• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus’tan yararlanıyor

Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus’tan yararlanıyor

Türkiye’nin 2004’te katılım sağladığı Erasmus+ programından her sene takriben 15 bin öğrenci faydalanırken, 2014-2017’yi kapsayan 4 yıllık dönemde toplam 58 bin 838 yüksek öğrenim öğrencisi yurt dışında bir süre eğitim görme olanağı buldu.

“Socrates”, “Leonardo da Vinci”, “Hayatboyu Öğrenme”, “Gençlik” gibi adlarla 7’şer takvim periyotlarla uygulanan program, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca alınan karar doğrultusunda 2014-2020 dönemi için “Erasmus+” markası aşağı her yerde yapılandırıldı.

Erasmus+ ile yüksek öğretimin yanı sıra mektep eğitimine, erişkin eğitimine, mesleki eğitime ve gençlik alanındaki çalışmalara da hibe destekleri sağlanırken, bu programı 2004’ten bu yandan Türkiye Ulusal Ajansı yürütüyor.

Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus'tan yararlanıyor

POLONYA ILK SIRADA

Polonya, takriben 14 bin 449 öğrenciyle 2014-2017 döneminde Türkiye’nin en çok öğrenci gönderdiği ülkeler arasında birincil sırada yer aldı.

Türkiye’deki öğrenciler kadar en fazla tercih edilen ikinci ülke Almanya’ya aynı dönemde 9 bin 355 öğrenci sırası gelmişken, bu ülkeyi sırasıyla İtalya, İspanya ve Çekya peşine düşüp takip etti. Laf konusu dönemde İtalya’ya 4 bin 683, İspanya’ya 4 bin 60, Çekya’ya 3 bin 114 Türk öğrenci Erasmus aracılığıyla gitti.

Yararlanıcıların bireysel, akademik ve mesleki gelişimine katkı sağlayan Erasmus+ programıyla öğrencilerin istihdam olanakları artıyor.

AB Komisyonu kadar yapılan çalışmalar, Erasmus faaliyetine katılan öğrencilerin hareketliliğe katılmamış akranlarına göre mezun olduktan sonra iş bulabilme olasılıklarının iki kat artı olduğunu ortaya koyuyor.

Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus'tan yararlanıyor

33 ÜLKEDE GEÇERLİ

Program, öğrencilerin dil ve girişimcilik becerilerini geliştirmelerine, problem çözme yeteneklerini artırmalarına, kendilerini daha iyi ifade etmelerine, kültürler arası irtibat konusunda daha başarılı olmalarına katkı sağlıyor.

2014-2020 döneminde Erasmus+ adını bölge eğitim ve gençlik programları, Türkiye dahil Avrupa’nın 33 ülkesinde uygulanıyor.

Program, yükseköğretim, yetişkin eğitimi, mesleki eğitim, mektep eğitimi ve gençlik alanlarında geçen sene 55 binden pozitif kişiye yurt haricen eğitim, öğretim, staj ve gönüllülük faaliyetlerine katılma imkanı sağladı.

Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus'tan yararlanıyor

GEÇEN YIL DÖNÜM NOKTASI OLDU

Erasmus+ için 2017, yalnızca yüksek öğretimdeki yok eğitim ve gençlik alanındaki her kurumu ve her bireyi içine aldığını göstermek açısından manâlı bir sene oldu.

AB üyesi 28 ülkenin yanı sıra üye olmayan İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve namzet ülke statüsündeki Türkiye ve Makedonya’nın da yararlandığı programın 30’uncu sene dönümü dahilinde geçen yıl bütün Avrupa genelinde sene boyunca konferanslar, forumlar, diyaloglar, tartışmalar ve sergiler gibi birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, programın yalnızca yüksek öğretim alanında yok okul eğitimi, yetişkin ve mesleki eğitim, gençlik ve spor alanlarında da destek verdiği vurgulandı.

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ

Yalnızca yüksek öğretim değişimlerinden 30 yılda bütün Avrupa’da yararlanan öğrenci sayısı 4 milyon 400 bine ulaştı.

Programın 30 yıllık geçmişinde yüksek öğretimin yanı sıra 1 milyon 400 bin iştirakçi gençlik değişimlerinden, 1 milyon 300 bin öğrenci mesleki eğitimden yararlandı.

Yine benzer dönemde 1 milyon 800 bin eğitim ve gençlik çalışanı, 100 bin genç gönüllü ve 100 bin lisansüstü eğitim öğrencisi programdan hibe aldı.

Toplam olarak bakıldığında ise 9 milyon birey bu program aracılığıyla dünyanın dağıtılmış ülkelerinde eğitim aldı, ders verdi, staj yaptı, gönüllülük programında atama aldı ve mesleki çalışmalarda bulundu.

Her yıl 15 bin üniversiteli Erasmus'tan yararlanıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: