• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haruki Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

Haruki Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

Japon haber ajansı Kyodo’da yer alan habere kadar, Haruki Murakami, düzenlediği basın toplantısında, el yazmaları, egzersiz notları, mektupları ve 10 bin parçalık plak koleksiyonundan oluşan kişisel arşivini üniversiteye bağışladığını açıkladı.

ESERLERİ YAŞATILACAK

Üniversitenin evraklar için kampüs içinde Murakami hayranlarının ve araştırmacıların kullanabileceği kütüphaneye emrindeki özel bir mekan yapacağı belirtildi.

Mekanda Murakami’nin çalışma odasına aynı bir okuma köşesinin yapılması ve plakların dinlenebilmesi için müzik sistemi konulmasının planlandığı ifade edildi.

“KÜLTÜRLER ARASINDA DİYALOG OLSUN İSTİYORUM”

Üniversitede öğrenciyken derslere girmektense kütüphanede oturup eski kitapları okumayı tercih ettiğini dile getiren Murakami, “Bu tecrübe benim yazarlık hayatımı belirledi. Bu mekan benim eserlerim üzerine egzersiz gerçekleştirmek isteyen Japon ve tanıdık olmayan araştırmacılara faydalı olabilirse çok mutlu olurum. Buranın yalnızca benim eserlerim üstüne değil, kültürler arasında bir diyaloğa vesile olmasını umuyorum” dedi.

“JAPON EDEBİYATINA BAĞLI KALMADIM”

Kariyerinde tercümanlık de yapan ve çağdaş Amerikan edebiyatının klasiklerinden Raymond Chandler’in “Uzun Veda” ve J.D. Salinger’in “Çavdar Tarlasındaki Çocuklar” romanlarını Japoncaya tercüme eden Murakami, “Diller arasındaki etkileşimler benim yazar olarak gelişimimi sağladı. Eğer yalnızca Japon edebiyatıyla sınırlı kalsaydım bu beni boğardı” ifadelerini kullandı.

Haruki Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

PLAK KOLEKSİYONUNUN ÖNEMİ

Haruki Murakami, plak koleksiyonunun da kendisi için paha biçilmez olduğunu, müziğin yazı dünyasını içten etkilediğini, dolayısıyla plak koleksiyonun da arşivin asli bir unsuru olarak görülmesini dilediğini söyledi.

NOBEL ADAYLARI ARASINDA YER ALDI

Birincil romanı Rüzgarın Şarkısını Dinle’yi 1979 yılında yayımlayan Murakami, 1987 yılında yayımlanan ve adını İngiliz müzik grubu Beatles’in bir şarkısından bölge “Norwegian Wood” romanıyla ulusal ve milletlerarası şöhrete kavuştu.

2006 Franz Kafka ve 2016’da Hans Christian Andersen adına verilen milletlerarası edebiyat ödüllerini şampiyon 69 yaşındaki yazarın adı Nobel Edebiyat Ödülü için de sıkça anılıyor.

Haruki Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: