• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > SAĞLIK Bu sorunda zayıflar da kendini şanslı görmesin!

Haberler > SAĞLIK Bu sorunda zayıflar da kendini şanslı görmesin!

Ektopik yağlanma olarak adlandırılan karın içi yağlanma sadece kilolu kişileri değil bayağı kiloda olanları da etkileyebiliyor. Dahası sorun 7’den 70’e herkeste görülebiliyor. Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine kadar; düşük şişman veya çocuk almak bile yağlanma riskini azaltmıyor.

Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya,  ektopik yağlanma ve vücuda getirdiği zararlar hakkında bilgiler veriyor. Sertkaya, “Vücudun yağ biriktirmesini yöneten hormon insülindir. Karbonhidrat türü gıdaların sindirilmesinin son ürünü ise glikozdur. Ivedi sindirilen ve şipşak kana karışan kolay şeker ve nişasta taşıyan gıdaların tüketimi kan şekerinde ani yükselmelere niçin oluyor. Kan şekerinin belirlenmiş bir sınırın üstüne çıkması hücreler için zararlı bulunduğu için kan şekerinin yükselmesini ve hücrelere zarar vermesini durdurmak için vücudun en kayda değer silahının insülin olduğu belirtiliyor. Pankreastan salgılanan insülin, yükselen glikozu ilk olarak kaslara ve karaciğere yönlendiriyor. Eğer kaslardaki ve karaciğerdeki şeker deposu doluysa artı şeker trigliserite çevrilip yağ deposuna gönderiliyor. Fakat bu depoların da bir hacmi oluyor. Normalde deri altı yağ dokusu artıp azalarak beslenmemize düzen sağlıyor. Eğer depolanacak yağ miktarı fazlaysa ve yağlar hücrelerin kapasitesini aşarsa iç organların civarda, karaciğerde ve damar çeperlerinde birikiyor. Bilhassa karın içinde ve karaciğerde biriken yağ dokusu bazı maddeler salgılamaya başlıyor. Bu maddeler hem insülin direnci yapıyor hem de vücutta bazı reaksiyonlara neden oluyor. Bu reaksiyonlar ve insülin direnci kalp – damar hastalıklarına, karaciğer yağlanmasına ve diyabete niçin olabiliyor”diyor.

VÜCUTTAKİ POZITIF YAĞ SİROZA YOL AÇABİLİR

Genişleyen ve sınırını aşan yağ hücreleri kalbin etrafında toplandığında yürek hastalıklarına, damarların etrafına toplandığında damar daralmalarına, pankreasta toplandığında diyabete, karaciğerde toplandığında ise siroza niçin oluyor. Böbrek civarda toplandığı süre böbrek fonksiyonlarını bozup bozmadığı konusu da tıp dünyasında tartışmalara neden oluyor.

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBİLİYOR

Vaktiyle sirozun en manâlı nedeninin viral enfeksiyonlar olduğu düşünülmekteydi. Günümüzde ise karaciğer yağlanması en kayda değer siroz nedenlerinden sayılıyor. Karaciğer ve diğer organ yağlanmaları çocukluk döneminde de görülüyor ve bunun nedeninin düzensiz ve tamamlanmış gıdalarla beslenmek olduğuna uyarı çekiliyor.

AZ BELİRTİYLE GELEN RISK

Fazla şişman olup ektopik yağlanma görülmeyenlerin yanında olağan kilolu olup ektopik yağlanma sorunu yaşayanlar da bulunuyor. Bel çevresi bu sorunun anlaşılabileceği en temel parametre olarak görülüyor. Kalça veya uyluk bölgesindeki yağlanma bedenen rahatsız etse de metabolik bir sorunun göstergesi olarak görülüyor. Karın içi yağlanma, kritik bir sorun olmanın yanında; bel, göbek bölgesinde fazlalığı olanların bir iç salgı bezleri bilim dalı uzmanı aracılığıyla gereken testleri yaptırmaları gerekiyor. Sorunun artı belirtisi olmuyor. Kendini yemek yemek yedikten sonradan uykululuk hali, hızlı acıkma, kilo verememe gibi sorunlarla gösterebiliyor. Endokrin uzmanları değişik tetkiklerle bu problemi ve getirdiği hasarı zahmetsizce saptayabiiyor.

KURUYEMİŞİN BİLE DOZUNU KAÇIRMAYIN

Organları dolayısıyla da hayatı korkutma eden ektopik yağlanmadan uzaktan kalmak için öneriler:

*Dengelenmiş ve içten beslenme

*Ara öğün (Gerekiyorsa hekim söyleyecektir)

*Doğal gıdaları tüketmek

*Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzaktan durmak

*yol almak

*Kızartma türü gıdalardan kaçınmak

*Kuruyemişin dozunu kaçırmamak, şeker tüketimini en üye indirmek

*Şekerli ve asitli içecekleri içmemek

*Akşam yemeğini minimum düzeyde yakalamak

*Meyveyi ölçülü harcamak

TÜRK KAHVESİ SAĞLIKLI BİR ARA ÖĞÜN SAYILMAMALI  

Bireylerin genel olarak süratli şekilde tokluk duygusal veren karbonhidratlı ve unlu ürünlerle ara öğün yapmaları yanlış bulunuyor. Karbonhidrat içerikli gıdalar kısa sürede tokluk sağlasa da zamanla insülin duyarlılığını bozup, karın içi yağlanmaya niçin olabiliyor. Türk kahvesi tok tutucu olmadığı için dinç bir ara öğün olarak kabul edilmiyor. Dinç ara öğünden anlaşılması gerekenler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor.

*Küçük bir kase yoğurt ve yanında bir porsiyon meyve

*İki galeta, yanında minik bir dilim peynir

*Bir hurma, yanına iki badem veya bir kadeh yağsız süt

*Dozunu kaçırmadan birkaç tane çiğ kuruyemiş

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ceyda erenoğlu prof. dr. ayşe çıkım sertkaya karın içi yağlanması siroz dengeli beslenme bel göbek yağl

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: