• DOLAR
  5,3290
  % 0,05
 • EURO
  6,0421
  % -0,01
 • ALTIN
  229,3390
  % -0,01
 • BIST
  101.971
  % 0,23
Haberler > GÜNDEM > Yargıtay’dan babaya görüş sınırı… Yargıtay’dan boşanmış baba için görüş sınırı…

Haberler > GÜNDEM > Yargıtay’dan babaya görüş sınırı… Yargıtay’dan boşanmış baba için görüş sınırı…

Yargıtay, İzmir 15. Aile Mahkemesi’nin velayeti annesine bahşedilen 15 yaşındaki kızını her hafta sonu görmesine izin verilen babayla ilgili kararı, şikayetçi annenin temyizi üzerine oybirliğiyle bozdu. Yargıtay, babanın kızını her hafta sonu almasını ‘çocuğun üstün yararına aykırı’ buldu. Bu karar ışığında çocuğun ‘üstün yararı’ gözetilerek, aile mahkemelerince babanın bambaşka şehirde olması, çocuğun yaşı, eğitimi, sağlığı gibi kriterler ışığında her hafta sonu değil, iki haftada bir babaların çocukla ‘bireysel ilişki’ kurmasına karar verilecek.

“52 HAFTA ÇOCUKLA GEZMESİN”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Uğur Ömer Gençcan son misal kararı şöyle anlattı: “Erkek eşlerin tamamı ve erkek dernekleri, ‘Çocuklarımızla her hafta görüşemiyoruz. 15 günde bir görüşmek zorunda kalıyoruz’ diye itiraz ediyorlar. Daire olarak biz onların bu isteğine uyarsak ve her hafta bireysel ilişki verirsek ne olacak? Velayeti almasına rağmen anne bir hafta sonu bile çocuğunu alıp denize, pikniğe, sinemaya gidemeyecek. Bayan eve bağımlı ışık halkası gelirken, erkek 52 hafta gezecek. Kadın çalışıyorsa, bir hafta sonu var. Babanın çocuğu gelip ne süre alacağı belirlenmiş yok. Canı istediği vakit geliyor. Bayan akşama değin nöbetçi asker gibi evde bekleyecek mi?

“KARDEŞ PAYI YAPTIK”

Çocuk açısından sıkıntı var. her zaman boşanan eşler benzer şehirde olmuyor. Baba köyde anne şehirde oturuyor. Çocuk kalkıp her hafta sonu köye gidecek. Kursu varsa gidemeyecek. Çocukların her hafta seyahate zorlanması yanlıştır. Her hafta yer ve ortam değişikliği de çocuğun üstün yararına aykırıdır. Yargıtay olarak ‘kardeş payı’ yaptık. ‘Boşanan eş/baba, velayeti annesindeki çocukla her hafta görüşmesin’ dedik. Çocuk iki hafta annede, iki hafta babada kalsın kararı verdik.”

“SÜPER BABA ALGISI OLUŞUR”

Bağımsızlık gazetesinden Oya Armutçu’nun haberinde eski aile mahkemesi hâkimi Mustafa Karadağ da şunları söyledi: “Yargıtay’ın kararı çok içten. Ben 14 yıl aile hâkimliği yaptım. Genel Olarak iki haftada bir görüşecek şekilde çocukla-baba arasında bireysel ilişki kararı veriyordum. Yargıtay kararındaki örneğe uygun şekilde açıklayacak olursak; velayeti kullanan anne, kendisiyle yaşayan çocuğa hafta içinde ‘Yemeğini ye, ders çalış, erken yat’ der ve bu stil bir ilişki kurarlar. Her hafta sonu çocuğu bölge babayla çocuk aralarında ise ‘gezelim, eğlenelim’ bağlamında bir ilişki kurulur. Bu annenin velayet görevini yapmasına engel bir durumdur. Kadını durmadan eve bağlar. Hele üstelik çalışıyorsa, eğlenceli bir ortamda hafta sonu zaman geçirmesini engeller. Çocuğun gözünde anne ‘fena’, baba ‘süper’ gibi bir algıya yol açar.

UZMAN GÖRÜŞLERİ ALINMALI

Psikolog Ülkü Sırıklı: “Çocuğa, ailenin sosyo hesaplı durumuna, yaşanılan yer ve ortama göre, bu kişisel ilişki kararları belirlenmelidir. Yargıtay kararı ışığında, mahkemeler psikolog ve sosyolog gibi uzmanlardan görüntü alarak her çocuğa özel tespit yapmalıdır. Karardaki gibi her hafta çocukla mülâkat anneyi eve bağlayabilir, aralarındaki ilişkiyi yıpratarak, velayet görevini yapmasına engel bir hal alabilir. Çünkü anne sürekli tayin yaptıran, disiplin uygulayan; baba her hafta sonu gezdiren, eğlendiren, çekici bir figür haline gelebilir. Çocuğun her hafta ortam ve yer değiştirmesi de yanlıştır. Anne babaların dikkat edeceği şey, babanın ne vakit geleceğinin bilinmesi ve babanın da o süre mutlaka gelmesidir. Huysuz halde çocuğun güven duygusu zedelenir.

İŞTE O KARAR

İzmir’de, 2003 doğumlu bir çocukları olan çift iki yıl önce boşandı. İzmir 15. Aile Mahkemesi, E.Ç. adlı babanın kızıyla her hafta sonu ve dini bayramların ikinci günü görüşmesine karar verdi. Velayeti alan anne H.Ç. kararı sefalet nafakasının reddi ve bireysel ilişki süresi yönünden, sanık E.Ç. ise tamamı açısından temyiz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, babanın her hafta çocuğu görmesini yanlış bularak kararı oybirliğiyle bozdu. Kararda kısaca şöyle denildi:

“Velayeti anneye bırakılan 2003 doğumlu A. ile babası arasında her ayın 1. ve 3. haftasında cumartesi saat 09.30 ile 12.30 saatleri arasında, 2. ve 4. haftasında pazar saat 16.00 ile 18.00 saatleri aralarında, dini bayramların ikinci günü 16.00 ile 18.00 saatleri aralarında bireysel ilişki kurulmasına karar verilmiştir. Mahkemece her hafta sonu kurulan kişisel ilişki anneyi tüm hafta sonları eve bağımlı ayla getirecek ve velayet görevini gereği gibi yerine getirmesine engel olacaktır. Keza bu şekilde kurulan bireysel ilişkide her hafta sonu yer ve ortamı değişen çocuğun da üstün yararı bulunmamaktadır. Ayın kayıtlı hafta sonlarını içerecek biçimde daha uygun bireysel ilişki kurulması gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna tutarsız olup, bozmayı gerektirmiştir.”

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler son dakika izmir izmir haberleri yargıtay haberleri babaya çocuğu görme izni 15 günde bir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: