• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İçişleri Bakanı’ndan Donarak Şehit Olan 2 Asker ile İlgili Değerlendirme: Helikopter Defalarca Almaya Çalıştı

İçişleri Bakanı’ndan Donarak Şehit Olan 2 Asker ile İlgili Değerlendirme: Helikopter Defalarca Almaya Çalıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli’de 2 askerin donarak şehit olmasıyla ilgili olarak, “PKK’ya vurduğumuz ağır darbeler neticesinde, yurt dışından terörist takviyesi kararı aldığı bilgisi alındı. Jandarmamız bu girişimi akamete uğratmak için 21 timle operasyona başladı. Şehitlerimiz de bu timde bulunuyordu. 2 bin 300 rakımda, kara yolu ulaşımı olmayan zorlu, kış şartlarına sahip bir bölgedir. Hava şartları bir anda ağırlaştı. Onları oraya bırakan helikopter pilotu daima denemesine karşın oraya inemedi. Tabur komutanı öncelikle edinmek üzere arkadaşlarımız oraya intikal etmeye çalıştı” dedi.

Soylu konuşmasında şunları söyledi:

“ARALIKSIZ OPERASYON”

“Dünyanın dört bir yanından turist yağıyor. Bu da bizim kırsala yoğun operasyonlarımız ve oluşturduğumuz alan baskıları doğru gerçekleşiyor. Ve iç emniyet operasyonları çerçevesinde jandarmamızın, polis özel harekatımızın birlikte gerçekleştirdiği operasyonlarda, cumhurbaşkanımızın ‘kesintisiz operasyon’ talimatı çerçevesinde bütün bunlar gerçekleşiyor.

“OPERASYONLARDA EN BAŞARILI İLİMİZ TUNCELİ’DİR”

Bu başarıyı sahadaki kahramanlarımız, şehit ve gazilerimizin fedakârlığı doğru başardık. 91 bin 197 PKK operasyonu, 38 bin 725 FETÖ operasyonu, DEAŞ’a karşın ise 2 bin 483 operasyon yapıldı. 1451 PKK’lı, 40 da aşırı terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. 113 lider kadrodan etkisiz ışık halkası getirildi. 132 PKK’lı aileleriyle beraber irtibat kurmak suretiyle ikna edildi, silah bıraktırılıp adaletin önüne çıkartıldı. Örgütün içerisindeki koparabilme oranımız fazla daha yüksek orana ulaştığını beyan etmek isterim. Tunceli bölgesi PKK’nın en etkili alanlarından birisiydi. hemen bu bölgede 81-84 terörist var. Burada operasyonlar devam edecek. Ne DHKP-C’den ne MLKP’den 1 kişi kalmıştır. Bizim Türkiye’de iç güvenlik operasyonları çerçevesinde en başarılı vilayetimiz Tunceli’dir.

“2 ASKERİMİZİN HİPOTERMİ SEBEBIYLE ŞEHİT OLMASI DERİN ENDIŞE YARATTI”

Tunceli’de iki askerimizin şehadetiyle ilgili bir takım değerlendirmeler, yanlış bilgilendirmeler ortaya konuldu. Ve işin esası da gerçekten maalesef ara sıra basın yayınlama organları vasıtasıyla, ara sıra de sosyal ağ vasıtasıyla hemen hemen herkesin bilgi sahibi olduğu bir karmaşıklık yaşıyoruz. Bazı hususları paylaşmak istiyorum. 26 Ekim 2018’de acı bir haber aldık. Terörle çaba operasyonu faaliyeti sırasında gencecik iki kahramanımız hipotermi nedeniyle şehit olması, ayrıca bizlerde toplumun her kesiminde vatandaşımızda derin üzüntü yarattı.

Donarak şehit düşen 2 askerimiz.

“PİLOT HER ZAMAN DENEMESİNE RAĞMEN ORAYA İNEMEDİ”

Burası bahsedilen bölge, burada ağaç yok. PKK’ya vurduğumuz ağır darbeler neticesinde, yurt dışından terörist takviyesi kararı aldığı bilgisi alındı. Jandarmamız bu girişimi akamete uğratmak için 21 timle operasyona başladı. Şehitlerimiz de bu timde bulunuyordu. 2 bin 300 rakımda, kara yolu ulaşımı olmayan zorlu, kış şartlarına sahip bir bölgedir. Hava şartları bir anda ağırlaştı. Onları oraya bırakan helikopter pilotu defalarca denemesine rağmen oraya inemedi. Tabur komutanı ilk olarak almak üzere arkadaşlarımız oraya intikal etmeye çalıştı. Bizim orada askerlerimizi mevsimsel şartlara uygun bir şekilde operasyona çıkarıyormuşuz gibi algılar ortaya koymaya çalıştılar.

“NE DONANIM EKSİĞİMİZ NE DE HAZIRLIKSIZ GİTMEMİZ LAF KONUSUDUR”

Bu hadiseye ilişkin iyice art niyetli açıklamalara tanık olduk. Bunların hiçbirisinin gerçekle ilgisi yoktur. Şehitlerimizin üzerindeki donanım, dünya standartlar çerçevesindedir. Ağır kış şartları için özel yapılmış ekipmanlardır. Ne donanim eksiğimiz ne ön çalışmasız gitmemiz söz konusudur. Biz aslan gibi iki evladımızı kaybettik, bu sorumluluğu en üstten en alta dek taşıyoruz. Biz sorumluluğumuzu hissediyoruz. Oradaki tim komutanı, Karadeniz’deki operasyonlardan geldi. Her meseleyi kendi anlayışlarının devam etmesi için ortaya koyan, terörle mücadele gibi bir milli meselede ‘Acaba ne yapabilirim’ diyen bir güruh laf konusu.

KILIÇDAROĞLU’NA SERT SÖZLER

BIR DE Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmesi var. Hiçbir defa telefon açıp ‘Allah razı olsun’ dedi mi? Askerlerimizin ‘giysisi değil muydu?’ Laf olsun beri gelsin diyen bir süreci defalarca beraber gördük. Terörle mücadelemiz ciddi bir şekilde devam edecektir. Arkadaşlarımız telsiz iletişimi hiç kesilmedi. Hipotermi dediğimiz durum her insanda benzer koşullarda etki göstermeyebiliyor. Keza tipi, hem fazla bir yağmura maruz kalıyorlar. Tipi kahramanlarımızı şiddet şartlar aşağıda bırakıyor.

Bu olayla ilgili sorumluluğumuzu hissediyoruz. Müfettişlerimizi görevlendirdik. Gerekli işlemleri yapacaklar.”

Donarak Şehit Olan Askerlerimizin Ardından Komutan, Mehmetçik'in Kış Donanımını GösterdiDonarak Şehit Olan Askerlerimizin Gerisinde Komutan, Mehmetçik’in Kış Donanımını Gösterdi İçişleri Bakanı Soylu, Donarak Şehit Olan Askerlere Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğrafları Yalanladıİçişleri Bakanı Soylu, Donarak Şehit Olan Askerlere Ait Olduğu Iddia Edilen Fotoğrafları Yalanladı Hipotermi Nedir? Hipotermi Anında Ne Yapılmalıdır? Belirtileri Nelerdir?Hipotermi Nedir? Hipotermi Hemen Ne Yapılmalıdır? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: