• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Haberler > SAĞLIK Organ nakli umudu yaşam süresini uzatıyor

Haberler > SAĞLIK Organ nakli umudu yaşam süresini uzatıyor

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Merkezi sorumlu nefroloğu Doç. Dr. Selman Ünverdi, “Yapılan çalışmalar, böbrek nakli listesinde bekleyen, böbrek nakli için arzusu olan hastaların hayat sürelerinin, benzer yaş grubundaki liste dışı hastalara tarafından daha uzun olduğunu göstermiştir” dedi.

AA’nın haberine kadar; Ünverdi, Türkiye’de bilhassa böbrek nakillerinin çoğunlukla canlı vericilerden alınan organlarla yapıldığını, Avrupa’da ise bunun bütün tersi olduğunu söyledi.

 

Avrupa’nın, bu sorunu kadavradan nakilleri artırarak çözdüğünü belirten Ünverdi, “Türkiye’de 2018 yılında şu belli başlı değin takriben 3 bin 200 civarında böbrek nakli yapmışız. Bunun 700’ü kadavradan, geriye kalan kısmı ise canlı vericilerden üretilmiş. Oran az daha dörtte bir civarında. Avrupa’da ise bu bütün tersi. Yapılan her 4 nakilden 3’ü kadavradan, biri canlıdan yapılıyor” dedi.

Ünverdi, Türkiye’de takvim sıradan 2 bin civarında beyin ölümü raporlandığını, bunun da hepsinin bağışçı olması durumunda 4 bin hastaya nakil anlamına geldiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Lakin biz bunun oysa 700 tanesinden faydalanabiliyoruz. Avrupa’da eğer bir birey organ bağışçısıysa beyin ölümü gerçekleşmesi durumunda diğer kimseye sorulmadan, sadece data verilerek organları alınıyor. Türkiye’de de yasal bir düzenlemeyle kişinin yaptığı organ bağışı bir vasiyet olarak kabul edilip, kendisinden sonradan ikinci bir onaya lüzum duyulmaksızın bu uygulanabilir. Organ bağışını teşvik edici uygulamalar yapılabilir. Kadavradan böbrek nakillerinin artması bizim en büyük temennimiz.”

 

“ORGAN BAĞIŞI VASİYET OLARAK KABUL EDİLMELİ”

Canlıdan yapılan böbrek nakillerinde dünyada ve Türkiye’deki başarı ortalamasının yüzde 95, kadavradan yapılan nakillerde de yüzde 89-90 civarında olduğuna dikkati çeken Ünverdi, bunların yüksek başarılar olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Ünverdi, böbrek nakli olmuş hastaların ortalama yaşam sürelerinin, diyalize girenlerden her yaş grubunda iki kat daha yüksek olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “İki böbreği olan insanlarda 15 sene içerisinde diyalize girme riski binde 4 olarak değerlendiriliyor. Bir böbreğini nakil için veren kişilerde ise bu oran binde 5-6 civarında. Çok minimal bir tehlike artışı laf konusu lakin bu böbrek nakli yapılmasına engel bir tehlike değil. Böbrek nakli listesi var. Kadavradan nakil bekleyen hastalar var. Ülkemizde 75 bin civarında diyalize giren hasta var. 22 bin insan kayıt listesinde bekliyor. Bunun anlamı 50 bin insan tescil listesine yazılmak istemiyor, umutlu olmadığı için. Çünkü ülkemizde kadavradan nakil için sıradan 9 sene beklenmesi gerekiyor. Yapılan çalışmalar, böbrek nakli listesinde bekleyen, böbrek nakli için arzusu olan hastaların hayat sürelerinin, benzer yaş grubundaki liste dışı hastalara göre daha uzun olduğunu göstermiştir. Hayata umutla bağlı olmak, hayat süresini pozitif yönde etkiliyor. İnsanların umutsuzluğa girmelerini azaltmak da görevlerimiz arasında. Eğer biz kadavradan nakil için bekleme süresini sanki yarıya azaltırsak listelerde bekleyen insanların sayılarını güya yarıya artırmamız laf konusu olabilir. Diyalize girse bile umudu olan insanların daha uzun yaşadığını gösterebiliyorsak, neden insanları bundan mahrum edelim.”

Amaçlarının insanların umudunu diri yetişmek olduğunu vurgulayan Ünverdi, bunun için de kadavradan organ nakillerinin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ organ nakli organ nakli umudu doç. dr. selman ünverdi sağlık haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: