• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Hazine, Uluslararası Sermaye Piyasalarında 2 Milyar Dolar Tutarında Tahvil İhracı Gerçekleştirdi

Hazine, Uluslararası Sermaye Piyasalarında 2 Milyar Dolar Tutarında Tahvil İhracı Gerçekleştirdi

Define Finansman Programı çerçevesinde, milletlerarası anapara piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 sene vadeli bir bono ihracı gerçekleştirildi. Tahvilin getiri oranı %7,5, kupon oranı %7,25 olarak gerçekleşti. İhraca yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde istek geldi.

Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen bu talep, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve mali göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından oldukça önemlidir. Atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne değin kuvvetli karşılık bulduğunu ortaya koymuştur” açıklamasında bulundu.

ALDIĞIMIZ TEDBİRLER YATIRIMCILAR TARAFINDAN OLUMLU KARŞILANDI

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, gerçekleşen ihaleye ilişkin “Türkiye’nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara aleyhinde dayanıklılığının, hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar kadar son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıtmıştır” ifadelerini kullandı.

PİYASA VE YATIRIMCILARIN ÜLKEMİZE DUYDUĞU GÜVENİN GÖSTERGESİ

Albayrak şöyle devam etti:

“Küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından artı gerçekleşen bu istek, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam idareli ve mali göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından epeyce önemlidir. Atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne dek enerjik karşılık bulduğunu ortaya koymuştur.

İhalenin sonucu, uzun zamandır uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde vurguladığımız Türkiye’nin iktisadi temellerinin sağlamlığının, dış şoklara karşı dayanıklılığının ve hayata geçirdiğimiz tedbirlerin başarısının yatırımcılar göre onay edildiğini net bir şekilde yansıtmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: