• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Haberler > SAĞLIK > Her 5 nakilden sadece 1’i kadavradan Canlı vericiden dünya şampiyonuyuz ama kadavradan…

Haberler > SAĞLIK > Her 5 nakilden sadece 1’i kadavradan Canlı vericiden dünya şampiyonuyuz ama kadavradan…

Yaşamın kıyısında, benzi atmış bir kandil ışığı misali… Kendilerini her yerde hayata döndürecek telefonu bekliyorlar çaresizce… Kimi anne, kimi baba, kimi eş, kimi kardeş, kimi çocuk… Organ nakli listesinde 25 bini aşkın kayıtlı hasta var. Tek umutları organ bağışı!

Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berber, canlı vericiden nakilde dünya şampiyonu olan Türkiye’nin kadavradan organ naklinde ise son sıralarda yer aldığını belirtirken, buna rağmen son yıllarda olumlu düzenlemeler yapılmasının umut verdiğini söylüyor. Prof. Dr. İbrahim Berber, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında manâlı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de son yıllarda Afiyet Bakanlığı’nın desteği ile yapılan toplam organ nakil sayılarında çabuk bir çoğaltma görülüyor. Takvim organ nakli sayısı takriben 4 bin 900’e ulaştı. Fakat bu nakillerin yaklaşık yüzde 80’i canlı vericiden yapılıyor. Prof. Dr. İbrahim Berber, yapılan her 5 nakilden sadece 1’inin kadavradan, 4’ünün canlı vericiden olduğunu belirterek “Türkiye dünyada canlı vericili böbrek ve karaciğer nakil oranları açısından birinci sırada bulunmaktadır. Lakin kadavradan yapılan nakil oranlarında maalesef son sıralarda yer almaktadır. Organ bağışının bu kadar düşük olmasının tek bir nedeni olabilir, o da bu konunun halkımıza bütün olarak anlatılamamasıdır. 2017 yılında toplam yapılan 4 bin 908 naklin ama bin 172’si kadavradan yapılabilmiştir. Kadavradan organ bağışında yıllık ihtiyacın çok altında kalıyoruz. bu nedenle her sene 6-7 bin birey organ nakli beklerken yaşamlarını kaybediyor” diyor.

DEVLET FAZLA CIDDI DESTEK VERİYOR

Organ bağışının önemini anlatarak, toplumda farkındalık yaratmak nedeniyle ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda faaliyetler gerçekleştiriliyor. Organ nakline devletin çok ciddi destek verdiğini gösteren Prof. Dr. İbrahim Berber, ülkemizde son yıllarda bu konuda olumlu yasal ve organizasyonel düzenlemeler yapıldığını söylüyor.

Prof. Dr. Berber şöyle diyor: “Organ nakline devlet çok önemli takviye vermektedir. Sosyal Emniyet Kurumu’nun tüm nakil ameliyatlarını sigorta kapsamına alması bir uçtan bir uca isteyen herkes istediği devlet hastanesi ya da özel hastaneye artan bir şekilde hiçbir ek ödenti ödemeden organ nakli yaptırabilmektedir. Yapılan yasal düzenleme ile böbrek nakli olan insanların malulen emeklilik haklarını korumaları diğer manâlı bir gelişmedir. Milli umma listesinin oluşturulması ve koordinatörlük sisteminin etkinleştirilmesi öteki önemli gelişmelerdir.”

ORGAN NAKLİNDE ALICI ÇOK İLERLEDİ

Organ naklinde tıbbi yönden de son yıllarda bazı önemli gelişmeler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Berber “İmmunsüpresif ilaçlardaki gelişmeler baştan sona nakil yapılan organlar artık daha uzun vakit sorunsuz çalışmaktadır. Diğer bir gelişme ise cerrahi tekniklerdeki gelişmelerdir. Bundan Böyle ameliyatlarımızın birçoğunu kapalı (laparoskopik) yöntemle yani vücutta kesi olmadan 3-4 ufak delik aracılığıyla yapabiliyoruz. Bu sayede böbrek vericileri eskiye oranla çok daha eksik travmatik ameliyatlarla böbrek verebilmektedir. Hatta yerinde bayan vericilerde böbrek doğum yolundan çıkartılarak vericilerin ameliyat sonrası dönemi daha gizli geçirmesi sağlanmaktadır. Böbrek doğum yolundan çıkarıldığında vericinin vücudunda böbreği çıkartmak için kesi yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası sancı daha az olmakta, kesi yeri problemleri (enfeksiyon, fıtık) ortadan kalkmakta ve vücudunda kesi izi olmadığı için kozmetik yönden de daha iyi sonuçlar elde edilmektedir” diyor.

TÜRKİYE CANLIDAN BÖBREK NAKLİNDE BIRINCIL SIRADA 

Ülkemizde böbrek, karaciğer, yürek, akciğer, pankreas ve ince bağırsak nakil yapılan organlar. Nakil yapılan dokular ise; kemik, kemik iliği, deri, kornea ve kalp kapağı. Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, nakledilecek organın canlıdan veya hastanede yoğun bakım ortamında tıbben yaşamı sona ermiş (beyin ölümü gerçekleşmiş) kişilerden alındığını belirterek “Canlıdan alınabilecek organlar iki böbrekten bir her birine ve karaciğerin yarısıdır. Kadavradan ise nakil yapılabilen tüm organ ve dokular alınabilir” diyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla nakli yapılan organların başında böbrek ve karaciğer geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ülkem Çakır Türkiye’de 2017 yılında gerçekleştirilen 4 bin 908 organ naklinin 3 bin 342’sinin böbrek, bin 446’sının karaciğer nakli olduğunu, 120’sinin de öteki organ nakillerinden (yürek, akciğer, pankreas, ince bağırsak) oluştuğunu belirtti.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ 3-9 kasım organ bağışı haftası afiyet haberleri prof. dr. ibrahim berber organ nakli organ bağışı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: