• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Haberler > GÜNDEM Yargıtay bozdu, kuma yüzünden intiharda kocanın cezası 12.5 yıl oldu

Haberler > GÜNDEM Yargıtay bozdu, kuma yüzünden intiharda kocanın cezası 12.5 yıl oldu

Erzurum’un Palandöken ilçesinde 3 Haziran 2012 tarihinde, 2 çocuk annesi Sonuç Barçın, oturdukları apartmanın 4’üncü katından atlayarak, yaşamına son verdi. Kızının ölümünden damadı Kamil Barçın ve kuma olarak eve getirdiği Esengül N.’yi sorumluluk sahibi tutan baba Necati Kayık, savcılığa başvurdu. Olayın peşinde kuma Esengül N., memleketi Adana’ya gitti. Şikayet üzerine 4’üncü Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi’nde açılan davada Kamil Barçın, 25 Aralık 2014’teki karar duruşmasında ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçundan yasal unsurlarının oluşmaması sebebiyle beraat ederken, ‘eziyet’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına hükümlü edildi. Esengül N., ‘basit kasten yaralama’ suçundan beraat etti.

YARGITAY, KARARI BOZDU

Sonuç Barçın’ın ailesinin avukatı ile davaya müdahil olan Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatının cezayı eksik bulup, kararı temyiz etmesi üzerine dosya, Yargıtay 8’inci Canice Dairesi’nde incelendi. 8’inci Cinayet Dairesi’nce Esengül N.’ye verilen ‘temize çıkma’ hükmü yerinde bulunup onanırken, Kamil Barçın’a verilen cinayet ise eksik bulunarak, karar bozuldu. Kamil Barçın’ın, olay günü 1’er saat aralıklarla 2 kez eve gelip, eşini denetleme ettiğine değinilen bozma kararında şöyle denildi:

“Eve her geldiğinde Netice ile tartıştıkları, bir süre sonra Netice’nin evden çıktığının Esengül tarafından kendisine söylenmesi üzerine eve döndüğü sırada apartmanın merdiven boşluğunda Sonuç ve kızlarının birlikte altında indiklerini görüp Sonuç’yi içeriye götürdüğü ve ev içerisinde darp ettiği, bu şekilde eşini bir yere gitmek ya da bir yerde kalmak özgürlüğünden yoksun bırakmak suretiyle yüklenen suçu işlediği, bahsi geçen eziyet suçu dahilinde değerlendirilemeyip ayrı bir suçu yapacağı anlaşıldığından, sanığın hem ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçunu işlediği gözetilmeden yasal olmayan mazeret ile yazılmış şekilde beraatına karar verilmesi.”

“ÖVÜNÇ KIRICI OLAYA DAYANAMADI”

Sanığın ölen eşi ile izdivaç birliği içindeki karşılıklı konutlarına, gayrimeşru ilişki yaşadığı Esengül N.’yi getirip, birlikte yaşamaya zorladığına ve bu nedenle sık sık tartıştıklarına değinen Yargıtay kadar ‘ızdırap’ suçunun daha alçak sınırdan verilmesi eleştirildi. 8’inci Suç Oluşturan Dairesi’nce “Sonuç’nin durum günü ve öncesinde sanık kadar darp edilmesi, ailesi ile görüştürülmemesi, evden çıkmasına müsade verilmemesi gibi nedenlerden dolayı gerek ailesi, gerekse yaşadığı çevre nezdinde küçük düşürülüp mağdur durumda bırakıldığı, yuvasının dağılmasını istemeyen ve yakınlarına bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getiren ölenin, bir vakit düşürüldüğü bu küçültücü duruma dayanma ettiği, ancak maruz kaldığı fiziksel ve ruhsal şiddete daha pozitif dayanamayarak hayatına son verdiği olayda, sanığın vahamet talep eden fiili, meydana gelen tehlike ve zararın ağırlığı da dikkate alınarak üst sınırdan veya üstteki sınıra yakın bir cinayet ödev edilmesi gerektiğinin gözetilmeden yazılmış şekilde hüküm kurulması” denilerek, karar bozuldu.

SANIK BITMIŞ YARGILANDI

Bozma kararı üzerine 4’üncü Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasında; Necati Kayık ve avukatlar hazır bulunurken, Kamil Barçın ise yer almadı. Mahkeme hakimi Aydınlatılmış Başar, davalı avukatı Süha Erdoğdu’ya müvekkilinin neden duruşmaya katılmadığını sordu. Erdoğdu, iki aile arasında aralıksız tartışma yaşanması sebebiyle müvekkilinin duruşmaya katılmadığını söyledi. Baba Necati Kayık, damadına en ağır cezanın verilmesini isterken, avukatı Ferhat Emer de hükümle birlikte Kamil Barçın’ın tutuklanmasını istek etti.

“AĞIR AĞIR ÖLÜME GÖTÜRÜLMÜŞ”

DHA’da yer alan habere tarafından mahkemeye yazılı savunma gönderen Kamil Barçın ise suçlamaları kabul etmedi. Kararını açıklayan başat Kültürlü Başar, “Geride kalanlar için üzücü bir durum. Vicdani kanaatimiz, atılı suçu işlediğine dair. Bile Bile öldürme değil evet ancak kuma ile birlikte yaşamaya zorlanması bardağı taşıran son damla olmuş. Gencecik bir kadın yavaş yavaş ölüme götürülmüş ve intihar etmiş. Gerekçemizi kararımızda açıklayacağız” diye konuştu.

HÜKÜMLE BİRLİKTE TUTUKLAMA ÇIKTI

Kamil Barçın, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan önce 4 sene hapis cezasına mahkum edildi. Suçun eşe aleyhinde işlenmesi sebebiyle ceza, 8 yıla çıkarıldı. ‘İyi hal’ indimi uygulayan duruşma heyeti, Barçın’ı 6 sene 8 ay hapis cezasına çarptırdı. ‘Eziyet’ suçundan üstteki sınırdan edinmek üzere 7 sene hapis cezası bölge Kamil Barçın’a, ‘iyi hal’ indirimi ile 5 sene 10 ay hapis cezası verildi. Toplam 12 sene 6 ay hapis cezasına çarptırılan Barçın hakkında, kaçma şüphesi sebebiyle tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkarıldı.

Netice Barçın’ın babası Necati Kayık, birincil bahşedilen cezaya isyan etmişti.

“ADALETİN HÜKMÜ BAŞAT OLDU”

Hükmü ifade eden Okumuş Başar, mağdur yakınlarına, “Madem adalete güvendiniz, taşkınlık yaşanmasın. Adaletin hükmü egemen oldu” dedi. öte taraftan önceki celse yargılamada damadının, kuma getirdiği bayan ile birlikte kızını öldürdüğünü ileri süren acılı baba Necati Kayık’ı Açık Fikirli Başar, “Necati amca, acınızı anlıyorum. Adalet için buraya geldiniz; sabredip, bekleyeceksiniz” diyerek, sakinleştirmeye çalışmıştı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler son dakika erzurum palandöken erzurum haberleri netice barşın davası kuma intiharında son karar kuma intiharı kuma getirdi intihar etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: