• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK Organ bağışında hedef AB ortalamasını yakalamak

Haberler > SAĞLIK Organ bağışında hedef AB ortalamasını yakalamak

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her sene 3-9 Kasım’ın Organ Bağışı Haftası olarak kutlandığını anımsattı.

AA’nın haberine göre; yıl içinde çok sayıda etkinlik yaptıklarını anlatan Çınar, bu yıl “Yaşam kurtaran müsade” temasıyla faaliyetler yürüttüklerini ifade etti.

Çınar, organ bağışının önemini vurgulayarak, “Bu izin doğru olur ya 8 hastanın hayatı kurtulabiliyor. Gerçekten hayat bekleyen millet açısından bu iznin değeri fazla manâlı” diye konuştu.

Türkiye’de, takriben 26 bin hastanın organ nakli beklediğini aktaran Çınar, şöyle devam etti: “Hep rakamlardan bahsediyoruz ama burada bahsedilen insan… Aslında devletimiz bu konuya fantastik derecede önem veriyor. Ülkemizdeki organ nakli ve organ bağışıyla ilgili bütün işlemler ücretsiz yapılıyor. Devletimiz bir organ nakli için milyonlarca lira para harcıyor. Tümü bir insanın hayatını kurtarmak için. Natürel böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek için de manâlı olan organ bağışının olması. Eğer insanlarımız organ bağışı yapmazsa, ne dek para harcasanız da organ nakli yapamazsınız.”

Çınar, 18 yaşını dolduran, fikir ve ruh sağlığı uygun olan kişilerin herhangi bir sağlık durumu kuruluşunda 3 dakikalık bir işlemle organlarını bağışlayabileceğini anlattı.

“SON 8 YILDA 2 KATINDAN POZITIF BİR ORANDA ARTIŞ GÖSTERDİ”

Organ naklinden bahsederken milyon nüfus başına donör sayısını baz aldıklarına dikkati çeken Çınar, şunları kaydetti: “Türkiye’ye baktığımızda milyon nüfus başına 7 civarında donör sayımız var. Bu oranlar AB ülkelerinde ise 15-20 civarında. 2010 yılında ülkemizdeki oran milyon nüfus başına 3’tü. 2018’e geldiğimizde bu 7’ye çıktı. Son 8 yılda 2 katından fazla bir oranda artış gösterdi. Önümüzdeki 5 yıldaki hedefimiz bu oranı AB seviyesine yakınlaştırmak, olur ya biraz da devretmek olabilir.”

Çınar, Türkiye’de organ nakli bekleyen hastanın şansının düşüklüğüne dikkati çekerek, “Organ nakli bekleyen bir hastanın bir milyon kişide 7 şansı var. Piyango şansı değin. Bağışlar ne kadar çok artarsa nakil şansı da artacaktır. Dolayısıyla şu anda ülkemizde kadavradan nakil olma şansı gerçekte de piyango ikramiyesi kadar düşük bir oran” ifadelerini kullandı.

“NAKİLLERİN YÜZDE 50’DEN FAZLASINI KADAVRADAN YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye’de takvim yaklaşık 4-5 bin civarında nakil gerçekleştiğini bildiren Çınar, “Organ bekleyen 26 bine yakın hastamız var. Amacımız bu hastaların listeden hayatlarını kaybederek ayrılmaları değil, nakil olarak sağlıklı şekilde bu listeden çıkmalarını istiyoruz” dedi.

Çınar, Türkiye’deki en büyük sıkıntının kadavradan organ bağışının yetersizliği olduğunu vurgulayarak, gerçekleşen nakillerin de yüzde 80’inin canlıdan yapıldığını dile getirdi.

Avrupa’daki nakillerin ise yüzde 70-80’inin kadavradan gerçekleştiğine dikkati çeken Çınar, şunları aktardı: “Canlı nakil şansı olmayan hastalarımız, ne yazık ki hayatlarını kaybediyor. Bu konudaki duyarlık arttıkça bağış sayılarının artacağını öngörüyoruz. Nakillerin yüzde 50’den fazlasını kadavradan yapmayı hedefliyoruz. Bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Sahiden ülkemizin insanı bağışlamayı çok seviyor. Yeter oysa biz bu konuyu doğru insanlara aktaralım. Önümüzdeki süreçte çabucak yol alacağımızı düşünüyoruz. Ülke olarak AB rakamlarını yakalayacağımızı, hatta geçeceğimizi ümit ediyoruz.”

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ organ bağışı ab

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: