• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
İçişleri Bakanı Soylu: Terör Örgütü Uçak Fabrikası Kurmuş

İçişleri Bakanı Soylu: Terör Örgütü Uçak Fabrikası Kurmuş

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, sınır ötesi operasyonlarla DAEŞ’ten temizlenen yerlerde bomba imal tesisleri ele geçirdiklerini belirterek, “Uçak yapmaya bile çalışmışlar. Kolay de olsa atölye ve fabrikalar kurmuşlar. Benzer şekilde kendi ülkemizde ele geçirdiğimiz PKK mağaralarında, silahların yanı sıra torna makineleri bile bulduk. Bu mağaralar, deniz seviyesinden 2500-3000 metre yükseklikte. Bazıları 3 katlı ve yerin 100 metre altına dürüst gidiyor” dedi.

ARISTOKRAT, 19 ÜLKENİN KOMUTANLARINA HİTAP ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milletlerarası Jandarmalar Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’nin (FIEP), Jandarma Genel Komutanlığı’nın ev sahipliğinde, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’teki Regnum Carya Otel’de düzenlenen toplantısına katıldı. Asilzade’ya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin eşlik etti. 19 ülkenin jandarma komutanlarına seslenen Bakan Süleyman Asilzade, küresel güvenlik anlamında çelişkilerle batmış bir yüzyıl yaşadıklarını söyledi.

SAYILARI AÇIKLADI

Birbirine resmen savaş duyuru etmiş ve orduları iki taraflı savaşan iki ülke bulunmadığını dile getiren Aristokrat, “Dünyada askeri harcamalar 2017 için 1.7 trilyon dolardır. Bugün Paris, Berlin ve Avrupa’nın çoğu başkentinde başlıca caddelerde, meydanlarında, metro istasyonlarında makineli silahlarıyla özel harekat polisleri nöbet tutuyor. Bu nöbeti, terör örgütlerine karşısında tutuyorlar. Bu örgütlerin kimisi DAEŞ gibi, İslam namına savaştığını söylüyor. Fakat benim ülkemde, DAEŞ’e katılacağı için sınır geçiş yasağı konulan tanıdık olmayan teröristler listesinde, AB vatandaşı olan 9 bin 394 birey var. Aynı amaçla sınırı geçerken yakalanan AB vatandaşlarının sayısı ise 2011 yılından bugüne kadar toplam 916 kişi” dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ UÇAK YAPMAYI DENEMİŞ

DAEŞ’tan temizlenen yerlerde bomba üretim tesisleri bulunduğunu gösteren Soylu, “Uçak yapmaya bile çalışmışlar. Basit de olsa atölye ve fabrikalar kurmuşlar. Aynı şekilde kendi ülkemizde ele geçirdiğimiz PKK mağaralarında, silahların yanı sıra torna makineleri bile bulduk. Bu mağaralar, deniz seviyesinden 2500-3000 metre yükseklikte. Bazıları 3 katlı ve yerin 100 metre altına doğru gidiyor. Bugün kimin kiminle ve niçin savaştığı kesin olmayan bir güvensizlik ortamı içindeyiz. Radikalizm gitgide artarak artıyor ve küreselleşiyor. Terör ve zorlama bir yanlamasına öldürürken, öteki yandan kendi alt hayat sistemlerini kurguluyor. Derme Çatma göçmenleri PYD 500 dolarla bir noktaya bırakıyor. DAEŞ de noktadan alıp tekrar 500 dolarını alıyor. Bu sahada birbiri ile çatışıyor gibi gözüken, fakat gelir kaynakları ve örtüşen suçları 21’inci yüzyılda dünyanın başına beladır.” diye konuşu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: