• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İçişleri Harekete Geçti, Fahiş Fiyat Artıranlar ile İlgili Valilere ‘Harekete Geçin’ Talimatı Verdi

İçişleri Harekete Geçti, Fahiş Fiyat Artıranlar ile İlgili Valilere ‘Harekete Geçin’ Talimatı Verdi

İçişleri Bakanlığı,son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını yanına varılmaz pahada şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine tarafından yanına varılmaz pahada fiyat uygulayanlar için valiliklere “genel emir” tümdengelim konusunda talimatlar verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında Kabahatler Kanununa kadar gerekli adli ve yönetimle ilgili işlemlerin uygulanmasını istedi.

ASILZADE, FAHIŞ FİYAT UYGULAYANLARA KARŞI TEDBİRLERİN ALINMASINI İSTEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile,son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat mahsus yanına varılmaz pahada fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede,son günlerde bir takım esnaf, işyeri ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere yanına varılmaz pahada fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına niçin olduğu, bunun da vatandaşların esenliğini ve refahını korkutma edici bir şart oluşturduğu belirtildi.

VALİLERE GENEL EMIR ÇIKARMA TALİMATI VERİLDİ

Laf konusu genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde bulunan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve öteki mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri gerçekleştirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları duyuru ederler” hükmü hatırlatılarak, valiliklere”genel emir” tümdengelim konusunda talimatlar verildi. Keza genelgede,6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6’ncı maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan uzak durma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı açıklama edilerek,yetkili idarelerin, ilk elden veya Bakanlığın talebi üstüne, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi gereğince denetleme ve önlemleri almakla görevli olduğu belirtildi. Bu hükümlere dayanılarak ulus düzeni ve güvenliğinin korunması, yurttaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla valiliklerden fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili aşağıdaki tedbirlerin alınması istendi.

STOKÇULUK YAPILMAYACAK

İl sınırları içerisinde etkinlik gösteren esnaf, işyeri ve her türlü işletme kadar sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın imal yeri, ayırıcı özelliği, bütün vergiler dahil satmak fiyatı, bölüm satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo ya da işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, tatmin edici büyüklükte ve diğer rakam, sözcük ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler kadar kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

GENEL EMİRE UYMAYANLARA ADLİ VE IDARI OPERASYON UYGULANACAK

Bu tedbirlere ilişkin, genel emire uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimsel işlemler yapılacak ve idari para cezası uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: