• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Hükümet Düğmeye Bastı! Önümüzdeki Yıl Dolar Oyununa Karşı Sıkı Tedbirler Alınacak

Hükümet Düğmeye Bastı! Önümüzdeki Yıl Dolar Oyununa Karşı Sıkı Tedbirler Alınacak

Cumhurbaşkanlığı 2019 Takvim Programı’na büyümede “adaletli paylaşım”, enflasyonla mücadelede benzer güdüm, kur oyunlarına aleyhinde alınacak tedbirler, kaliteli insan gücüne ilişkin projeler damgasını vurdu.

Gelecek sene elektrikte kapasite 5 kat artarken, ev piyasalarını canlandıracak hamleler gerçekleşecek. Gayrimenkul değer biçme sistemi değişirken, arazi bankacılığı sistemi kurulacak. Çabuk tren yatırımlarına 3,5 milyar liralık kaynak aktarılırken, yerlileştirme ürün programı yaşama geçirilecek.

2019 YILI HEDEFLERİ SIRALANDI

Define ve Maliye Bakanlığı ile Taktik ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan “2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”‘nda dünya ekonomisindeki gelişmelere ve temel göstergelere yer verildi. Programda, Türkiye ekonomisi, artış, istihdam ve yatırımlar konusunda 2019 yılı hedefleri sıralandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı programa kadar atılacak yeni adımlar, alınacak tedbirler ve ekonomiye ilişkin beklentiler şöyle:

KUR OYUNLARINA ÖNLEM

Döviz kurlarında sağlığa zararlı fiyat oluşumlarının gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumunda döviz satım ihaleleri yapılabilecek. bununla beraber spekülatif davranışlar gözlenmesi durumunda piyasaya aracısız müdahale edilebilecek.

MERKEZ BANKASI VURGUSU

Para politikasının temel amacı fiyat istikrarı olacak. Esas para politikası arabulucu olarak kısa vadeli faiz oranlarının kullanılmasının yanı sıra gerekli karşılık oranlarıyla Türk Lirası ve döviz cinsi likidite uygulamaları da kullanılmaya devam edilecek.

ADIL PAYLAŞIM

Kısa vadede fiyat istikrarının baştan tesis edilmesi, orta vadede sürdürülebilir artma ve adil paylaşıma karşın ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Ekonomideki dengelenme sürecinin kontrollü bir şekilde devam etmesi sağlanacak.

İHRACATLA ARTIŞ

Ekonomik büyümenin bilhassa malhizmet ihracatı kaynaklı olması bekleniyor. İhracatı artırmak amacıyla yerli üretim, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları halk-özel işbirliği modeli geliştirilecek. Katma değerin tarım sektöründe yüzde 1,5 oranında, sanayi sektöründe yüzde 1,6 oranında, hizmetler sektöründe yüzde 2,6 oranında artacağı varsayım ediliyor.

ZORLUKLARA İNAT İSTİHDAM

Sürdürülebilir çoğalma kaliteli insan gücüyle sağlanacak. İnsan gücüne ilişkin projeler hayata geçirilecek. Gelecek yıl ekonomideki dengelenme süreci, bu sürecin dokundurma ettiği düşük artış oranları çerçevesinde istihdam artışının bir arz hız keserek bir önceki yıla tarafından 439 bin kişi artması bekleniyor. Türkiye’nin 2019’da elektrikteki kurulu gücü yüzde 5 artırılarak 94 bin 760 megavata çıkarılacak. Yerli imalat dilekçe şartı içeren 2 bin 200 megavat kapasiteli iki YEKA yarışması düzenlenecek.

TURİZM GELİRİ 35,2 MİLYAR DOLAR ÖNGÖRÜLÜYOR

Gelecek sene 41,5 milyon turist ve 35,2 milyar dolar turizm geliri öngörülüyor. Alternatif turizm türleri desteklenecek. İhracatı artırmak amacıyla da yerli imal, teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarında ulus-özel işbirliği modeli geliştirilecek. Katma değerin tarım mal-hizmet ihracatı kaynaklı olması bekleniyor.

ENFLASYONLA ÇABA EŞGÜDÜMLE YAPILACAK

Para politikası, mali istikrarı da gözetecek şekilde enflasyon hedeflemesi çerçevesinde yürütülerek maliye politikasıyla eşgüdümü güçlendirilecek. Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 15,9’a inmesi hedefleniyor. Personel giderleri Ocak-Temmuz’da sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5 olarak uygulanacak. Bu yılın ikinci döneminde 2019 yılı ilk 6 aylık dönemde enflasyonun ücret artışının üzerinde olması durumunda enflasyon farkı ödenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: