapan ve Süleyman Avcı’yı yaklaşık 10- 15 dakika her tarafında sopa, tekme ve yumruklarla döven şüpheliler, görevlilerin yanlarında getirdiği icra dosyasına, cep telefonlarına ve çantalarına el koydu. Bir süre sonra Fatma K., şüphelilere dönerek, “Bunları hiçbir yere göndermeyin, âmâ bir kuyu var belli ve atın. Kimseler bulmasın. Bunlar buradan giderse bizi şikayet ederler ve başımız belaya girer” dedi.

“GÖNDERDİĞİN ADAMLARI REHİN ALDIM, ALABİLİYORSAN GEL AL”

Takriben 2 saat süresince görevlileri rehin alan, hakaret ve küfür eden şüpheliler, olay yerine başka tanıdıklarını da çağırdı. Bu sırada bir avukatı arayan Sakif K., “Gönderdiğin adamları rehin aldım, gel alabiliyorsan al” dedi. Avukatın haber vermesiyle Çardak Mahallesi’ne gelen Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, rehin tutulan icra dairesi çalışanını ve avukat katibini kurtarırken, şüpheliler Adil K., Sakif K. ve Fatma K.’yi gözaltına aldı. İcra memuru Yasin Çapan ile avukat katibi Süleyman Avcı’ya hastanede meslek göremez raporu verildi.

ANNE VE OĞULLARI TUTUKLANDI

Jandarmada işlemleri tamamlanan şüpheliler, bu sabahtan saatlerinde Manavgat Adliyesi’ne gönderildi. Şüpheliler cumhuriyet savcısına verdikleri ifadede, haciz işlemi için gelenlerin kendilerini tanıtıcı kartları olmadığını, bu nedenle aralarında arbede yaşandığını, avukat katibi Süleyman Avcı’nın cebren evlerine girmeye çalıştığını bahis etti. Tutuklanmaları istemiyle sulh suç oluşturan hakimliğine sevk edilen şüpheliler, ‘görevli memura mukavemet’, ‘mala zarar verme’, ‘hürriyetten yoksun bırakma’, ‘küfür, hakaret ve tehdit’ ile ‘telefon ve özel eşyaların alıkonulması’ suçlarından tutuklandı.

“BİZ HAKSIZLIK YAPMADIK, HAKSIZ YERE TUTUKLANDIK”

Adliyeden çıkarılan şüphelilerden erkek kardeşler kendilerini görüntüleyen basın mensuplarına, “Bizde bezginlik yok, biz adaletsizlik yapmadık, haksız yere tutuklandık. İçeriden çıkınca biz hususi çağıracağız sizi. O süre gelin. Avukat A.Ü.’nün baskısıyla başat bizi tutukladı” derken, anneleri Fatma K. de “76 yaşındayım. Serik’te avukat A.Ü.’nün baskısıyla adliye beni tutukladı” dedi. Fatma K. jandarma görevlileri göre güçlükle araca bindirildi.

“ADLİ PERSONELE SALDIRI ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Yasin Çapan’ın avukatı İsmail Dinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin dün görevi esnasında fiziki saldırıya uğradığını belirterek, “Müvekkilim, tayin icabı bulunduğu haciz mahallinde borçlu, borçlunun ağabeyi ve borçlunun annesi kadar darp edilmiş, rehin alınarak hürriyetinden mahrum bırakılmıştır. Jandarmanın olay yerine intikal etmesiyle kendileri kurtarılabilmiştir” dedi. Şüpheliler hakkında adli işlemlerin yapılarak tutuklandıklarını aktaran avukat İsmail Dinç, adli personele karşısında yapılan saldırıların üzüntü verici olduğunu vurgularken, “Gerek biz avukatlara, gerekse yargının öteki mensuplarına karşı her fiil o kişiye karşı değil, yargının kendisine karşı işlenmiş bir saldırıdır” diye konuştu.

ADLİYE ÇALIŞANLARINDAN PROTESTO

Olayın gerisinde Manavgat Adliyesi çalışanları da adliye önünde basın açıklaması yaptı. Ofis Memur-Sen ve Türk Ofis-Sen namına ortak hazırlanan basın açıklamasında, “Ulus görevlileri çoğu kez iş başında sözlü ve fiziki saldırıya uğramaktadır. Maalesef hakları konusunda zor durumda olan ulus görevlilerimiz bundan başka sözlü ve bedensel saldırılara maruz kalmaktadır. Manavgat Adliyesi 2’nci İcra Müdürlüğü personeli olan arkadaşımız Yasin Çapan, resmen görevlendirildiği haciz işlemi esnasında menfur bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırıyı kuvvetle kınıyoruz. Hak çalışanları yalnız değildir. Sendikalar olarak şimdiye değin millet görevlilerimizi yalnız bırakmadık, bundan sonradan da bırakmayacağız” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: