• DOLAR
  5,2848
  % -0,35
 • EURO
  6,0006
  % -0,06
 • ALTIN
  227,6950
  % 1,02
 • BIST
  101.742
  % 0,01
İçişleri Bakanlığı, yolcuyu mağdur eden taksici sorununa el koydu

İçişleri Bakanlığı, yolcuyu mağdur eden taksici sorununa el koydu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelgede, ticari taksilerde yolculuk eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını karşılamak ve yaşanabilecek sorunları en üye indirmek için zorunlu tedbirlerin alınması istendi. Genelgede bilhassa son dönemde vatandaşlardan, bir takım ticari taksi şoförleri ile ilgili kısa ve fazla uzun uzaklık veya negatif hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde gezgin almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, yabancı turistler ilk olarak olmak üzere ayrı şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat kasten ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek aidat talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan imtina ettiği, vasıta içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, vasıta içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi.

Gelen bu şikayetler üzerine Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde bulunan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yapmak için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları bildiri ederler” hükmüne istinaden, valiliklere “genel dikte” tümdengelim talimatı verdi. 

Valiliklerce çıkarılacak “genel emirde”, vatandaşların kolaylık ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şu şekilde sıralanacak: 

Kısa ya da fazla uzun uzaklık ile negatif hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak. Ödeme konusunda madeni para gibi sebeplerden dolayı sorun çıkarılmayacak. Bilhassa tanıdık olmayan turistler öncelikle edinmek üzere ayrı şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek aidat talep edilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmayacak. Araçlar bakımsız ve/ya da benekli olmayacak. Vasıta içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Vasıta içerisinde sigara içilmeyecek. Uygunsuz davranış ve davranışlarda bulunulmayacak. Araçta pazarlık usulü gezgin taşınmayacak. Alkollüyken vasıta kullanılmayacak. 

Bu kurallara uymayan şoförlerin tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimle ilgili işlem yapılacak ve gerekli idari para cezası uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: