• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > SAĞLIK Ağrısı boyna kadar giden el hastalığı: Karpal tünel sendromu

Haberler > SAĞLIK Ağrısı boyna kadar giden el hastalığı: Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileği seviyesinde, karpal tünelden geçerken sıkışması sonucu oluşan ve çok sık görülen bir problem. Habertürk’deri Ceyda Erenoğlu’nun haberine kadar Karpal tünelin içerisinden median asap, başparmak ve diğer dört parmağın sekiz adet bükücü kirişi edinmek üzere toplam 10 anatomik oluşum geçiyor. Bu anatomik yapılardaki  herhangi bir volümetrik artıştan basıya en duyarlı olan median sinir etkileniyor ve ortaya karpal tünel sendromu olarak adlandırılan klinik tablo çıkıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Türker Özkan, Karpal tünel sendromunun nedeninin genelde süresiz olduğunu söylüyor ve asap üzerindeki basıncın birkaç şekilde ortaya çıkabileceğine uyarı çekiyor.

 BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

*Parmakları büken kirişlerin çeperlerinin şişmesi, eklem çıkıkları, kırıklar, yumuşak doku tümörleri, kanal hacmini daraltan damar ve problemleri

*Artrit vb durumlar

*Bileği uzun süre bükülü yakalamak

*Doğumsal nedenler ve gebelikte olduğu gibi vücutta değişken birikimi tünelde daralmaya ve karpal tünel sendromu yarı belirtilere yol açabiliyor. Bu belirtilerin doğum sonrasında çoğunlukla ortadan kalktığına dikkat çekiliyor.

EL BİLEĞİNİ FAZLA KULLANANLARIN TEHLİKESİ

Karpal tünel içerisindeki basıncın, normal el bileğinde 7 – 8 mmHg olduğu belirtiliyor.  El bileğinin içe ve dışa doğru bükülmesi esnasında karpal tünel 2 – 3 kat arası daralıp kanal içerisindeki basınç 90 mmHg’ya dek yükselebiliyor. Kanal içerisinde uzun süre devam eden 30 mmHg civarındaki basınç,  şikayetlerin başlaması için yeterli oluyor. böylece el bileğini fazla kullanan kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlanıyor. başkaca Karpal tünel sendromu; diyabet,  tiroid hastalıkları, romatoid artrit, gut ve aşırı şişmanlık gibi durumlar ile özellikle 30-60 yaş grubu kadınlarda daha sık görülüyor. Soruna her iki el bileğinde de rastlanabiliyor. 

KARINCALANMA VE UYUŞMA DA YAPIYOR

Karpal tünel sendromu ara sıra dirseğe, kola, hatta omuza ve boyuna dürüst yayılabilen sancı, yanma, karıncalanma ve duyu yitimi yakınmaları ile beraber ortaya çıkıyor. Uyuşukluk ve karıncalanma genel olarak başparmak, göze çarpan parmağı, orta parmak ve yüzük parmağında oluyor. Belirtiler genel olarak gece görülüyor ve araba göstermek, gazete okumak, telefonla konuşmak gibi günlük aktiviteler sırasında artıp insanın jurnal yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Çok şiddetli olgularda, daimi duyu kayıpları gelişip, “tenar adale erimesi” adı verilen, başparmağın tabanındaki kasların erimesi durumuyla karşılaşılabiliyor. Böyle durumlarda, başparmağın oppozisyon hareketi bozulup algı güçsüzleşiyor ve ince tutuşlarda sıkıntılar görülüyor. İleri dönemlerde, tedavi görmeyen hastaların şikayetlerine, ellerinden küçük cisimleri düşürme gibi belirtiler de eklenebiliyor.

Ara Sıra diğer hastalıkların belirtileri de Karpal Tünel Sendromunun belirtilerine benzeyebiliyor. Şikayetlerin hakiki nedeninin ortaya çıkartılması için, hekimin önereceği testlerle diğer problemlerin ekarte edilmesi gerekiyor. Bunlar,  kas, senet ya da tendon hasarları, başparmak ya da bilek artriti,  kırıkla birlikte olan bilek hasarı,  boyun omurgaları aralarında sinir kökü sıkışması, şeker hastalığına bağlı diyabetik nöropati gibi sinir problemleri olarak sıralanıyor.

TIBBİ GEÇMİŞ İYİ SORGULANMALI

Bu sorunda hastaların tıbbi geçmişleri çok kayda değer bulunuyor. Genel tıbbi durum, hastanın elini nasıl kullandığı ve daha önce geçirilmiş kazaların sorgulanması olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Artrit veya kırık gibi diğer durumları ekarte etmek için röntgen kontrolü yapılması da gerekiyor.  Icabında istenecek tetkiklere MR incelemesi ve kan tahlilleri de eklenebiliyor. Öteki muhtemel asap hastalıklarını dahil etmemek ve karpal tünel sendromu tanısını kesinleştirmek için,  Elektromyografi (EMG)  ve elektriksel asap ileti çalışmaları yapılması gerekiyor.

BELİRTİLER ARA SIRA CERRAHİ DIŞI YAKLAŞIMLAR İLE ORTADAN KALDIRILABİLİR

Öteki tıbbi durumların tanısını koyup tedavilerini gerçekleştirmek, elin dilekçe alışkanlıklarını başkalaştırmak ve el bileğini, median sinir üzerindeki basıyı kaldıracak şekilde atele olmak yardımcı bulunuyor. Gece yatarken atel kullanmak, uykuyu bölen belirtilerin azaltılmasına takviye ediyor. analjezik ve anti-enflamatuar ilaçların kullanılması, çok özel durumlarda asap etrafındaki sişliği eksilmek için karpal tünele (nadir de olsa) uygulanacak bir steroid enjeksiyonu, bazı hastalarda belirtileri geçici de olsa ortadan kaldırabiliyor. 

BELİRTİLER FAZLA ŞİDDETLİ İSE ÇÖZÜM CERRAHİ

Belirtiler çok şiddetli ya da gerilemiyor ise cerrahi çare gerekiyor. Bu çare ile karpal tünelin tavanını yaratıcı bağ kesilerek sinirin içinde bulunduğu kanalın hacmi genişletiliyor.  Sinirin üzerindeki basınç azaltılarak median asap ilk elden rahatlatılıyor. Ameliyatta kullanılan teknikler (açık veya kapalı) ve yapılacak ameliyat kesileri (alışılmış veya ufak insizyonlar şeklinde) değişebiliyor. Hedefin tüm tekniklerde benzer olduğu belirtiliyor. Karpal tünel hacmini genişletmek, sinir üzerindeki basıyı doğrudan doğruya eksilmek, büyültme altında sinire uygulanacak nöroliz işlemi ile siniri rahatlatmak başlıca hedef olarak görülüyor.

TEDAVİYE ERKEN BAŞLAMAK FAZLA MANÂLI

Tedaviye ne dek erken başlanırsa, sonuç pek başarılı oluyor. Karpal tünel cerrahisi genellikle hastaneye yatış yapılmadan ayaktan uygulanan bir ameliyat olarak tanımlanıyor. Ameliyat genel veya yöresel duyumsuzlaşma altında, kola pnömatik özel turnike uygulanarak, anemik ortamda ve büyütme altında gerçekleştiriliyor. Ameliyattan sonradan el bileği, istirahat atelli pansuman ile sarılıyor. Ameliyat dikişleri ameliyatın 10 – 14 günleri aralarında alınıyor. Hastanın atel kullanması ve baskı gerektiren işlerden 4 – 6 hafta sakınması öneriliyor. Uyuşma ve karıncalanma, ameliyattan daha sonra (24 – 72 saat içerisinde) ani olarak geçebiliyor ya da sinirdeki hasara bağlı düzelme süresi 6 – 12 ay sürebiliyor.  Ameliyat yerindeki sancı birkaç hafta devam edebiliyor. El ve el bileğindeki adale gücünün normale dönmesi ise birkaç ay alabiliyor. Özellikle fazla ağır vakalarda, karpal tünel sendromunun belirtileri cerrahi çare ardından da devam edebiliyor. Ameliyat sonrası fizik çare uygulamaları ve sekonder cerrahi girişimlerinin zorunlu olduğu hastalar görülebiliyor.

KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN!

*Mevcut kronik hastalıklarınızı kontrol altına almaya çalışın.

*El ve el bileklerinizi aşırı zorlayan işlerden kaçının. Mesleğiniz nedeniyle el ve parmaklarını aşırı kullanırken, (örneğin bilgisayar ve klavye kullanırken) bileğinizin uzun vakit bükülü kalmamasına, ergonomik tasarlanmış fare, klavye ve ofis malzemesi kullanılmasına özen gösterin.

*Yaşam tarzınızda uyumlu yürüyüş ve yüzmenin çok önemli ve etkili olduğunu unutmayın.

Spor, kardiyo egzersizleri ve yüzme vücuttaki yağ oranını ve ödemi azaltıp tüm dokulara dışarı giden kanlanmayı artırdığı için bileğimizdeki sinirlere de menfaat sağlamakta ve karpal tünel sendromuna aleyhinde güçlü bir koruma oluşturmaktadır.

*El bileğini faal olarak kullanarak ağır spor ve çalışma yapıyorsanız, ellerinizi ve el bileklerinizi koruyucu atel, sargı ve özel olarak planlanmış eldivenler korumalısınız.

*Fazla kilonun zarar verdiği organlarımızdan birisinin de ellerimiz olduğunu ve fazla şişman kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlandığını hatırlayın. böylece ideal kiloda kalmaya özen gösterip B vitaminini ileri derecede kısıtlayan diyetlerden kaçının.

RISKLI KİŞİLERE ÖZEL EGZERSİZLER

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini durdurmak için, tehlike taşıyan kişilere özel egzersizler bulunuyor. Hastalıktan korunabilmek için gün içinde uzun süre benzer pozisyonda atıl kalan el ve el bileğini belirli aralıklarla dinlendirmek ilk yapılması gerekenler arasında bulunuyor. Yuvarlak egzersizler yaparak eklemlerin rahatlatılması, sinir germe, asap kaydırma ve tendon kaydırma egzersizlerinin de yararlı sonuçları oluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ceyda erenoğlu prof. dr. türker özkan karpal tünel sendromu cerrahi el bileği el boyun ağrısı sağlık haberleri karpal tünel belirtileri şişmanlik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: