• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Haberler > SAĞLIK Doktor balıklara Rus ilgisi

Haberler > SAĞLIK Doktor balıklara Rus ilgisi

Sivas’ın Kangal ilçesinde “doktor balıklar” olarak adlandırılan balıklarıyla sağlık durumu turizmi açısından manâlı bir merkez olan kaplıca, son yıllarda Rusların yoğun ilgisini çekmeye başladı.

AA’nın haberine göre; il merkezine 98, Kangal ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıca, yurt içi ve yurt dışından, sedef hastaları öncelikle edinmek üzere şifa arayan fazla sayıda kişi kadar tercih ediliyor.

Takriben 37 derece sıcaklıktaki suda yaşayan binlerce ufak balık, sivilce ve yara kabuklarını yiyerek deriyle kaplıca suyunun temasını artırıyor. Romatizma, kırık ve çıkık ile asap, cilt ve böbrek hastalıklarına da olumlu etkileri bulunduğu belirtilen kaplıcanın, özelikle sedef hastalığına iyi geldiği biliniyor.

Kangal Balıklı Kaplıca işletmecisi Fuat Ünsal, kaplıcadaki içme suyunun ve 37 derece sıcaklıktaki suda yaşayan balıkların dünyada benzerinin olmadığını anlattı.

Sivas’ta takriben bir ay önce 52 ülkeden 250’si tanıdık olmayan 500 katılımcıyla Termal Sağlık Turizmi Zirvesi yapıldığını anımsatan Ünsal, bu zirvenin meyvelerini almaya başladıklarını söyledi.

Kaplıcanın dünyanın bütün ülkelerinden aşırı alaka gördüğüne dikkati çeken Ünsal, bunun sonucu olarak televizyon kanallarının da kaplıcaya ilgi göstermeye başladığını açıklama etti.

Ünsal, “Sedef ve egzama hastalığının dünyada alt etkisiz tek çare merkeziyiz. Cümbür Cemaat gizli bir şekilde gelebilir” dedi.

Tanıtım çalışmalarının sağlık turizmine manâlı katkı maddesi sağladığını dile getiren Ünsal, “Halk Müziği akın akın buraya geliyor, kaplıcamız yazın ve kışın açık. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı bir kaplıcayız. Kaplıcamıza Ruslar, Ukraynalılar ve Azerbaycanlılar aşırı şekilde ilgi gösteriyor. Diğer ülkelerden de gelenimiz var. Bu yıl Rus turist açısından mükemmel bir sezon yaşadık, seneye daha hoş olacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

Sedef hastalığı için Rusya’dan kaplıcaya gelen İrina Mazalyaka, 3 günlük bir sürede kaplıcanın faydasını gördüğünü açıklama ederek, kaplıcayı tüm sedef hastalarına öğüt etti.

Egzama hastalığının tedavisi için Kangal Balıklı Kaplıca’yı tercih eden Kazakistanlı Bibigul Daultayeva da kısa sürede kaplıcanın hastalığının tedavisine katkı maddesi sağladığını aktardı.

RUS TELEVİZYON KANALLARINDAN TANITIM ATAĞI

Rusların kaplıcaya olan ilgisi ülkede yayınlama yapan televizyon kanallarını da harekete geçirdi. Rusya’dan 3 ve Ukrayna’dan bir televizyon kanalı “doktor balıkların” ülkelerinde tanıtılması için çekim yaptı.

Kaplıcanın tanıtımı için çekim gerçekleştirmek üzere Balıklı Kaplıca’ya gelen NTV Rusya muhabiri Aleksel Zhukov, yaptıkları haberlerle kaplıcayı ülkelerinde tanıtmayı arzuladıklarını ifade etti.

Antalya gibi turizm şehrinin ülkelerinde bilindiğini oysa kaplıcanın tanıtımının fazla artı yapılmadığını aktaran Zhukov, “Sedef ve egzama gibi hastalıkların çare merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca’yı daha fazla tanıtmalıyız” ifadelerini kullandı.

Rus kanalı Samara TV’de kameraman olarak ödev yapan eşi Sergel ile kaplıcanın tanıtım çekimlerinde devir bölge Kamila Ovsiannikova da ilk önce böyle bir tedavi yöntemiyle karşılaştığı için fazla şaşırdığını söyledi. Türk insanının da fazla misafirperver olduğunu aktaran Ovsiannikova, Kangal Balıklı Kaplıca’yı ülkelerinde tanıtacaklarını kaydetti.

Rusya Kazan TV ve Ukrayna Kiev 24 televizyon kanalları da kaplıcada belgelere dayanan çekimi yaptı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ doktor balıklar sivas sağlık haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: