Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

Haydarpaşa- Gebze arasında bulunan, 29 Mayıs 1969 yılından bu yanlamasına hizmet veren banliyö tren hattı, 19 Haziran 2013’te yapılan son seferinin arkasında kapatılmıştı. Eşzamanlı olarak Zeytinburnu-Halkalı aralarında da incelemeler için başlangıç verilmişti.

Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

YAPIM SÜRESİ 24 AY

Ankara-İstanbul Yüksek Çabuk Tren projesi ve Marmaray’la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde yer alan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Üretim süresi 24 ay olarak planlanan onarım çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti.

Oysa aradan geçen vakit içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki fazla artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin arkasında çalışmalar 2015 yılı içinde baştan başlamıştı.

Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

2018 yılı sonunda açılması hedeflenen Halkalı- Gebze banliyö hattında ekipler yoğun olarak çalışıyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta çabuk trenlerin de kullanacağı bir hat daha eklendi.

Hattaki yeni istasyon ve eski istasyonların restorasyon çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Hat baştan başa trenlerin bakım ve onarımlarının yapılacağı yerlerin üretim çalışmaları da çabucak sürüyor.

Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

YIL SONUNDA HİZMETE SUNULACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın bu yılın sonunda hizmete açılacağını duyurduğu hatta istasyon çalışmalarının tamamlanmasının gerisinde testlere başlanacak. Bu çalışmaların da tamamlanmasının ardından proje sene sonunda halkın kullanımına açılacak.

Halkalı- Gebze banliyö hattında sona gelindi

GÜNDE 1 MİLYON GEZGIN TAŞINACAK

Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 İstasyonun bulunacağı Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Hatta günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: