• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HDP’den Yerel Seçimlerde Ortak Aday Açıklaması: Mersin ve İstanbul’da Çalışmamız Var

HDP’den Yerel Seçimlerde Ortak Aday Açıklaması: Mersin ve İstanbul’da Çalışmamız Var

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Temelli, yerel seçimlerde ortak adayların belirlenmesine ilişkin, “Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Dediğim gibi tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız.” dedi.

GÖZALTILARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Temelli, Mersin’deki programı kapsamında bir otelde düzenlediği basın toplantısında, açlık grevlerine destek verme gerekçesiyle dün HDP Mersin İl Başkanlığında gerçekleştirilen eyleme katılanlara yönelik gözaltı işlemlerine tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

‘CUMHUR İTTİFAKI’NDAN ÜLKEYİ KURTARMAK İÇİN YAN YANA GELİRİZ’

Bir gazetecinin seçim sürecine ilişkin hazırlıkları sorması üzerine Temelli, tüm yerellerde fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını, bu çalışmalara bağlı raporları oluşturduklarını söyledi. Temelli, bazı yerlerde “ortak aday” sürecine destek verebileceklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Her yerde seçimlere girmek tabii ki bizim için bir seçim politikasıdır. Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz ama şunu bir kez daha belirtmekte yarar var; belirli, istisna teşkil eden ve herhangi bir partinin tek başına kazanma olanağının olmadığı yerlerde bu iktidarı geriletmek, bu Cumhur İttifakı’ndan, bu otoriter rejimden Türkiye’yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. Dolayısıyla bu anlamıyla ortak çalışmalar sürdürmek, ortak adayların belirlenmesine katkı sunmak, demokrasiden, emekten, kadından yana tercihte bulunacak seçenekleri – bu seçenekleri halkların aslında doğal ittifak dediğimiz zeminlerde oluşturduğunu çok rahat söyleyebilirim – açığa çıkarmak ve böylece yerinden ve demokratik yönetim sürecine katkı sunmak önceliğimizdir. Böyle çalışmalar da yapıyoruz. Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Dediğim gibi tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz.”

‘ORTAK ADAY ÇALIŞMALARI YAPMAK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Mersin’de aday çıkarıp çıkarmayacaklarının sorulması üzerine Temelli, “Henüz bu konuda net bir karar vermedik. Bu konuda ortak bir karar verilme sürecini destekliyoruz ve güçlendirmeye çalışıyoruz. Bugünden aday çıkarmak aslında bu ortak çalışma sürecini beslemez ve güçlendirmez. O yüzden bir telaşımız, acelemiz yok. Süreci güçlendirme yönünde çabamız var. Herkese de bu çağrıyı yapıyoruz. Demokrasiden, emekten, kadından yana bu tür yerlerde ortak adayları, çalışmaları yapmak büyük önem taşıyor ama tabii ki her yerde aday çıkarma gibi çalışmalarımız olacak.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: