• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > SAĞLIK Türkiye’de mesainin en az yarım saati sosyal medyada geçiyor

Haberler > SAĞLIK Türkiye’de mesainin en az yarım saati sosyal medyada geçiyor

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Page Group, Türkiye’nin de dâhil olduğu toplam 15 Avrupa ülkesinde 5 bin 200 çalışan ile iş ve özel yaşamın sınırlarını inceleyen “Çalışan Hayatı Araştırması”na kadar, Türkiye’de çalışanların yüzde 70’i hafta sonları da çalan iş telefonlarını açıyor.

Öteki Avrupa ülkelerinde ise bu oran yüzde 46. bununla beraber Türkiye’de çalışanlar posta kutularına hafta sonu düşen mailleri de teftiş ediyor.

DHA’nın haberine tarafından; araştırma sonuçlarına tarafından iş saatleri açık havada çalışanların yüzde 87 si yükümlülük duygusu ile, yüzde 38 ise zorunluluk nedeniyle işle ilgileniyor.  

Özellikle idareci seviyesinde olmayan çalışanların yüzde 44 bu mecburiyeti hissediyor. Yöneticilerinse yüzde 35’i kendilerini mecbur hissederken, yüzde 90’ı sorumlulukları gereği meslek saatleri açık havada da erişilebilir olmaya devam ediyor.

Türkiye’de çalışanların yüzde 54’ü mesai saatlerinde sosyal ağ ve mesajlaşmaya günde 30 dakikadan pozitif zaman ayırırken, dünyanın öteki ülkelerinde bu oran yüzde 26. Iş saatlerinde arkadaşları ile mesajlaşanların oranı ise Türkiye’de yüzde 82’leri buluyor. Öte iş ve hür vakit arasındaki çizgilerin ciddi oranda iç içe geçtiğini gösteriyor.

Türkiye Ülke Müdürü Hugo Campo Avrupa ve Türkiye’deki iş kanunlarının çalışanları artı uzun çalışma saatleri, gerginlik ve bitkinlik sendromu gibi negatif durumlardan korumayı amaçladığını belirtti.

Uzmanlar, meslek hayatı ve özgürlük zamanı yaratıcı anlar arasındaki belirsizleşen çizgilerin sevinç durumuna aracısız etkisi olduğunun altını çiziyor. Araştırmaya katılanların yüzde 83’üne çalıştıkları şirket kadar en düşük bir cihaz temin edildiğini belirtiyor.   

Katılımcılara bu cihazları hangi amaçla kullandıkları sorulduğunda yüzde 50’den fazlası sadece profesyonel amaçla kullandıklarını söylüyor. Yönetici seviyesinde olmayan çalışanların yüzde 66’sı şirket cihazlarını sadece profesyonel amaçla kullanırken, idareci seviyesinde bu oran yüzde 58. Düzey ayrım etmeksizin, şirket cihazına sahip olmayanların yüzde 60’ı ise kişisel cihazlarını iş amaçlı kullanmaktan çekinmediklerini ekliyor.

Türkiye’de çalışanların yüzde 70’i meslek arkadaşlarıyla büro saatleri dıştan da görüşüyor, yüzde 55’i işle ilgili olmayan konularda birbirlerine mesaj gönderiyor ya da telefonla arıyor, yüzde 57’si sosyalleşmek için iş açık havada da buluşuyor, yüzde 32’si hafta sonu etkinliklerine birlikte katılıyor.  

Ülkemizde çalışanların yüzde 27’si tatile meslek arkadaşlarıyla çıkarken İtalya, İspanya’da bu oran yalnızca yüzde 11. Türkiye’de çalışanlar iş arkadaşlıklarını başlıca mesai saatleri dışında da sürdürüyor. Çünkü çalışanların yüzde 91’i işyerindeki arkadaşlarıyla yakın ilişki kurulduğunda verimliliğin iyi anlamda etkilendiğini düşünüyor.  

Katılımcıların yüzde 82’si yöneticilerle kurulan iyi ilişkilerin de aynı şekilde performansa olumlu etkisinden bahsediyor.

Araştırmaya kadar çalışanların sadece yüzde 42’si yöneticileriyle büro saatleri dışarıda irtibat kurduğunu söylüyor. Tekrar sadece yüzde 42’si yöneticileriyle işle ilgili olmayan konularda mesajlaştığını veya telefonda konuştuklarını söylüyor.  

Çalışanların yüzde 83’ü işyerinde dost edindiğini söylüyor, yöneticileriyle arkadaş olduğunu söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 37. Bu da yöneticilerle kurulan ilişkilerin hala mesafeli olduğunu gösteriyor.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ hugo campo sosyal medya mesai türkiyede mesai

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: