• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İçişleri Bakanı Soylu: Konsolosluk Rezidansının Aranması için Ortak Mutabakat Bekleniyor

İçişleri Bakanı Soylu: Konsolosluk Rezidansının Aranması için Ortak Mutabakat Bekleniyor

AA Yayımcı masasına konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin ilk olarak konuştu. Soylu, Kaşıkçı’yla ilgili “Konsolosluk rezidansının aranması için karşılıklı mutabakat bekleniyor.” dedi.

”2 EKİM OLAYI”

“Yalnızca bizi ilgilendiren mesele değil. Milletlerarası anlaşmalara tarafından konsolosluklar diğer ülke toprağı. Büyükelçilikte olması, milletlerarası açısından ve Türkiye açısından bütün dünyanın gözünün üstünde olduğu 2 Ekim olayı olarak değerlendirebiliriz.” diyen Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı;

“Bu müşteri benzer durum çok rastlanan bir durum değil. Ilk ihbarın geldiği dakikadan itibaren Türkiye iki şeyi tek tek meziyetle sergiledi. Biri hukukun gereği, diğeri soğukkanlılık. Milletlerarası sözleşmelere riayet etti ve açık adımlar attı. Iş birliğini, keza uluslararasında hem de bahsedilen ülke ile sabırlı davrandı ve bütün dünya ile paylaştı.

Cemal Kaşıkçı

MÜŞTEREK MUTABAKAT BEKLENİYOR

”Burada bir hukuk süreci laf konusu. Burada birincil yaradılış anından itibaren an be an bu süreci hukuk gözetimi altına aldı ve savcılık soruşturması ve öteki adımların takibiyle devam etti. Konsolosluğa da girildi. Rezidansla ilgili savcılığın kararı var. İlgili ülke bu onayı verince bu adımlar atılacak. Bu yasal bir süreçtir.” diyen Soylu ”Bir kabul var ama adımda ortak mutabakat bekleniyor. Sabırla daima birlikte sürecin sonunu bekleyelim.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: