• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > SAĞLIK > Çocuklarının kalbini dinlerken gözyaşı döktüler! Oğlunun organlarını bağışlayan anne: Dünyaya bunun için geldiğini düşünüyorum

Haberler > SAĞLIK > Çocuklarının kalbini dinlerken gözyaşı döktüler! Oğlunun organlarını bağışlayan anne: Dünyaya bunun için geldiğini düşünüyorum

Anne Plamena Zhekova, oğlunun yürek atışlarını Türk akranının göğsünde duydu. İliya Zhekov, geçen yıl Türkiye´de geçirdiği beyin tümörü ameliyatının arkasında komaya girdi, beyin ölümü gerçekleşti. 26 yaşındaki gencin ailesi, hayatlarının en kuvvet kararını alarak, oğullarının organlarını bağışladı. Türkiye’de bir Türk kızı ile nişanlı olan Zhekov´un kalbi 27 yaşındaki Hakan Ok´a nakledildi.

1 yıldır evlat acısı yaşamış anne, Türkiye´ye gelerek, bir çocuk babası Ok ile buluştu ve oğlunun kalbinin atışlarını dinledi. “Oğlumun çok iyi bir kalbi vardı” diyen anne Plamena Zhekova ağlayarak “Bağışladığımız birincil günden beri, bu tanışmayı kabul etmeleri için dua ettim” dedi.

ORGAN BAĞIŞI TEKLİFİNİ AİLE YAPTI

DHA’nın haberine göre; babası gibi avukat olan İliya Zhekov, 2017 yılının Mayıs ayında aniden rahatsızlandı. Beyninde bitki örtüsü olduğunu öğrenen genç, ameliyat için Türkiye’ye geldi. Ameliyatın peşinde iyileştiği ve alışılagelmiş hayatına devam edebileceği söylenen gence, ilaçlı MR ile görüntüleme yapıldı. MR 40 gün sonradan tekrarlandı oysa ikinci görüntülemede Zhekov´un vücudu ilaca tepki verdi. İliya Zhekov beyin kanaması geçirdi. Yoğun bakımda tedaviye alınan Zhekov´un tüm çabalara karşın beyin ölümü gerçekleşti. Aile, doktorlara organ bağışı yerine getirmek istediklerini söyledi. Doktorların da onayıyla baba Boyan Zhekov, “Hayatımın en güç imzası” dediği oğlunun organlarını bağışladığını bildiren imzayı attı.

KALBİ, 7 AYDIR YOĞUN BAKIMDA OLAN TÜRK GENCE NAKLEDİLDİ

İliya Zhekov’un kalbi, 7 aydır yoğun bakımda organ bekleyen Hakan Ok’a nakledildi. Aradan 1 yıl geçti. Oğlunun kalbinin nakledildiği genci merak eden anne Plamena Zhekova´nın bu isteği doktorları tarafından Hakan Ok´a iletildi. Daha önce bir güvenlik şirketinde bir zaman çalışan Ok´un da kabul etmesi üstüne anne, eşi ve minik oğluyla İstanbul´a geldi. Aile, Hakan Ok ile yürek nakli ameliyatının gerçekleştiği İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Uzmanlaşma Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde buluştu.

STETOSKOPLA OĞLUNUN KALBİNİ DİNLEDİ

Anne Plamena Zhekova, karşısında Hakan Ok´u görünce gözyaşlarını tutamadı. Stetoskopla oğlunun yürek atışlarını dinleyen acılı anne, “Bağışladığımız ilk günden beri bu tanışmayı kabul etmeleri için dua ettim” diyerek, “Benim genç, yakışıklı bir oğlum vardı ve sapasağlam gitti. Bağışın ilk gününden beri alıcıyı çok merak ediyordum. Onların sağlığı için her gün dua ettim. Dualarım sonucunda onların da sağlıklı olacağından ve bir gün karşılaşacağımızdan emindim. Oğlumun beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendiğimizde doktorlara bu kararı biz önerdik” şeklinde konuştu. 

‘OĞLUMUZUN FAZLA ‘İYİ’ BİR KALBİ VARDI’

Oğlundan Hakan Ok´a yalnızca ‘iyilik’ geçmiş olabileceğini söyleyen baba Boyan Zhekov da “Oğlumuzdan çok iyi şeyler aldığını düşünüyoruz çünkü oğlumuzun çok iyi bir kalbi vardı. O çok iyi bir insandı. Organ bağışı için dini ya da kültürel açıdan hiçbir engel değil. Organ bağışı özendirme edilmeli” dedi. 

‘ORGAN BEKLEYEN BIRÇOK ARKADAŞIMI KAYBETTİM LAKIN BEN ŞANSLIYDIM’ 

Organ beklerken zaman zaman umutsuzluğa kapıldığını bildiren 27 yaşındaki Hakan Ok ise “Her şeyden önce ailemi düşünüyordum. Bir çocuğum ve eşim var. Bu bekleyiş çok güç geçti. O yüzden organ bağışı fazla kayda değer. Organ bekleyen birçok arkadaşımı kaybettim. Ben şanslıydım ve nakil oldum. Organ bağışı yapan aileye minnettarım. Bana yeniden bir hayat verdiler” diye konuştu.

‘TÜRK DOKTORLARI ORGAN NAKLİNDE BAŞARILI ANCAK BAĞIŞ SAYISI AZ’

Türkiye’deki kalp nakil ameliyatlarının yaklaşık yüzde 40’ının gerçekleştirildiği ve 2018 yılı içerisinde 26 kalp nakli ameliyatının yapıldığı İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, 3-9 Kasım tarihleri arasının Organ Bağışı Haftası olduğuna uyarı çekerek, organ naklinin önemine vurgu yaptı. Başhekim Kırali, Hakan Ok´un sağlığının son derece iyi olduğunu belirterek, “Türk doktorları nakil ameliyatlarında dünyaya oranla oldukça başarılı. Fakat bağış yetersizliğinden nedeniyle birçok hasta hayatını kaybediyor. Türkiye genelinde 2018 yılında yapılan kalp nakli ameliyatı sayısı yaklaşık 70. Bu rakam oldukça az. Bu rakamın 200-300 olmasını isterdik” dedi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ organ bağışı 3-9 kasım organ bağışı haftası iliya zhekov plamena zhekova

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: