• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM > Son dakika: Özel öğretime teşvik ile ilgili Bakan’dan flaş açıklama geldi! Bir dönem kapanıyor! Özel öğretime teşvik

Haberler > GÜNDEM > Son dakika: Özel öğretime teşvik ile ilgili Bakan’dan flaş açıklama geldi! Bir dönem kapanıyor! Özel öğretime teşvik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulusal Eğitim Bakanlığının bütçesi görüşülüyor. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan komisyona sunumunda, bakanlık olarak yerine getirmek istedikleri dönüşümün, adaletli, insan merkezli, öğretmen temelli, kavramda evrensel, uygulamada yerli, esnek, maharet ve görgü odaklı, hesap verebilir, sürdürülebilir bir ilkesel duruş kanıtlamak olduğunu söyledi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER

AA’nın haberine tarafından; Temel amaçlarının çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve sağduyu, nitelikli, ahlaklı çocuklar yetiştirmek olduğuna dikkati çeken Selçuk, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile etkinliği ve sorun çözme kapasitesi artan her bakanlığımız gibi Milli Eğitim Bakanlığı da hayata geçireceği 2023 Eğitim Vizyonu’ndaki çalışmalarla Türk eğitim sistemine zorlama katacaktır” dedi.

Bugün toplumsal, siyasi ve hesaplı alanlar ilk olarak almak üzere, derhal her alanda ortaya konulan başarı hikayelerini, eğitim alanında yapacakları çalışmalarla taçlandırmanın zamanı olduğunu dile getiren Selçuk, şöyle devam etti:

“Eğitim bütçemiz, 2019 yılında merkezi idare bütçesinin takriben yüzde 17’sine eşit düşecek şekilde 161 milyar 612 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu bütçe çerçevesinde Bakanlığımızın yeni dönemde oynayacağı rol; talim ve terbiyeyi Türk milletinin toplumsal bütünleşmesinin ve ortak ülküye dayalı inşasına öncülük etmekten ibaret olacaktır.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında resmi ve özel 11 bin 649 mektep öncesi, 24 bin 963 ilkokul, 19 bin 284 ortaokul ve 12 bin 515 lise almak üzere toplam 68 bin 411 okulumuzda, 1 milyon 97 bin 292 hoca ve toplam 17 milyon 505 bin 379 öğrencimiz ile eğitim ve öğretime devam ediyoruz.

Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe şekil değiştirme mücadelemizde en büyük zor kaynağımız; kaliteli, özgüveni yüksek, ulusal ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesillerimizdir. Bu kapsamda müfredat, çocukların ilgi, kabiliyet ve mizaçları doğrultusunda esnek, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirilecektir. Gerekli ders saatleri ve çeşitleri bütün kademelerde azaltılarak, esas derslerde derinleşilebilmesi, kişiselleştirme yapılabilmesi ve başvuru etkinliklerinin yürütülebilmesi için gereken zaman sağlanmış olacaktır. Geleceğimize yön verecek vizyonumuz; müfredatı bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşımayı hedeflerken, başarının anahtarı olarak öğretmen eğitimini, okullar arasındaki eşitsizliği asgariye indirmeyi ve imtihan baskısını azaltmayı ön şart olarak görmektedir.”

“SORGULAMAYI GEREKTİREN BİR IŞLEM”

Öğrenme materyallerinin doğasının, öğrenenlerin doğasıyla uyumlu olması gerektiğine değinen Ziya Selçuk, günümüzde çocukların öğrenmeyle ilişkisinin, pasif bir dinleyici olmanın ötesinde, onlar için öğrenmenin kendi meraklarını peşine düşüp takip ederken iştirakçi olmayı, deneyimlemeyi ve sorgulamayı gerektiren bir süreç olduğuna aksan yaptı.

Öğretim programlarının, data teknolojileri destekli öğretime düzenli ülkü getirilmesiyle oluşturulan dijital içeriklerin, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden hoca, öğrenci ve velilere sunulduğunu gösteren Bakan Selçuk, “EBA, hoca ve öğrencileri tanıyan, bireyselleştirilmiş öğrenim imkanı sağlayan, kullanıcıya yapay akıl algoritmalarını da kullanarak önerilerde yer alan, analiz ve raporlama yapan yeni cins bir sistemdir. 2023 Eğitim Vizyonu dahilinde EBA’nın içerik normları ve kalite standartları tüm mümkün başvuru formu senaryolarını destekleyecek şekilde Ulusal Dijital İçerik Arşivine dönüştürülecektir” dedi.

Bu kapsamda içerik çeşitliliğini artırmak üzere ülke çapında içerik geliştirme ekosistemi kurulacağını ifade eden Selçuk, ayrıca dijital içerikleri etkin olarak kullanma ve geliştirme kültürü edinmiş lider öğretmenlerin yetiştirilmesine yönelik de EBA üzerinden eğitimler verileceğini duyurdu.

Yeni EBA modelinde tanıdık olmayan dil öğretimi konusunda da milli ve uluslararası yayıncılardan yenilikçi dijital kaynaklar tedarik edilerek EBA üzerindeki mevcut içerik havuzun daha da genişletileceğini belirten Selçuk, ayrıca oluşturulacak tanıdık olmayan dil içerik havuzunda öğretmen ve öğrenciler için çevrimiçi dinleme, konuşma, okuma, yazma ve ağız dalaşı etkinliklerini yapabilecekleri dijital ortamlar oluşturulacağını kaydetti.

Öğrenme süreçlerinde teknoloji desteği konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Selçuk, “Bugüne kadar 432 bin 288 adet etkileşimli tahta, okullarımıza kurulmuştur. 15 bin 103 okulda bir milyondan fazla yelken direği kurulumu yapılmıştır. Altyapısı tamamlanan okullara Sanal Özel Ağ (VPN) internet erişimi verilmektedir” dedi.

“5 YAŞ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GETİRİLECEK”

Toplumsal refahın artmasının ve ülkenin sosyal, kültürel ve hesaplı sürdürülebilir kalkınmasının eğitim sisteminin birincil basamağı olan mektep öncesinden başladığına dikkati çeken Selçuk, şöyle devam etti: 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında resmi 2 bin 577 anaokulunda 18 bin 480 öğretmen ve 349 bin 854 öğrenci, 20 bin 186 ana sınıfında 36 bin 982 öğretmen ve 764 bin 462 öğrenci bulunmaktadır.

Hem 3 bin 596 özel kreş da öğrencilerimize hizmet vermektedir. Mektep öncesi eğitimin yaygınlaşması ve kurumsallaşması yönünde yapılan incelemeler ile 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla 5 yaş net okullaşma oranında bir önceki yıla göre yüzde 8,09’luk bir çoğalma olmuş, bu sayede okullaşma oranı yüzde 66,88’e ulaşmıştır. 4-5 yaş grubunda ise net okullaşma oranı yüzde 50,42’dir.

Bakanlık olarak hedefimiz 3 yıl içinde 5 yaş erken çocukluk eğitiminin zorunlu ayla getirilmesidir. Erken çocukluk eğitimi, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor gelişimini maksimum düzeyde destekleyen, yaşam boyu iyi olma haline katkı sağlayan bir eğitim kademesidir. Bu bilinçten hareketle, şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde vasıta-gereç ihtiyacı karşılanacaktır. Toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı bağlamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıflar devreye sokulacaktır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında devlete ait 23 bin 74 ilkokulda 250 bin 124 öğretmen ve 5 milyon 23 bin 621 öğrenci, 17 bin 114 ortaokul ve imam konuşmacı ortaokulunda 308 bin 127 öğretmen, 5 milyon 116 bin 642 öğrenci ve 311 yatılı bölge okulunda 5 bin 502 hoca ve 72 bin 420 öğrenci bulunmaktadır.”

İlkokul ve ortaokul dönemlerinin hayatın temelini oluşturduğuna şive yapan Selçuk, bu dönemde verilecek eğitimin, sağlam bir zeminde oluşmasının büyük tartma arz ettiğini söyledi.

Esas eğitime fazla bir akademik anlam ve içerik yüklemeksizin kolay, sade ve çocuğun doğasına saygılı bir yaklaşımın benimseneceğini gösteren Selçuk, “Öğrenme ekosistemi içerisinde çocukları şimdiye uyandıracak ve geleceğe hazırlayacak vasıfta bir bilinç ve farkındalık geliştirmek esas eğitimde olacaktır” ifadesini kullandı.

Selçuk, “Bu amaçları hayata geçirebilmek için ilkokul kademesinin amaçları dikkate alınarak, çocukların değerlendirilmesi not yerine maharet temelli etkinlikler doğrultusunda yapılandırılacak, Türkçe’nin korunması ve geliştirilmesi temel eğitimin omurgası olarak ele alınacak, ilkokul çocuklarının gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs süreleri artırılacaktır.” dedi.

ANADOLU LİSELERİNDE 1 MİLYON 522 BİN 20 ÖĞRENCİ 

Bakan Selçuk, bakanlığının bütçesine ilişkin sunumunda, bilimsel becerilere sahip bireylerden oluşan toplumların, diğerlerine göre daha belirgin bir güce sahip olduğunu söyledi.

Bu yılki eğitim ve öğretim yılında resmi 2 bin 582 Anadolu lisesinde 92 bin 953 hoca, 1 milyon 522 bin 20 öğrenci, 310 fen lisesinde ise 7 bin 965 öğretmen ve 124 bin 219 öğrenci bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, “92 sosyal bilimler lisesinde 2 bin 504 öğretmen, 39 bin 540 öğrenci elde etmek üzere toplam 2 bin 984 okulda, 103 bin 422 hoca ve 1 milyon 685 bin 779 öğrenci bulunmaktadır. Keza, 2 bin 606 özel genel lise, 1 açık öğretim lisesi bulunmaktadır.” diye konuştu.

Ortaöğretimin, değişen dünyanın gerektirdiği becerileri sağlaması ve değişimin aktörü olacak öğrenciler yetiştirmesi için yapısal ve totaliter bir dönüşüme gereklilik duyulduğunu belirten Selçuk, şöyle devam etti:

“Bu amaçla, ortaöğretimde elastik ve modüler müfredat uygulanacak, ders saatleri azaltılacak, çocukların alaka kabiliyet ve mizaçlarına göre elastik seçmeli ders setleri yapılandırılacak, çocuklarımıza sertifikaya dayalı bilişim ve meslek dünyasına ilişkin yeterlilikler kazandırılacak, alan seçimi 9’uncu sınıfta başlatılacaktır. Fen ve sosyal bilimler liseleri, Türkiye’nin özellikle esas bilimler başta edinmek üzere tüm alanlarında entelektüel sermayesini artmak, uygarlık ve kalkınmaya ilişkin çabalarında çocuklarımızın var olan kapasitelerini için kurulmuştur. Yakın tarihimizde başarılı mühendisler, hekimler, edebiyatçılar, sanatçılar, akademisyenler, iş ve bilim insanlarının yetiştiği bu kurumlarımızın kapasitelerini çoğaltmak önceliklerimiz arasındadır.”

İMAM HATIP LİSELERİNDE 504 BİN ÖĞRENCİ

Bakan Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında bin 607 imam konuşmacı lisesinde 44 bin 952 öğretmen ve 504 bin 327 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam edildiğini kaydederek, devletin, öğrencileri dinin esas kaynaklarıyla doğru şekilde tanıştırmasının, imam konuşmacı okullarının toplum kadar sahiplenilmesini sağladığını söyledi.

Selçuk, “Hiçbir okul türündeki öğrencimiz bir diğerinden daha ayrıcalıklı ya da dezavantajlı değildir. Tümü hak temelli olarak bir manzara açısıyla her türlü desteğe layıktır. Çocuklarımızın akademik ve mesleki gelişimlerini desteklemek için imam konuşmacı okullarıyla yükseköğretim kurumları arasında meslek birliği geliştirilecektir.” dedi.

Eğitimin manâlı alanlarından bir diğerinin de Türkiye ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün artırılması ve nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması için verilen mesleki ve teknik eğitim olduğuna değinen Selçuk, resmi 3 bin 792 mesleki ve teknik ortaöğretim okulunda, 134 bin 870 öğretmen ve 1 milyon 405 bin 890 öğrencinin eğitim ve öğretime devam ettiğini açıkladı.

Kabiliyet sınavı ile öğrenci bölge 82 hoş sanatlar lisesi ve 74 spor lisesinin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren mesleki ve teknik ortaöğretim kapsamına dahil edildiğini bildiren Selçuk, “82 hoş sanatlar lisesinde 2 bin 371 hoca, 15 bin 818 öğrenci ve 74 spor lisesinde bin 260 hoca, 17 bin 526 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir. Ayrıca 420 özel iş lisesi bulunmaktadır.” ifadesini kullandı.

Meslek dünyasının gereklilik duyduğu iş ve alanlarda kaliteli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artırılması ve eğitim-istihdam-imal bağlantısının dinç bir zeminde yürütülmesinin bir diğer öncelikleri olduğunu bildiren Selçuk, şöyle konuştu: “2016-2017 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminden itibaren işletmelerde beceri eğitimi ve staj yaptırmakla sorumlu yer alan işletmeler kadar öğrencilere ödenen ücrete devlet olarak katkı verilmektedir. Bu Nedenle daha artı işletmenin daha fazla öğrenciye maharet eğitimi ve staj imkanı sağlanmasının önü açılmıştır. Keza mesleki ve teknik ortaöğretim okullarına aralıksız öğrencilerin, alan eğitimine başladıkları andan mezun oluncaya kadar meslek kazaları ve meslek hastalıklarına karşısında sigorta primleri devlet göre ödenmektedir. Kayıtlı bir sektörün öne çıktığı ve yoğunlaştığı merkezlerde yalnızca bu sektörün gereksinim duyduğu kaliteli meslek gücünü geliştirmek üzere bir iş alanında eğitim veren tematik mesleki ve teknik Anadolu liseleri açılmıştır.

Geçen sene eğitim ve öğretime başlayan tematik meslek liseleri sayımız 13 ilde 20’ye ulaşmıştır. Güneş ve rüzgar zengini Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak elektrik, ısınma gibi kullanılan enerjinin çoğunluğunu güneş ve rüzgardan sağlayacak çevre dostu Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi faaliyete başlamıştır. Mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitimi bahşedilen alanlarla ilgili 3 boyutlu modelleme tekniği ile öğretim materyalleri hazırlama çalışmaları devam etmektedir.”

27 ALANDA YARDIM

Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi çoğaltmak, sanayi kuruluşlarına kaliteli iş gücü sağlamak ve istihdamı artmak amacıyla, organize sanayi bölgelerinde ya da dışarıya açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim görebilen her bir öğrenci için; eğitim desteği ödemesi yaptıklarını anımsatarak, bu eğitim ve öğretim yılında 27 alanda eğitim ve öğretim desteği verdiklerini söyledi.

Organize sanayi bölgelerinin içinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde eğitim görebilen her öğrenci için 4 bin 630 liradan başlayarak alanlara kadar 6 bin 420 liraya dek eğitim ve öğretim desteği verildiğini aktaran Ziya Selçuk, “Bu kapsamda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 71 özel mesleki ve teknik Anadolu lisesine 216 milyon 934 bin 638 lira ödeme yapılmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören 53 bin 595 öğrencinin eğitim ve öğretim desteği ödemesi Bakanlığımızca karşılanacaktır.” bilgisini verdi.

Geçtiğimiz yıl 117 olan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) sayısının bu yıl 81 ilde olmak üzere 135’e çıkarıldığını aktaran Selçuk, 2018 Haziran ayı itibarıyla BİLSEM’lerde toplam 33 bin 720 öğrenciye eğitim verildiğini bildirdi.

Selçuk, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında özel eğitim okullarında toplam 50 bin 25 özel eğitim ihtiyacı olan öğrencinin eğitim aldığını açıklama ederek, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılında özel yetenekli bireyleri tanılama sürecinde 1, 2 ve 3’üncü derslik düzeyindeki 259 bin 166 öğrenci tablet bilgisayar üzerinden grup tarama uygulamasına katılmıştır.” diye konuştu.

Bilim, sanat, spor ve sanki alanlardaki özel kabiliyetli çocukların yeteneklerine yerinde bir eğitim içeriği ve ortamı sunmanın Bakanlıklarının öncelikli politikaları arasında bulunduğunu aktaran Selçuk, bütün ikâmetgâh yerlerinde bulunan özel kabiliyetli öğrencilerin benzersiz tanılama araçları ile saptama edilmesi ve gelişim süreçlerinin desteklenerek izlenmesinin, bu öğrencilerin uzun vadede ayrıca bireysel yaşamlarına keza de ülkenin büyümesine katma bedel oluşturmalarının sağlanacağını söyledi.

Bu amaçla özel kabiliyetli bireylerin eğitimi için yeni bir yönetmelik hazırlanacağını duyuran Bakan Selçuk, “Özel Yeteneklilerin Eğitimi Bilim ve Değerlendirme Kurulu kurulacak, bilim ve sanat merkezleri baştan yapılandırılacaktır. Halen uygulanmakta olan özel yeteneklilere yönelik tanılama ve değer biçme araçları daha ileri seviyeye taşınacaktır.” dedi.

13 BİN 679 ÖZEL MEKTEP BULUNUYOR

Bu eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ülke genelinde 13 bin 679 özel okul bulunduğunu gösteren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında bütün özel okullarda belirtilen öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranının (açık öğretim hariç) yüzde 2,53 iken 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında bu oranın yüzde 8,2’ye yükseldiğini açıkladı.

Örgün eğitim içerisindeki özel okul sayılarının toplam okul sayısına oranını ise yüzde 17,8 olarak duyuran Bakan Selçuk, şöyle konuştu: “Son yıllarda süratli bir ivme kazanan özel öğretimin sınav merkezli bir görüntü açısından uzaklaşarak kalite odaklı gelişim göstermesi büyük bir yük taşımaktadır. Yalnızca nicel gaye gözetilerek özel öğretimin yaygınlaşması özellik-nicelik dengesini bozarak özel öğretimin toplum göre algılanma biçimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu cins bir kavrama öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin hasar görmesine yol açabilmektedir. Eğitim sisteminde ciddi bir yük üstlenen özel öğretim alanı önümüzdeki üç yıllık süreçte sistemin içinde daha elastik ve amaca yönelik bir yapıya dönüştürülecektir. Uluslararası standartlar gözetilerek gelişen özel öğretim, bütün okullar için destekleyici ve geliştirici bir işlev üstlenecektir. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Bakanlığımızın başlatmış olduğu eğitim ve öğretim desteği uygulaması, devlet okullarındaki ikili eğitim yükünün ve sınıf başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasına katkı maddesi sağlamıştır.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 301 bin 777 öğrenciye 1 milyar 207 milyon 708 bin 478 lira eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapılmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında geçen yıllardan adalet şampiyon ve bu eğitim ve öğretim döneminde yeni katılan 75 bin öğrenci ile toplamda 253 bin 827 öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden faydalanması planlanmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ödeme miktarları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3 bin 290 ile 4 bin 610 lira arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir. Özel öğretimde istatistiklerden de anlaşılacağı üzere nicelikle ilgili önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Buradaki manzara açımız dezavantajlı durumda olan resmi okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmektir.”

Çocukların daha iyi öğrenmeleri için öğretmenlerin mesleki gelişimleri bağlamında onlara fonksiyonel, kariyerle ilişkili ve akredite sertifika ve diplomaya yan öğrenme imkanları sunacaklarını gösteren Selçuk, bu durumun etkili bir bireysel ve mesleki gelişim modelinin hayata geçirilmesini zorunlu kıldığını dile getirdi.

“Bu çerçevede öğretmen ve okul yöneticilerimizin mesleki gelişim etkinliklerinin lisansüstü öğrenim basamağına taşınarak yeni bir mesleki gelişim paradigması, sistem ve modeli oluşturulacaktır.” diyen Selçuk, “Bu paradigmada bilme, okuma, öğrenme, öğretme, bilgiye ulaşma, değişime ve erdemlere karşın önderlik etme gibi tarihi ve kültürel geleneğimizdeki kodlarımızı koruyarak ‘zamanın ruhunda’ mesleki uzmanlık yeterliklerini güçlendirmeye yönelik olacaktır.” ifadesini kullandı.

Selçuk, “Bu doğrultuda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile gerçekleştirilecek iş birliği ve koordinasyon yoluyla öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimleri çağdaş bir yaklaşımla lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yapılandırılacaktır. Keza, mevcut insan kaynağının en verimli şekilde kıymetlendirilmesi için aidiyet duygusunu güçlendirecek adımlar atılacaktır. Bunu gerçekleştirdiğimizde milletlerarası alanda daha kuvvetli bir Türkiye hedefine bir adım daha yaklaşmış olacağımızı düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

920 BİN 524 HOCA

Bu noktada, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfındaki mevcut personel hakkında bir takım bilgileri paylaşan Bakan Selçuk, Bakanlığa tabi resmi eğitim kurumlarında devir yapan 920 bin 524 hoca bulunduğunu bildirdi.

Selçuk, “Hükümetlerimiz döneminde atanan hoca sayımız, mevcut devlete ait hoca sayısının yüzde 66’sına karşılık gelmektedir. Bu bununla birlikte genç bir öğretmen kadrosuna sahip olduğumuzu gösterir. Nitekim 40 yaş ve altındaki öğretmen sayımız toplam hoca sayımızın yüzde 65’ine tekabül etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Bu zaman içinde hoca başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 16’ya, ortaöğretimde de 12’ye düştüğünü aktaran Selçuk, bütün coğrafi bölgelerindeki öğretmen doluluk oranları birbirine yakın bir orana yükseltildiğini söyledi.

Hoca ihtiyaçlarının Eğitim Kurumları Idareci ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik esaslarına kadar belirlendiğini andıran Selçuk, “Norm kadro doluluk oranları Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 89,16 Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 86,42 ülke genelinde ise yüzde 89,72 seviyesindedir.” dedi.

Ziya Selçuk, şöyle konuştu: “Öğretmenlerimizin parasal ve sosyal haklarında manâlı iyileştirmeler yapılmış ve 1 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla Bakanlığımız bünyesinde göreve yeni başlayan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenimizin maaşı 3.320 lira, ek ders ücreti net 13,90 lira olmuştur. Haftada 15 saat ayda 60 saat ek ders veren bir öğretmene 834 lira ek ders ücreti ile toplamda 4 bin 154 lira aylık vergi ödenmektedir. Keza bütün öğretmenlere, her eğitim ve öğretim yılı başında eğitim ve öğretime hazırlık ödeneği verilmekte olup 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında bin 130 lira ödenmiştir.

Dünyadaki başarılı eğitim sistemleri incelendiğinde izleme, değerlendirme ve teftiş süreçlerindeki farklılaşmanın odağında öğretimin iyileştirilmesine yönelik hoca ve okul temelli rehberlik yer almaktadır. Bakanlık olarak yoklama sisteminin okul geliştirme amaçlı rehberlik boyutunu öne çıkaracak düzenlemeleri hayata geçireceğiz.”

Kaliteli bir eğitim için ilk önce eğitim altyapısının tamamlanması gerektiğini gösteren Selçuk, “Derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltma ve ikili öğretime son vererek bütün okullarımızda tam gün eğitim ve öğretime geçirmek için okul ve ek derslik yapımı çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Selçuk, bu çerçevede 2003’den bugüne dek, 50 bin 735’i hayırsever vatandaşlar göre olmak üzere toplam 296 bin 641 yeni dersliğin yapımının tamamlanarak eğitim ve öğretimin hizmetine sunulduğunu belirtti.

Bakan Ziya Selçuk, şunları kaydetti: “giderken, gerek sınıf yapımı ve gerekse öteki ayni ve nakdi bağışlarıyla eğitimimize gönülden yardim olan hayırseverlerimize huzurlarınızda bir defa daha teşekkür ediyorum. Her eğitim kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı, yeni yapılan derslikler sayesinde, ülke genelinde her geçen gün azalmaktadır. Bütün bu çalışmalar ardından derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 24’e, ortaöğretimde ise 21’e düşmüştür. Tekli eğitime geçiş sürecinde arsadan kaynaklanan problemleri en üye indirebilmek için eğitim yapıları müşteri projelerinde taban ve toplam inşaat alanı ufak okul projeleri geliştirilecektir. Projelerden asgari 1 tanesinin yeşil yapı özelliğine sahip olmasına dikkat edilecektir. Bu projelerde, ilkokuldan başlayarak bütün öğretim kademelerinde okullara çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin başvuru düzeyinde kazandırılabilmesi için ‘tasarım-beceri atölyeleri’ planlanacaktır. Bu atölyeler; bilim, sanat, spor ve kültür odaklı etkinliklerin gerçekleştirildiği mekanlar olarak tasarlanacak olup öğrencilerin el becerilerinin geliştirilmesini önemseyen, mesleklerle ilişkilendirilmiş işlikler olacaktır. Tasarım-beceri atölyeleri, bilim ve sanat merkezleri ile ilişkilendirilecek ve mektep bahçelerinin atölye ile benzer olarak tekrar tasarlanıp hayat alanlarına dönüştürülmesi sağlanacaktır.

  GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika meb ulusal eğitim bakanı ziya selçuk özel öğretim özel eğitim özel öğretime teşvik haberler eğitim haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: