• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Heykeltıraş Tamer Başoğlu’na İngiltere’de üç büyük ödül

Heykeltıraş Tamer Başoğlu’na İngiltere’de üç büyük ödül

İngiltere’nin başkenti Londra’da 1995 yılından beri düzenlenen “The International Property Awards”ta bu yılın ödülleri sahiplerini buldu.

3 ÖDÜL KAZANDI

Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Tamer Başoğlu’nun İzmir Karşıyaka İskele Meydanı’nda yer alan ve bu sene yenilenerek 41.7 metre yüksekliğe ulaşan “Atatürk, Annesi ve Bayan Hakları Anıtı”, “The International Property Awards”ta üç ödülün birden sahibi oldu.

Heykeltıraş Tamer Başoğlu’na İngiltere’de üç büyük ödül

Üzerinde; Mustafa Kemal Atatürk, annesi Zübeyde Bayan, mermi taşıyan cefakâr Türk Anası, Cumhuriyetle birlikte her dalda yetişen öğretmen, hukukçu, kimyager gibi Türk kadınlarını simgeleyen kabartma figürlerin yer aldığı yenilenen abide ve anıtın daha aşağı kısmında oluşturulan Kadına Saygı Müzesi, milletlerarası jüri üyelerinin oyları ile “Fazla Amaçlı Başvuru Mekanlarının Geliştirilmesi” ve “Kamu Kullanım Alanlarının Geliştirilmesi” kategorilerinde üç büyük ödüle bedel görüldü.

CHP’Lİ BAŞKAN İLE BİRLİKTE ÖDÜLÜ ALDI

Cumhuriyet’in 50. yılı için açılan milli bir yarışmada birincilik ödülü alarak yapımına 1972’de karar bahşedilen ve 1973 yılında açılan anıtı yapan Prof. Tamer Başoğlu ödülü; onarım çalışmasını birlikte yürüttükleri CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile birlikte aldı. Heykeltıraş Tamer Başoğlu’na İngiltere’de üç büyük ödül

Türkiye’nin pek fazla uygun simge haline gelen eserleri bulunan Başoğlu’nun en bilenen anıtları aralarında; ODTÜ Bilim Ağacı, Edirne Lozan Anıtı, Veliefendi Hipodromu Atatürk Anıtı, Atçalı Saçsız Memed Anıtı, Bakırköy Atatürk Anıtı ve Atatürk-Cumhuriyet-Demokrasi Anıtı (Beşiktaş) bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: