• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Havalimanı Polisiydi, Şimdi 32 Bin TL Maaşla THY’de Pilotluk Yapıyor

Havalimanı Polisiydi, Şimdi 32 Bin TL Maaşla THY’de Pilotluk Yapıyor

Türk Hava Yollarında göreve yeni başlayan 500 pilot, “Ailemize Hoş Geldiniz” etkinliğinde bir araya geldi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Bize müracaat eden 100 adayın ancak 7 veya 8’i bütün sınavlardan geçebiliyor. Dünyada da bu böyle. Bizde gençlerimizin birazcık İngilizce problemi var. Onu halletmeleri gerekiyor” dedi.

Son 15 yılda gelişimini istikrarlı bir şekilde sürdüren Türk Hava Yolları, 2023 hedefleri doğrultusunda genişlettiği filosunu yeni pilot katılımlarıyla güçlendirmeye devam ediyor. THY’de göreve yeni başlayan 500 pilot, “Ailemize Güzel Geldiniz” etkinliğinde bir araya geldi. Kaptan pilot, ikinci pilot ve yetiştirilmek üzere pilot unvanlarıyla 2018 yılında göreve başlayan pilotlar için düzenlenen törene THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilal Ekşi ve şirket yöneticileri katıldı.

“PİLOT SAYISINI BİN 100’E ULAŞMASINI BEKLİYORUZ”

Etkinliğindeki konuşmasına kurumun tarihine özetle değinerek başlayan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, kazanılan başarıların yenilerine ilham olacağını vurguladı. Ekşi, “Türkiye’nin en değerli markası olarak yükselmeye sizlerle devam edeceğiz. Elimizden gelenin defalarca pozitif bir fazlasına odaklanmalıyız. Hedeflerimize ailemizin gayretleriyle ulaşacağız. Bu törenle 41 kaptan pilot, 286 ikinci pilot ve kendi yetiştireceğimiz pilotlar ile toplam 500 pilotun ailemize katılımını gerçekleştiriyoruz. Yıl ardına kadar Türk Hava Yolları’na katılan pilot sayısının bin 100’e ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

“TÜRK GENÇLERİNİ PİLOT OLMAYA GÖSTERI EDİYORUM”

Pilot ihtiyaçlarını Türk gençlerinden karşılamak istediklerini söyleyen Ekşi, “Türk Hava Yolları pilot yetiştirmek için Aydon Çıldır’da bir mektep kurdu. Keza Türkiye’deki tüm uçuş okullarına biz yetiştirilmek üzere pilot namzet adayı veriyoruz. Dolayısı ile Türkiye’den, Türk insanından, Türk gençlerinden pilot yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Hatta bazen yurt dışına bile gönderiyoruz ama pilot açığımız Türk gençleriyle karşılansın diye. Yeni bir gelişme olarak MultipilotLicence (MPL) dediğimiz pilotları daha kısa sürede bünyemize katacak sistemle çalışmaya başladık. İnşallah bu sene sonu ilk ekibimizi de bünyemize alacağız. Dolayısı ile bu pilot arkadaşlarımızı daha kısa sürede yetiştirme imkanına sahip olacağız. Türk Hava Yolları pilot ihtiyacını ayrıca kendi bünyemizden yanı sıfırdan pilot arkadaşlarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca de bizde niyetlenmek isteyen tecrübeli arkadaşlarımızı da Türk Hava Yollarına gösteri ediyoruz. Biz şuana dek 2018’de 500’üncü arkadaşımızı bünyemize kattık. Tabii şuan çalışmalarımız devam ediyor. Yeni pilot arkadaşlarımız bünyemize gelmeye devam ediyorlar. Bu bir işlem ama benim bütün pilot arkadaşlarımıza mesajım şu, pilotluk fazla güzel bir iş. Bedensel anlamda da hoş bir meslek. Manevi anlamda, tatmin anlamında güzel bir iş. Dolayısı ile ben havayollarına geçirmek isteyen arkadaşlarımızı azıcık da İngilizcelerini geliştirerek pilot olmaya ziyafet ediyorum. Şuanda 4 bin 800’ün üzerinde arkadaşımız bünyemizde uçuyorlar. Biz bu yıl 600’e yakın arkadaşımızı filomuza katacağız. Ama dediğimiz gibi bu bir süreç. Önümüzdeki yıl bizim 41 tane uçağımız gelecek, biz de buna karşın alımları yapıyoruz. Ama ondan sonraki yıl da devam ediyor. Pilotluk her zaman gereklilik duyulan bir iş. Bu dünyada da böyle. Dolayısı ile gençleri pilot olmaya ailelerinin teşvik etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“TÜRK HAVA YOLLARI 85 YILDIR HAZIR”

Türk Hava Yolları’nın yeni havaalanı için tüm çalışanlarını tamamlayarak hazır olduğunu söyleyen Ekşi, “Türk Hava Yolları 85 yıldır hazırlanmış. Türk Hava Yollarının hazırlanmış olmadığı bir şey yok. Dolayısı ile yeni havalimanının faaliyete geçebilmesi için tüm desteğimizi oraya veriyoruz. Uçaklarımızı götürüyoruz, elemanlarımızı götürüyoruz ve bunları yaparken de büyük bir yardımlaşma ile yapıyoruz. Yeni havalimanı 29 Ekim’de açılacak. Bir merasim yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız açacak. Lakin ondan sonra tüm büyük projelerde olduğu gibi 2 ay bir test süreci olacak. Buradaki hedef ne? Yolcuyu hiçbir şekilde mağdur etmeden bu işi olabilmek. Bu değin büyük bir projede siz ne yaparsanız yapın ufak tefek aksaklıklar olacaktır. Bu iki aylık işlem bu aksaklıkları minimize yapabilmek için manâlı. Geçende yapılan test iyiydi fakat kuşkusuz büyük projelerde ufak aksamalar olur. Onda da vardı. Onlar da düzeltilecek. İki ay her tarafında biz her gün orada seferler yaparak, varsa olur ya ama küçük olabilir. Bu hatalar düzeltilerek, 31 Aralık’ta inşallah büyük geçişe hazırlık yapacağız. O geçişle beraber her şeyin dört dize olmasını istiyoruz. Müteahhit firmaya dediğimiz o, DHMİ ve SHGM de müteahhit firmayı yönlendirdiği o. Ben bir problem görmüyorum. İnşallah 31 Aralık’ta büyük geçiş, büyük göç olacak” ifadelerini kullandı.

“DIŞARIDAN PİLOT BULMAK PEK BASIT YOK”

Pilotluk için başvuran 100 adayın ancak 7 ya da 8’inin bütün sınavlardan geçtiğini söyleyen Ekşi, “Bize başvuru eden 100 adayın oysa 7 ya da 8’i bütün sınavlardan geçebiliyor. Dünyada da bu böyle. Bizde gençlerimizin azıcık İngilizce problemi var. Onu halletmeleri gerekiyor. Türk Hava Yolları pilot ihtiyacını Türkiye’den karşılamak için elinden geleni yapıyor. Bunu diğer havayollarından da bekliyoruz. Eğer ileride yabancı pilota hükümlü kalmamak istiyorsak Türkiye’de gençleri daha iyi yetiştirmek ve pilotluğa cesaretlendirmek gerekiyor. Türk Hava Yolları gerekli yatırımları yapıyor. Uçuş okullarını da destekleyerek olabildiğince kendi bünyemizden bunu karşılamaya çalışacağız. Biz global bir hava yoluyuz. Dıştan da pilot alımımız oluyor. Dünyada büyük bir pilot açığı var. Dışarıdan istediğiniz gibi pilot bulmak böylece kolay yok. Ama Türk gençlerinin bu alandaki boşluğu dolduracağına inanıyorum” dedi.

POLİSTİ PİLOT OLACAK

İstanbul Yeni Havalimanı’yla filosunu büyüteceği için kendi pilotunu yetiştirmeye öncelik veren THY, Havacılık Akademisi’ne antre şartlarını esnetti. Buna tarafından bundan böyle ön lisans (2 takvim yüksek öğretim fakültesi) mezunları da pilot almak için THY Havacılık Akademisi’ne başvurabilecek. Daha önce yalnızca 4 takvim sayısal mezunlarının başvuruları kabul ediliyordu. Daha fazla başvuru olması için sözel ve açık öğretim mezunlarına da yargı tanınmıştı.Başvurusu kabul edilen adaylar yetiştirme ücreti olarak 140 bin euroyu 10 sene baştan başa maaşlarından kesilerek ödüyor. Eğitim 18 ay sürüyor. THY’de kaptan pilot 32 bin TL, ikinci pilot 25 bin TL ücret alıyor. Pilotlar yılda 4 kez ikramiye ile ödüllendiriliyor.

HOSTESTİ PİLOT OLACAK

7 yıldır kabin memuru olarak görev yapan Pınar Çetin ise, havacılığı bırakamayacağına karar verdikten daha sonra pilotaj eğitimine başvurduğunu ifade ederek, “Havacılığa merakım fazla erken yaşlarda vardı. Zorlu bir eğitim süreci bekliyor. İki yıl eğitim alacağım. Bu kararım arkadaşlarım için de sürpriz oldu. Hepimiz aynı çatı altındayız. Bu şirketin başarısı için uğraş harcıyoruz. Umarım kokpit koltuğunda oturmayı da başarabiliriz” dedi.

Tarom Romen Havayolları’nda Boeing 737 tipi uçaklarda ikinci pilot olarak görev yapan Beatrice Filip de THY ailesine katıldı. Toplam 2 bin uçuş saati bulunduğunu ve 3 ay önce THY’ye katıldığını ifaden eden Filip, “THY çok büyük bir şirket, burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım uzun yıllar burada tahsis yaparım” şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: