• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK ‘Leyla ile Mecnun yaşasaydı ikisini de tedavi edebilirdik’

Haberler > SAĞLIK ‘Leyla ile Mecnun yaşasaydı ikisini de tedavi edebilirdik’

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Birçok psikiyatrik hastalık, şizofreni, otizm, bunalım, hiper aktivite bozukluğu bütün bu rahatsızlıkların beyin biliminin gelişmesiyle düzelmesi konusunda fazla önemli mesafeler alındı. Şu an Leyla ile Mecnun yaşasaydı ikisini de tedavi edebilirdik. Patolojik aşkı çare edebiliyoruz” dedi.

AA’nın haberine kadar; Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen programa bulunma üzere kentte bulunan Rektör Tarhan, depresyonun ruhsal bir hastalık değil beyin hastalığı olduğunu belirtti.

“BUNALIM BEYİN HASTALIĞI”

Tarhan, buhran hastalıklarında beyindeki kimyasalların azaldığını anlatarak, “Bunalim ruhsal yok beyin hastalığı çünkü beyindeki kimyasallar eksiliyor ve biz onu yerine koyduğumuzda düzeliyor. Bu hastalığı çare ederken ruha müdahale etmiyoruz, beyne müdahale edince düzeliyor. Bunalim hastalarında kişinin çeşitli karakter dengeleri bozuluyor, onu da ayrıca psikoterapi ile tedavi ediyoruz. Depresyon öncelikli olarak beyin hastalığı fakat ruhsal boyuttan da ayrıntılarıyla egemen değil.” diye konuştu.

Depresyonun beyinde yaptığı değişiklikleri beyin görüntüleme yöntemleriyle ölçtüklerini ve uygulanan tedavi sonrası depresyonun düzeldiğini de gözlemlediklerini aktaran Tarhan, bu tedaviyi pratikte yapabildiklerini ve bunu da bilimin getirdiği önemli avantaj olarak gördüğünü kaydetti.

Tarhan, depresyonun çare edilebildiğini vurgulayarak, “Kimse bu bunalım hastalığı düzelmeyecek veya geçmeyecek diye ümitsizliğe kapılmasın. Çoğu psikiyatrik rahatsızlık, şizofreni, otizm, bunalım, hiperaktive bozukluğu, tüm bu rahatsızlıkların, beyin biliminin gelişmesiyle düzelmesi konusunda çok önemli mesafeler alındı. Bu anlamda beyin uyarım teknikleri kullanılıyor. Nöromodülasyon dediğimiz vücudun hedeflenen bölgelerine elektrik uyarıları ya da kimyasal maddeler verilerek sinir aktivitesinin değiştirilmesine dayanan bir çare tekniği ile beynin fonksiyonunu düzeltiyoruz. Lakin bunu ehil ellerde yaptırmak kayda değer” ifadelerini kullandı.

“PATOLOJİK AŞKI ÇARE EDİYORUZ”

Psikiyatrist Prof. Dr. Tarhan, insanlarda aşkla ortaya meydana çıkan birtakım değişikliklere ilişkin de şunları kaydetti: “Aşk anında beyin kana kimyasal salgılıyor. Aşk hemen el ve ayak titriyor, kan basıncı ve nabız heyecandan yükseliyor. bununla birlikte bağlanmayla ilgili de kimyasallar salgılanıyor. Bu durumda en çok anne çocuk arasındaki bağlanmayla ilgili oksitosin maddesi salgılıyor beyin. Bu oksitosin, aşk hormonu, bağlanma hormonu diye geçiyor. Bu hormon aşıklarda ve evli çiftlerde daha fazla salgılanıyor. Bu hormon erkek maymunlara verildiğinde dişisi ve yavrusuyla daha fazla ilgileniyor. acilen bu oksitosin İsviçre’de sentetik olarak üretildi ve sorunlu çiftlere tavsiye ediliyor. Bunu kullanan çiftler birbirlerine daha fazla alaka duyuyor ve aralarındaki bağı güçlendiriyor. Leyla ile Mecnun hikayesinde de bu şart aynıymış. Şu an Leyla ile Mecnun yaşasaydı ikisini de tedavi edebilirdik. Patolojik aşkı çare edebiliyoruz.”

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ leyla ile mecnun patolojik aşk bunalım prof. dr. nevzat tarhan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: