• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Haberler > SAĞLIK Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Calico ve Ancestry şirketi araştırmacıları kadar yürütülen ve sonuçları “GENETICS” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 milyondan pozitif kişiyi kapsayan soyağaçları üstünde çözümleme yapıldı.

AA’nın haberine tarafından; çalışmanın bulguları, hayat süresinin kalıtsallığının geçmiş tahminlerin çok aşağı olduğunu gösterdi.

Genetiğin uzun hayat üzerindeki etkisinin incelendiği araştırma sırasında Ancestry’nin şecere bilgilerini sadeleştirdiği, Calico ekibiyle ise sadece şahısların doğum ve ölüm yılları, doğum yerleri ve soyağacın yapısını yaratıcı aile bağlantılarıyla ilgili bilgi paylaşımı yapıldığı belirtildi.

Matematiksel ve istatistiksel modellemeyi birleştiren bir yaklaşımı kullanan araştırmacılar, 19. ve 20. yüzyıllarda doğmuş akrabalar üzerine odaklandı.

Araştırmacılar, eşlerin, ana-baba ve çocukların, kardeşlerin, birinci dereceden kuzenlerin ve uzak akrabaların yaşam süreleri arasındaki korelasyonu inceledi.

Eşlerin hayat süreleri arasındaki benzerliğin, kardeşlerin yaşam sürelerindeki benzerlikten daha fazla olduğunu ortaya koyan egzersiz, genetiğin hayat süresinde başat faktör olmadığını gösterdi.

Daha önce kişilerin hayat sürelerindeki benzerlikte genetiğin, yüzde 20 ila 30 belirleyici olduğu tahmin edilirken, araştırmada bu oranın yüzde 10’dan az olduğu belirlendi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ uzun ömürlü edinmek sağlık durumu haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: