• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
İbrahim Kalın’dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

İbrahim Kalın’dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

Yeni kitabı hakkında data veren Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın,  yeni kitabında medeniyetin ve barbarlığın yaşadığı evreleri irdeledi.

Beyoğlu Akademi’de konuşan Kalın, kitabın son 100-150 yıldır gündemden düşmeyen uygarlık kavramını ele aldığını, bununla beraber bu kavramın bir o kadar da hırpalandığını ve örselendiğini söyledi.

UYGARLIK KAVRAMI VE GEÇİRDİĞİ EVRELER

İbrahim Kalın, enerjik bir inşa olan uygarlık kavramının asırlar her tarafında geçirdiği değişimleri ve Batı düşüncesindeki aslî mânâsından zamanla uzaklaştırılarak sömürgeciliğin öncü kuvveti olarak kullanılmasını, Batı’da 19. yüzyılın sonundan itibaren görülen insanat bahçeleri rezaletlerine dek ayrıntıları ve örnekleri ile beraber anlatıyor.

İbrahim Kalın’dan yeni kitap: Vahşi, Modern, Uygar ViDEO

“BATI’NIN UYGARLIK ADINA SÖYLEYECEK SÖZÜ TÜKENİYOR”

Kalın, uygarlık, barbarlık ve modernite arasında asırlar baştan başa kurulan bağlantıları naklederken barbarlığın modernleşme ve ilerleme adına aldığı yeni şekillerini inceliyor, sonradan uygarlık kavramının baştan inşasının bundan böyle bir zaruret hâline geldiği gerçeğini gözler önüne sererek “Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözünün tükendiğini söyleyebiliriz” dedi.

ÖNEMLI BİR KAYNAK

Modern ve barbarlığın geçmişten günümüze kadar olan gelişimini anlatan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Barbar Modern, Medeni çalışması konuyu yakından takip eden okurlar için pek fazla sorunun cevabını veriyor.

MEDENIYET VE EMPERYALIST ZOR

Kalın, kitapta, medeniyeti, sömürgeci sömürgeci tonlarından  kurtarıp, “Kendinize ait bir uygarlık tasavvurunu nasıl inşa edebiliriz?” sorusunu sorduğunu belirterek, “Bunun için varlık, bilgi, etik, estetik  tasavvurumuzu şehir ve insan anlayışımızı bir elden geçirmemiz gerekiyor. Kitapta  felsefi olarak bu konulara eğilmeye çalıştık” dedi.

“İSLAM DÜNYASI SÖYLEYECEK SÖZ ARIYOR”

İbrahim  Kalın, “Özelikle insanın varlıkla barış içinde olması, kendisiyle barışık olması, kendisinin üzerindeki metafizik alemle barış içinde olması, bu dünyada barışı tesis etmesinin temel ilkesidir dedik. Us ve erdeme dayalı bir medeniyet de ancak bu ilkeler üstüne yükselebilir. Bugün baktığınız vakit Batı toplumları medeniyet hakkında söyleyecekleri sözlerini tüketmek üzereler, İslam dünyası ise söyleyecek sözünü arıyor. Bu arayışının istikameti, referansları ne olmalı, bu arayış nasıl ilerlemeli? Bu soruları kitapta cevaplamaya çalıştık” diye konuştu.

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

MEDENİYETLER ÇATIŞMASI

Kalın “Örneğin, ‘Medeniyetler Çatışması’ tezi bunun örneklerinden biriydi fakat bunun bir geçmişi de var. 19. yüzyılda Avrupa sömürgeciliğini meşrulaştırmak için medeniyet kavramının fazla yaygın bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Fransızlar buna ‘medenileştirme misyonu’ demişlerdi. İngiltere’nin Hindistan’da, Fransa ve Belçika’nın Afrika’da uyguladığı sömürge politikaları, ‘biz oraya medeniyet götürüyoruz’ iddiasıyla meşrulaştırılmaya çalışılmıştı. Kitapta, azıcık bunu analiz etmeye çalıyoruz” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

Kitabı satın almak için linki tıklayın

AVRUPA’DA ESARET

Kalın, “Kitapta sömürge ülkelerinin, sömürgeleştirdikleri topraklardan Avrupa’ya insanları getirip büyük expolarda ve sonradan da insanat bahçeleri denen hayvanat bahçelerinde onları teşhir etmeleri, özellikle 1840-1850’li yıllardan itibaren Avrupa’nın bütün başkentlerinde insanat bahçelerinin kurulduğunu görüyoruz. Afrika, Filipinler, Kutuplar ve Kongo’dan insanları kendi topraklarından koparıp getirip, Avrupa’nın başkentlerinde insanat bahçesi adını verdikleri mekanlarda sergilediklerini görüyoruz” biçiminde konuştu.

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

“YÜZ KARASI TEŞHİRLER YAŞANDI”

Beyaz Avrupalıların, bu insanlara bakıp yaklaşık olarak evrimini tamamlayamamış bu ilkel yaratıkları kendilerince anlamaya ve ilişki kurmaya çalıştıklarını görüyoruz. İlginçtir bu insanat bahçelerinin son örneği 1958 yılında Brüksel’de açılıyor. Tarihe dikkat etmek lüzumlu, 1858 değil, 1910 değil. Avrupa’nın göbeğinde insanat bahçesi denen yüz karası teşhirlerin yapıldığını görüyoruz” diye konuştu.

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni

İbrahim Kalın'dan yeni kitap: Barbar, Modern, Medeni


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: