• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > SAĞLIK Down sendromlu ve otistik bireyler için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

Haberler > SAĞLIK Down sendromlu ve otistik bireyler için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

TBMM Genel Kurulunda, 5 parti grubunun ortak önergeleriyle down sendromlu, otistik ve öteki gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

AA’nın haberine kadar; CHP Grubu namına söz alan Kayseri Milletvekili Çetin Arık, otizmli ve down sendromlular ile ailelerinin sıkıntılarına dikkati çekti.

Kendisinin de otizm tanısı konulmuş bir çocuğu olduğunu dile getiren Arık, “Bugün otizmin sıklığı gitgide artarak artmaktadır ve en son yapılan çalışmalarda her 58 çocuktan birinde otizm görülüyor. Yapılan çalışmalar 2023 yılında her 2 çocuktan birinin otizmli doğabileceğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Otizmli çocukların ve ailelerinin önemli zorluklar yaşadığına dikkati çeken Arık, bu sorunların en aza inmesinde eğitimin koskocoman bir rol üstleneceğini belirtti. Arık, “Eğitim daha kreşte, anaokulunda başlamalı, otizmi haberdar olan kreş öğretmenleri ve çocuk yuvası öğretmenleri olmalı çünkü bu çocukların en büyük ilaçları kendi doğal gelişen akranlarıyla bir arada olup onların davranışlarını rol model olarak alabilmeleri” değerlendirmesinde bulundu.

Otizmin bilinmediği için hasta ve ailelerin toplumda yargılandığını, hatta bu çocukların “Aileleri kadar iyi edep edilmemiş çocuklar” olarak görüldüğünü belirten Arık, eğitim sürecinin fazla detaylı ve toplumu kapsayıcı bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. Beethoven ve Albert Einstein’ın da otizm hastası olduğunu aktaran Arık, eğitimin başarılı olması için erken başlanması, aralıksız olması ve haftada minimum 30 saat olması gerektiğini kaydetti.

ARTI AYRIMCILIĞI ÖZENDIRME EDİCİ YASAL DÜZENLEMELER

AK Parti Grubu namına söz alan Kayseri Milletvekili Hülya Nergis ise AK Parti hükümetleri döneminde engelli bireylerin sorunlarına kalıcı çözümler bulmak için arti ayrımcılığı özendirme edici hukuki düzenlemelerin yapıldığını vurguladı. Nergis, engellilerin eğitim ve rehabilitasyonunun bedava yapıldığını, 18 yaşından büyük bireylere ve 18 yaşından küçük engelli çocuk sahibi ailelere aylık bağlandığını söyledi.

Nergis, AK Parti olarak otizm ve down sendromuyla ilgili olarak, Türkiye’de yaygınlığının incelenmesi ve bu konuda yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla araştırma komisyonun kurulmasını istediklerini belirtti.

Otizmin en etkili tedavi yönteminin eğitim olduğuna dikkati çeken Nergis, şöyle konuştu: “Uygulanan erken müdahale programlarıyla erken yaşta teşhis konulup beyin gelişiminin çabuk olduğu erken çocukluk döneminde özel eğitime erişiminin sağlanması, potansiyelinin en yüksek düzeyde değerlendirilebilmesi ve toplumsal hayata katılımının desteklenmesi epeyce önemlidir. Eğitim çocuğun dil gelişimi, sosyal gelişimi, kendine bakabilme becerilerini kazanması ve yaşıtlarıyla birlikte okula devam edilebilmesi için gereklidir. Bu çocuklar mutlaka yoğun, sürekli ve özel olarak hazır eğitim programlarına dahil edilmelidir.”

Şahsı namına laf alan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise otizmin bir ruh hastalığı değil, nörolojik bir hastalık olduğunu belirtti. Otizm ile ilgili eğitimcilerin yeteri dek data sahibi olmadığını dile getiren Polat, Türkiye’de 550 bin otizm hastası olduğunun tahmin edildiğini, uygun eğitimle bu hastaların yaşamlarının kolaylaştırılabileceğini söyledi. Her 20 dakikada bir otizmli çocuğun doğduğunu dile getiren Polat, Sağlık Durumu Bakanlığının elde edeceği data tabanına göre Milli Eğitim Bakanlığının eğitim çalışmaları başlatması gerektiğini vurguladı.

GÖZYAŞLARINA BASKIN OLAMADI

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, çocuğunun havale geçirdiği anları anlatırken gözyaşlarına egemen olamadı. İki ayı yoğun bakım kapısında geçirdiklerini, hayatının tekrar kurulduğunu açıklayan Gürel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Nedenle analık vasfıma bir lütuf daha eklenmiş oldu. Hamdüsenalar olsun kızım, Berram yaşıyor. Ne var ama diğer kardeşleri büyüdüler, kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar, gülüp oynuyorlar, koşturuyorlar lakin Berram bundan böyle benden en sevdiği konut köftesi ve kızartmayı isteyemiyor, 6 yıldır tadını unuttu, yarım kalan bale kursunu bırakın; ayakları üzerinde duramıyor, yatıyor. Çocuğu öyle veya böyle, tanı adı ne olursa olsun nörolojik hastalıklardan ötürü özel birey olarak adlandıran ve özel eğitim gerektiren evlatlarımızın anneleriyle benzer kaderi yaşamış, yani damdan düşen bir anneyim. Onlar bizim bebek kalan evlatlarımız, huzurumuz, şükrümüz. Amenna deyip kabullenen lakin mücadelesi hiç bitmez tükenmez bizleriz.”

Konuşmaların ardındaki yapılan oylamada TBMM Genel Kurulunda, down sendromu ve otizm ile öteki gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ve bunlara sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümünde alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi nedeniyle Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Komisyon geçen dönem 22 Mart 2018’de kurulmuştu. Komisyona üye bildirim aşamasında erken seçim kararı alındığı için kurul çalışmalarına başlayamamıştı.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, kendilerini duygu fırtınası içinde sarsan, bu konuda fazla daha artı şey yapılması için kendi yaşadıklarını anlatan milletvekillerine teşekkür etti.

Türkiye’nin ağır sorunları aşağı, herkesin ortak paylaşacağı konuları saptamanın, öne çıkarmanın, Meclisin görevi olması gerektiğini gösteren Gök, “Toplumumuzun böylesine birbiriyle dayanışma içinde olan milletvekillerine, siyasi parti gruplarına ihtiyacı var” dedi.

Gök, daha sonra birleşimi bugün saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ down sendromu otizm tbmm genel kurulu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: