• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 3. Havalimanı otobüs ihalesi açıklaması

İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 3. Havalimanı otobüs ihalesi açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Sakin, 3. Havalimanı’nda düzenlenen “Gaye 2023 Büyük Türkiye” zirvesine katıldı. Zirvenin “Iletişim ve Taşımacılık” başlıklı panelinde bir konuşma yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, 3. Havalimanı’nın otobüs ihalesi ile ilgili olarak konuştu.

İBB Başkanı Uysal şunları söyledi: “İhalede yaptığımız meslek gerçekten bizim iletişimde ortaya koyduğumuz performansın işi ne kadar çabuk ve güzel çözdüğüne örnek olacak. Başta özel sektör önde gitmeli ki, bu tür iletişim teknoloji anlamında onlar biraz daha süratli mesafe alsın, yol alınsın. Oysa halk gün geldiği vakit O ihalede yaptığımız iş, sahiden bizim iletişimde ortaya koyduğumuz performansın işi ne kadar çözdüğünün örneği. Gerçekte özel sektör önde gitmeli fakat bu tür irtibat, teknoloji gibi konularda süratli uzaklık alınsın. Ama özel sektör kayıtlı tereddütlerden dolayı adım atmıyorsa millet bizzat kendisi adım atmalı. Biz İstanbul’un 18 noktasından buraya otobüsle ulaşım konusunda ihale yaptık. İhale rakamlarına falan baktığımızda düşündüğümüz şeyler gerçekleşmedi. İptal ettik. Biz 468 milyon lira üzerinden burada 10 takvim 150 otobüsün ihalesine çıktık, 475 milyon liradan bir konsorsiyum girdi ihale onlara kaldı. Biz dedik ancak, bunlar ne düşünüyor? Rutin olarak gelen müşteriyi alacak, buraya getirecekler. Biz, ‘ondan öte bir şeyler yapmalıyız, dünyanın en iyi havalimanı buraya yapıldı diyorsak buraya varmak isteyenler de en iyi konforla buraya gelmeli’ dedik. daha sonra 702 milyon lirayla ihaleye çıktık. Natürel belediyemizin kuruluşu olan İstanbul Otobüs A.Ş. ihaleyi aldı.”

‘Onlara da bir pay ayırdık’

Mevlüt Uysal, “Havalimanını işletecek İGA ile ortak oturup konuştuk ve dedik fakat, ’10 yıl boyunca bu havalimanı alanı içerisindeki işletmede laf sahibi olan kuruluş olarak siz şu, şu yardımlarda bulunursanız, biz taşımadan elde edilecek geliri sizle de paylaşırız’. Onlarla bu görüşmeleri yaptık ve onlara da bir pay ayırdık. Sistem 29 Ekim’e yetişiyor. İstanbul’da 3. havalimanı açıldıktan daha sonra buraya varmak isteyen bir yolcu evinden akıllı telefonuna, bilgisayarına baktığında en yakın nereden otobüs kalkıyor görecek. Bu sistem, yolcuyu en iyi şekilde tedarik eden, iletişimi en sürükleyici şekilde yapan muaviniyle, şoförüyle konforlu bir araçla alıp havalimanına getirecek” diye konuştu.

öne meydana çıkan haberler

Dünyayı gezdiler, Bilecik’te buldular

Kendini yerden yere attı

“Arda’nın destekçisiyim”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: