• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > YAŞAM > “Osmanlı’nın parmak izi”ni 1.2 milyon kişi gördü ‘Osmanlı’nın parmak izi’ni 1.2 milyon kişi gördü

Haberler > YAŞAM > “Osmanlı’nın parmak izi”ni 1.2 milyon kişi gördü ‘Osmanlı’nın parmak izi’ni 1.2 milyon kişi gördü

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve ‘En iyi korunan 20 kent’ arasında yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesini, yılın 10 aylık döneminde günübirlik ziyaretçilerle birlikte takriben 1 milyon 200 bin birey ziyaret etti.

AA’nın haberine tarafından Osmanlı mimarisi, büyük kasaba hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla ‘Osmanlı’nın parmak izi’ olarak adlandırılan Safranbolu, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oldu.

Türkiye’de şehir halkı ölçeğinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tek yer olma özelliği taşıyan, Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini hatırlatan Safranbolu’da, yılın 10 aylık döneminde 81 bin 83 yabancı, 185 bin 354 de yerli turist konakladı.

Tarihi ilçe özellikle dini ve devlete ait bayram tatillerinde yoğun dönemlerini yaşadı.

EN FAZLA TURİST ÇİN’DEN GELDİ

74 ülkeden ziyaretçinin ağırlandığı Safranbolu, özellikle Uzakta Doğu ülkelerinden gelenlerin ziyaret ettiği birincil yerler aralarında yer aldı.

Safranbolu’ya en çok turist 41 bin ile Çin’den geldi. Çin’i, 22 bin ziyaretçiyle Tayvan izledi. İlçeye en çok turistin geldiği öteki ülkeler ise Amerika, Suudi Arabistan, Almanya, Endonezya, Japonya, Tayland, Singapur ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak sıralandı.

“HERKESİN MUTLAKA SAFRANBOLU’YU GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, geçen yılın benzer dönemini 800 bin yerli ve yabancı turistle kapattıklarını söyledi.

Türkiye’de “kültür turu” denilince akla Safranbolu’nun geldiğini açıklayan Ürkmezer, “Safranbolu, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olması dolayısıyla tanıdık olmayan turistlerin de alımlılık noktası. Uzak Doğulu turistler Safranbolu’yu çok tercih ediyor. 2018’de Çin Ahali Cumhuriyeti’nden gelen misafirlerimiz yoğunlukta. Ondan sonradan Tayvanlı turistler geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelenler de üçüncü sırada. Ürdün’den, Kore’den, Tayland’dan, İngiltere’den, Danimarka’dan her yerden Safranbolu’ya turist geliyor, bunlar konaklamalı turistler.” diye konuştu.

Safranbolu’nun sadece konaklarıyla yok; doğasıyla, kanyonlarıyla, Kristal Terası’yla bir alımlılık merkezi olduğunu vurgulayan Ürkmezer, “Yerli ve yabancı turistlerin burada en iyi hizmeti alması için kaymakamlık, belediye ve bütün sivil toplum kuruluşlarıyla meslek birliği içerisinde çalışmaya gayret ediyoruz. Esnafımızı eğitimlere yan tutuyoruz, Halk Müziği Eğitim Müdürlüğü ve belediyemiz yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayıcı eğitimler veriyor. Vatandaşlarımızın kendi el ürünlerini satması için de teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlçenin tanıtımı için çalışmalar yaptıklarını anlatan Ürkmezer, “Safranbolu’nun yazılmış, görsel ve sosyal medyada daha da artı tanıtımıyla 1 milyon 200 bin turist sayısının, önümüzdeki yıllarda 1,5 milyonu geçeceğine inanıyoruz. İster günübirlik ister yatılı yerli ve tanıdık olmayan, özellikle yerli turistlerin mutlaka Safranbolu’yu görmelerini istiyoruz.” dedi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ osmanlının parmak izi safranbolu unesco unesco dünya miras listesi osmanlı mimarisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: