• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK Yanında sigara içilen insanlar da akciğer kanserine yakalanıyor

Haberler > SAĞLIK Yanında sigara içilen insanlar da akciğer kanserine yakalanıyor

Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar, yanına sigara içilenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Dünyada en sık görülen kanser türlerinden birinin akciğer kanseri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Uçar, “Akciğer kanseri, bütün dünyada erkeklerde prostat kanserinden daha sonra, kadınlarda ise meme kanserinden daha sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür” dedi.

DINGIN SİGARA İÇİCİLİĞİ DE ÖNEMLI BİR TEHLIKE FAKTÖRÜ

İHA’nın haberine kadar; hastalığın en kayda değer sebebinin sigara kullanımı olduğunu bildiren Uçar, “Hastalığın yüzde 90 sebebi sigara, tütün ve tütün mamulleri kullanımıdır. Etkin sigara içiciliğinin yanına edilgen sigara içiciliği de manâli bir tehlike faktörüdür. Yanına sigara içen ve içilmeyen kıyaslandığı zaman yanına sigara içilenlerde akciğer kanseri gelişme riski bayağı insanlara tarafından 30 kat daha fazla olmaktadır. Akciğer kanserinin gelişiminde solunan havanın kalitesi, maden işçiliği, tünel işçiliği, yer altında çalışma gibi sebepler rol almaktadır” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DIKKAT!

Hastalığın belirtileri ile ilgili de bilgiler veren Uçar,”Hastaların yüzde 15’inde herhangi bir şikayet olmazken, bir kısmı öksürük, solunum yetmezliği, kanlı balgam, halsizlik, yorgunluk, yeme içme bozukluğu gibi şikayetlerden yakınmaktadır. Maalesef ama hastaların yüzde 15’inde erken teşhis konulabilmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu bize başvurdukları vakit ileri evrede kanser hastası oluyorlar” biçiminde konuştu.

Teşhis ve çare ile ilgili sürece değinen Uçar, “Teşhis için biyopsi işlemleri, evrelemesi işlemlerini gibi girişimsel işlemler yapıldıktan daha sonra hastaların ilaçla tedavisi, uygun hastada ışınla çare ve yerinde olan hastada da cerrahi ile tedavi yapılmaktadır. Son yıllarda kullanıma giren zeki ilaçlar ve beraberinde imminoterapi ajanların eklenmesiyle hastaların yaşam kalitesinde artış ve hastaların iyilik hallerinde iyileşme ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ akciğer kanseri sıhhat haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: