• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hazar Gölü’ndeki ‘Batık Şehir’ Suyun Çekilmesiyle Gün Yüzüne Çıktı

Hazar Gölü’ndeki ‘Batık Şehir’ Suyun Çekilmesiyle Gün Yüzüne Çıktı

Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve ‘Batık Şehir’ olarak tanıdık tarihi yerleşim alanında suyun çekilmesiyle 1,5 kilometre uzunluğundaki surlar ve su altı kalesi, kısmen ortaya çıktı. Batığın, UNESCO göre tescillenmesiyle bölgenin çekicilik merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

SULARIN ÇEKİLMESİYLE KISMEN GÖRÜNTÜLENDİ

Hazar Gölü’nde 1830’lu yıllardan itibaren çoğalma meydana gelmesi sonucu sular altında kalan, gölün güneybatısındaki ‘Kilise Adası’ denilen noktadan tepeleri görülebilen ‘Batık Şehir’, suyun çekilmesiyle havadan kısmen görüntülendi. 11’inci yüzyıla ait kalıntıların yoğunlukta olduğu; ama kazıbilimsel buluntulardan 4 bin yıl öncesine ait izleri de barındırdığı sayılan batığın, UNESCO göre tescillenmesiyle bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

“BATIK ŞEHİR’İN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASIYLA TURİST SAYIMIZDA ARTIŞ OLACAK”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, tarihi mesken alanındaki surların uzunluğunun 1,5 kilometre olduğunu söyledi. Batığın, şehir halkı için önemli olduğunu vurgulayan Vali Oktay, “Mükemmel bir buluş yaptık. Hazar Gölü’nde ‘Batık Şehir’in olduğu yerde surlara ve su altı kalesine ulaştık. Fırat Üniversitemizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Seri bir şekilde kazıbilimsel çalışmaları başlatıyoruz. Surların uzunluğu 1,5 kilometre. ‘Batık Şehir’in gün yüzüne çıkması ile birlikte yerli ve yabancı turist sayımız da daha büyük bir artış meydana gelecek” dedi.

1,5 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ SURLAR VE SU ALTI KALESİ GÖRÜLÜYOR

ÖTE TARAFTAN drone ile Hazar Gölü üzerinden çekilen görüntüleri izleyenler, tarihi ikâmetgâh alanına hayran kalıyor. Görüntülerde 1,5 kilometre uzunluğundaki surlar ve su altı kalesi, kısmen görülüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: