• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK Tıbbi cihazda millileşme için “fon” önerisi

Haberler > SAĞLIK Tıbbi cihazda millileşme için “fon” önerisi

Türkiye Sağlık Durumu Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkan Yardımcısı Levent Mete Özgürbüz, tıbbi cihaz sektöründe ulusal ürün oranının artırılması için “fonlama modeli” geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Sıhhat sektörü büyük yatırımlar içeriyor. Firmaların kendi öz sermayeleriyle bu yatırımların altından kalkması mümkün yok” dedi.

AA’nın haberine kadar; Özgürbüz, afiyet alanında milli ürün üretme konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre gündeme getirilmesinin kendilerini hoşnut ettiğini söyledi.

Sektörün milli üretime daha pozitif kaynak ayırabilmesi için satın alma sisteminin devingen bir yapıya kavuşturulması önerisinde bulunan Özgürbüz, “Afiyet sektöründe de tıpkı savunma sanayisinde olduğu gibi, bir başkanlık kurulması gerekiyor” diye konuştu.

“SEKTÖR FONLARLA DESTEKLENMELİ”

Tıbbi aygıt alanında ulusal üretimin önünün açılması için fonlama modelinin geliştirilmesinin önemine işaret eden Özgürbüz, “Sıhhat sektörü büyük yatırımlar içeriyor. Firmaların kendi öz sermayeleriyle bu yatırımların altından kalkması olası değil. Dolayısıyla sektör özel ya da diğer türdeki fonlarla desteklenebilir. Bu fonlamanın da piyasa koşullarına uygun olarak yapılması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Üretilecek milli ürünlerin küresel anlamda rekabetçi olması gerektiğini vurgulayan Özgürbüz, dünyada yalnızca ABD ve Japonya’nın tıbbi harcamalarının yarıdan fazlasını kendi ürünleriyle karşıladıklarını, Almanya gibi bir ekonomide bile bu oranın oysa yüzde 30 olduğunu kaydetti.

Özgürbüz, milli üretimin desteklenmesi için yabancılara getirilen bazı şartların yerli üretici için geçerli olmamasının önem taşıdığını dile getirdi. Şehir Halkı hastanelerinin tüm malzemelerinin yerli ürünlerle karşılanmasının imkansız olmasına rağmen ameliyat masası, ameliyat lambası gibi ürünlerin yerli firmalardan tedarik edilebileceğine dikkati çeken Özgürbüz, “Bu durumda yerli imalatçı desteklenir ve gelişir, talepleri karşılayabilecek duruma gelir” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tıbbi cihaz tıbbi cihazda millileşme recep tayyip erdoğan sıhhat haberleri levent mete özgürbüz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: