• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > YAŞAM > Doğu Anadolu’da 2600 yıl önce “toplu konut” alanı oluşturulmuş 2600 yıllık ‘toplu konut’ alanı ortaya çıktı!

Haberler > YAŞAM > Doğu Anadolu’da 2600 yıl önce “toplu konut” alanı oluşturulmuş 2600 yıllık ‘toplu konut’ alanı ortaya çıktı!

Van’ın Erciş ilçesinin kuzeyindeki Zernaki Tepe’de, çağdaş toplu konut anlayışının Doğu Anadolu’daki ilk örneği olduğu düşünülen, takriben 270 hektar alandaki 2600 yıllık tarihi ızgara planlı şehir kalıntısında, yüzey araştırması yapılması planlanıyor.

AA’nın haberine göre ilçenin Yukarı Işıklı Mahallesi’ndeki tepede, takriben 2,5 kilometre uzunluğu ve 1,5 kilometre genişliğiyle dikkati çeken ızgara planlı tarihi kent kalıntısının gizemi çözülüyor.

İlçeye ve Van Gölü’ne egemen tepedeki tarihi alanda, kent, cadde ve caddelerin kesişmesiyle ortaya çıkan düzgün kare yapılarla, planları ve büyüklükleri aynı yapıların izine rastlamak mümkün.

“YAKLAŞIK 70 BİN KİŞİNİN YAŞADIĞI TAHMIN EDİLİYOR”

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar, söz konusu tarihi alanın, uydu görüntüsünden de gözlemlenebildiğini söyledi.

Buradaki yaklaşık 270 hektarlık alanda, 70 bin kişinin yaşadığı tahminini dile getiren Konyar, “Burası birincil 19. yüzyılda keşfedildi ve yayınlarda geçmeye başladı ancak kazıbilim literatürüne 1950’li yıllarda girdi.” dedi.

Bölgenin, başlangıçta “Urartuların ızgara planlı kenti” kabul edildiğini anımsatan Konyar, sonradan Prof. Dr. Veli Sevin ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun, bu yapıların daha geç bir döneme ait olabileceğini öne sürdüğünü, Dr. Bülent Genç’in de bu konuda yayın çalışması yaptığını açıklama etti.

Bu yapıların Pers veya Helenistik döneme ait olabileceğinin öngörüldüğünü aktaran Konyar, şunları kaydetti:

“Zernaki Yığın fazla sıra dışı bir yerleşme. Bölgede, gerçekte yakın doğuda bu ölçekte Yunan, Batı dünyası dışında pek örneği yok. Daha minik boyutlu bir takım örnekler var ama 250-270 hektarlık bir alana yayılan büyük şehir halkı ölçeğinde bir örneği bulunamadı. 2500-2600 yıllık bir geçmişe sahip bu kentin kimler tarafından, hangi amaçla inşa edildiği hususunda çoğu manzara var. Bir Takım görüşlere kadar de bu büyük kasaba Part Sasani dönemine ait. Hatta Part döneminde Roma askerlerinin, lejyonlarının barınması için yapıldığını öne süren bazı fikirler var.”

“DEVLET TARAFINDAN YAPILDIĞI İZLENİMİ VERİYOR”

Konyar, 270 hektarlık alana yayılan bu ızgara planlı kentin iki başlıca aksı bulunduğunu vurgulayarak, “Ana akslar üstüne, geniş caddelerden bahsediyoruz. Benzer planda 35×35 metre ölçülerinde daha alçak birimler, üniteler bulunmakta. Ünitelerin her birinde de 4 evin olduğu öne sürülüyor.” diye konuştu.

Böyle bakıldığında, binlerce evden oluşan bir yerleşmeden söz edildiğini bildiren Konyar, şöyle devam etti:

“Izgara planlı, oldukça düzgün cadde ve sokakları olan bir kentten dile getirmek olası. Bu koşul gerçekten çağdaş toplu konut anlayışının Doğu Anadolu’daki birincil örneğini akla getiriyor. Zaten bu ızgara planlı kentler evvelden planlanmaları noktasında, büyük kasaba planlanması noktasında bu şekilde algılanan kentler. Zernaki Tepecik de bu açıdan, bu niteliğini koruyor. Kentin surlarla taraflı bir stadel alanı var. Metrelerce yükseklikte taş duvarlar ve bugün harap olan kerpiç bölümler bulunmakta. Standart mimarinin yapıldığı bu alanın kamusal bir işlevi olduğunu ve daha fazla devlet göre yapıldığı izlenimi veriyor.”

“YÜZEY ARAŞTIRMASI İÇİN BAŞVURUDA BULUNACAĞIZ”

Bölgede şimdiye dek yüzey araştırmaları ve kazı yapılmadığını aktaran Konyar, “İstanbul Üniversitesi olarak söz konusu bölgede yüzey araştırması gerçekleştirmek için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunacağız. Yapılacak yüzey araştırmasından daha sonra burada kazı yapılarak bu bölgenin niteliğini anlamaya çalışacağız.” diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ doğu anadolu 2600 takvim toplu konut van erciş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: