• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > SAĞLIK Böbrek nakliyle en sevdiği yiyeceklere kavuştu

Haberler > SAĞLIK Böbrek nakliyle en sevdiği yiyeceklere kavuştu

Böbrek yetmezliği bulunan 3 yaşındaki Çağan Yıldız, organ nakli sayesinde keza diyalize girmekten kurtuldu hem de sindirim sorunu yaşadığı için bir yıldır tüketemediği muzun tadına baktı.

AA’nın haberien göre; Ankara’da yaşamış Melek ve Murat Yıldız çiftinin tek çocuğu Çağan Yıldız, demin iki aylıkken afiyet sorunları yaşamaya başladı. İki yaşına geldiğinde böbrek yetmezliği tanısı bölge Çağan, daha sonra diyaliz sürecine girdi. Küçük Çağan’ın engebeli süreci, nakille birlikte sona erdi.

Yaşadıklarını anlatan anne Melek Yıldız, Çağan’ın iki aylıkken kolay bir kusma sorunu yaşadığını belirterek, “Doktora gittiğimizde çoğu branşta muayene yapıldı. En son olarak böbreğinden parça aldılar. Nefrotik sendrom çıktı. Bu süreçte elleri, ayakları ve vücudunun farklı alanlara yönlendirilmiş bölgelerinde şişlikler oluşuyordu.” dedi.

Anne Yıldız, oğlunun rahatsızlığı nedeniyle tedavisine sürekli hastanede devam edildiğini anlatarak, “İki yaşında böbrek yetmezliği tanısı aldı. Karnından periton kateteri açıldı ve biz 10 ay baştan başa bu şekilde periton diyalizi yaptık. 10 ay daha sonra da oğlum yoğun bakıma yattı. Yoğun bakım sürecimiz de bir buçuk ay sürdü. Servise çıktık dört tane periton kateteri takıldı ve hiçbiri çalışmadı. Hemodiyaliz için kateter açıldı. Diyaliz olmaya başladı. Tam sıkıştığımız bir andı. Eve gittik yemek yedik. Böbrek nakli olacağı haberi geldi. 16 Ekim’de 3 yaşına girmişti. 27 Ekim’de nakil oldu. Bu da ikinci doğum günü oldu” diye konuştu.

“DOYA DOYA YEMEK YIYECEK”

Baba Murat Yıldız ise Çağan’ın doğumundan itibaren fazla güç sıhhat sıkıntıları yaşadığını dile getirerek, şöyle devam etti:
“Nakli duyduğumuzda çok şaşırdık. Okul hayatını ve yaşamının geri kalanında ne yapacağını düşünüyordum. öyle kuvvet bir dönemdi ki mucize bir andı. Nakil haberi bizim için bir mucizeydi. Bir yanlamasına fazla üzülüyor bir yanlamasına da çok seviniyorsunuz. Öteki ailenin kaybı da fazla üzücü. Allah dayanıklılık versin.”

Sindirim sorunu da yaşaması nedeniyle Çağan’ın muz, mercimek, tarhana çorbası, sucuk ve süt ürünlerini tüketemediğini aktaran Yıldız, “Hiçbir şey yiyemiyordu. Tadını biliyor, ancak tükettiği süre vücudundaki değerler de yükseldiği için veremiyordum. Acilen doya doya yiyecek. Özellikle takriben bir yıldır tüketemediği en sevdiği muzu yiyebilecek. İnşallah bundan sonra bir sıkıntısı olmaz” dedi.

“KİMSE ÇAĞAN’IN BÖBREK NAKLİ OLDUĞUNU ANLAMAYACAK”

Böbrek naklini gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Acar Tüzüner, operasyon sürecini anlattı. Allah Vergisi böbrek sorunları yaşamış Çağan’ın önce karın diyalizi sonradan da hemodiyalizle hayata tutunmaya çalıştığını gösteren Tüzüner, “Özellikle bu kadar ufak bir bebekte hemodiyalizde yakalamak oldukça baskı. Erişkinlerde belki daha basit oluyor ama daha küçük çocuklarda hemodiyalizle sürdürülen hayat oldukça sıkıntılı. 12 yaşındaki bir çocuk bağışçı oldu ve Çağan’a yerinde bir böbrek çıktı. Başarılı bir ameliyatla Çağan derhal adi çocuklar gibi bundan böyle bayağı hayatına başladı. Diyaliz hastaları muz yemez, şimdi muz yemeye başladı.” diye konuştu.

Prof. Dr. Tüzüner, çocuklarda böbrek yetmezliğinin artma ve gelişme geriliğine niçin olduğuna göze çarpan ederek, “Nakille birlikte alışılagelmiş bir çocuk gibi büyümeye başlıyor. Sıradan bir çocuk gibi okula gidecek, dışarıdan hiç kimse Çağan’ın böbrek nakli olduğunu anlamayacak” dedi.

“20 KİŞİDEN FAZLA HEKIM VE HEMŞİRE AMELİYATTA ÖDEV ALDI”

Pediatrik böbrek nakillerinin erişkin organ nakillerine kadar daha baskı olduğunu vurgulayan Tüzüner, şunları kaydetti:
“Bebeklerde her şey fazla daha ufak. Normalde böbrekleri bacağa dışarı giden damarlara koyuyoruz. Bebeklerde bacak damarları fazla minik olduğu için karındaki ana atardamar ve toplardamara konuluyor. Teknik olarak ileri cerrahi teknik istiyor. Bu konuda tecrübeli ve donanımlı merkezler istiyor. Ameliyattan daha sonra yoğun bakım ihtiyacı olabiliyor. Bu konuda yetişmiş cerrahi ekip ve yoğun bakım ekibi pediatri ve nefroloji ekibinin de olması gerekiyor. Küçük bebeğe ameliyat sonrası bakım teknik ayrıntılar istiyor. Çağan’ın ameliyatında, 20 kişiden pozitif hekim ve hemşire devir aldı. Bütün bir takım çalışması gerekiyor. Ameliyatı 4 saat sürdü. Bir can sıkıntısı olmadı, böbreği hemencecik çalıştı. Ameliyattan sonradan diyaliz ihtiyacı da göstermedi.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ böbrek nakli çağan yıldız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: