• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > GÜNDEM Son dakika: CHP’den Öztürk Yılmaz’ın sözlerine yanıt!

Haberler > GÜNDEM Son dakika: CHP’den Öztürk Yılmaz’ın sözlerine yanıt!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarına ilişkin, “Partimizin MYK’sında yer almamasının kendisinde yarattığı ruh hali, maalesef endişe vericidir. Konu, Grup Disiplin Kurulumuzun gündemindedir ve MYK göre da değerlendirilecektir.” dedi.

 

Özkoç, belirli ihraç istemiyle disipline sevk edilen Yılmaz’ın bugünkü açıklamalarına ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz ve CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un, her partide olabileceği üzere Grup Disiplin Kuruluna sevk edildiklerini hatırlatan Özkoç, kurulun, suçun ağırlığına uygun bir şekilde “kınama” veya “üyelikten ihraç” cezalarını verebileceğini ve sonucun önceden bilinemeyeceğini söyledi. Özkoç, şunları kaydetti:

“CHP milletvekilleri kamuoyu önünde, çıktıkları televizyon programları ve basın toplantılarında, parti programımız, seçim bildirgemiz ve yetkili organlarımızın kararlarına aykırı bir tutum sergileyemezler. Milletvekillerimiz, CHP kimliklerini taşıdıkları sürece partimizin politikalarına ast kalmak zorundadırlar. Bu bir parti disiplinidir. Hiçbir milletvekilimiz, milletimizin değerinde yargılarını küçümseyen bir hoşgörüyle konuşamaz ve nezaket sınırlarını aşan bir üslupla partimizin kurumsal kimliğini küçük düşüren davranışlarda bulunamaz. Hiç kimsenin, hiç birimizin buna hakkı yoktur.”

 

Öztürk Yılmaz’ın, Grup Disiplin Kuruluna sevk edilmesine neden olan bir üslupla bugün basın toplantısı düzenlediğini gösteren Özkoç, “Partimizin MYK’sında yer almamasının kendisinde yarattığı ruh hali, maalesef endişe vericidir. Konu, Grup Disiplin Kurulumuzun gündemindedir ve MYK kadar da değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

“HER İKİSİ DE DİSİPLİN SUÇU”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özkoç, “Öztürk Yılmaz’ın, Kemal Kılıçdaroğlu’na yazdıran kimse benzetmesi yaptığı” anımsatılarak buna karşın partinin atacağı adımların sorulması üzerine, “Dargın olan Grup Disiplin Kararı vardı. Idare Kurulumuz, ilave doküman düzenleyerek görüşecektir. Bunun da bir önceki karara ek olarak tartışılmasını ve görüşülmesini sağlayacaktır.” dedi.

Bir gazetecinin “Farklı bir disiplin sürecinden mi bahsediyoruz?” sorusuna Özkoç, “Oradaki işledikleri ile bugün yaptıkları, her ikisi de disiplin suçudur. Disiplin Kurulu, görüşürken her iki konuyu da birlikte görüşmesini sağlayacak Yönetim Kurulunda altyapı karar mekanizması sağlayacağız.” yanıtını verdi.

“Öztürk Yılmaz’ın Disiplin Kuruluna sevk edilme gerekçesinin, televizyon programlarına katılmasının mı yoksa Türkçe ezan konusundaki açıklamalarının mı olduğu” sorusu üstüne de Özkoç, şöyle konuştu:

“Her iki konuda da tavrımız şu; milletvekillerimizin televizyon ve basın toplantılarıyla ilgili grup başkanvekillerimize evvelden data vermelerini istiyoruz; müsade almalarını yok. Burada milletvekillerimizle ilgili parti programı ve disipline uymaları gereken bir takım konuları kendilerine hatırlatıyoruz. Toplumumuzun bedel yargıları, milli ve dini duygularımız… Milletimizin karşısındayız, üslubumuza da uyarı etmeliyiz. Basmakalıp bir insanın kullandığı konuşma üslubu ile milletimizin evine değin girip insanların izlemesinden rahatsız olacakları bir davranış görünmek, hiçbir milletvekilimizin hakkı da hukuku da değil.”

Milletvekillerinin dış veya iç politika konusunda basın sorumlusu yoluyla bilgilendirildiğini anlatan Özkoç, CHP’li milletvekillerinin vatandaşın karşısına en hazır haliyle çıkmasının sağlanmaya çalışıldığını söyledi.

“GRUP YÖNETİMİ BUGÜN BAŞTAN TOPLANACAK”

Özkoç, başka bir basın mensubunun “Öztürk Yılmaz’ın Genel Başkanlık adaylığı için hazırlığı mı vardı?” sorusuna karşılık, “Biz de kendisinden bugün öğrendik böyle bir hazırlık içerisinde olduğunu. Bizim de herhangi bir bilgimiz yoktu.” diye konuştu.

Yılmaz’ın CHP Genel Başkanlığına namzet olacağı yönünde basına bugüne kadar bir açıklamada bulunduğunu görmediğini dile getiren Özkoç, “Disiplin süreci öncesinde, bu süreci etkileyecek yorumlarda bulunmak istemem. Söylediği sözler, tutum biçimleri keza CHP kurumsal kimliğine hem de insani olarak birlikte çalıştığı bir Genel Başkana karşı uygun düşmemiştir. Disiplin Kurulu bunları değerlendirecektir.” dedi.

Özkoç, grup yönetiminin konuyla ilgili bugün toplanacağını, alınacak kararda gerekirse MYK’yı da bilgilendireceklerini söyledi.

Öztürk Yılmaz’a ilişkin kararın ne dek vakit zarfında alınacağına yönelik soruya da Özkoç, “Yazıyla ilgili olan süreçlerde 15 günlük vakit var. Televizyonla ilgili disiplin suçlarında bir haftalık bir işlem var. Kendisi de dinlendikten sonradan Disiplin Kurulu bir karar alacaktır.” şeklinde yanıt verdi.

Grup Disiplin Kurulunun gerekli görmesi halinde Yılmaz’ın MYK’ya sevk edileceğini anlatan Özkoç, “Bugünkü basın toplantısını da ilaveten göndereceğiz. Kendi karar mekanizmaları içerisinde bir cezai karşılığı varsa o zaman kendi kararlarını kendileri alırlar. Eğer bunu aşan bir şart varsa, o konuda karar alırlar. Bu konu ayrıntılarıyla Grup Disiplin Kurulunun kararı olacaktır.” diye konuştu.

Özkoç, Öztürk Yılmaz ile ilgili alınabilecek kararların sorulması üzerine de “Grup Disiplin Kurulu üyelikten çıkartma kararı alabilir. O zaman CHP’den düşmüş oluyor, adi bir milletvekili. Bu süreç sonunda üyelikten düşebilir, olabilir.” ifadelerini kullandı.

“KARARI PARTİ MECLİS’İ VERECEK”

Özkoç, “Öztürk Bey’le sizin aranızda bir gerilim mi vardı? Televizyon programlarını size bildirmeme nedeni bu mu?” şeklindeki soruya, Öztürk Yılmaz ile aralarında en ufak bir gerilim, tartışma, sataşma veya saygısızlık yaşanmadığı yanıtını verdi.

Özkoç, CHP Dış İlişkilerden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz’ün “PYD siyasi bir oluşumdur, YPG ise onun askeri boyutudur. ” şeklindeki ifadeleri anımsatılarak, CHP’nin “YPG ile PYD’ye farklı bakıp bakmadığının” sorulması üstüne de, şunları kaydetti:

“Sayın Çeviköz’ün yaptığı bu açıklamayı bilmiyorum. İnceledikten daha sonra yorumda bulunabilirim. Terör örgütlerine ve onlarla ilişkisi olan insanlara da gösterme açımız nettir. Burada bir ayrımdan daha çok dünyadaki algılanış biçimini açıklama ettiğini düşünüyorum, yoksa bizim görüşümüzün böyle olduğunu ifade ettiğini düşünmüyorum.”

Özkoç, diğer bir soru üstüne de Türkiye’nin fazla itibarsız bir konuma düşürüldüğünü savundu. “Bu yoksul burada olduğu müddetçe bu teröristi alamazsın.” sözlerine karşın Rahip Brunson’un özel uçakla gönderildiğini gösteren Özkoç, “Sayın Cumhurbaşkanının söylediği sözlerin doğruluğu yönünde en küçük bir emare yoktur.” dedi.

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda Mansur Yavaş’a manzara açısının da sorulduğu Özkoç, şu yanıtı verdi:

“Yerel seçimlerle ilgili adaylarımızı belirlerken, cumhuriyete, milletin değerlerine bağlı, CHP’nin kurumsal kimliğini içine sindirmiş, ülkemizin geleceği hakkında hiç kimsede endişe uyandırmayan, herkes tarafından kucaklanan adaylar değerlendirilecek ve Parti Meclisi tarafından aday gösterilecek. Ayrı düşünceler sunulabilir fakat Parti Meclisi karar verecektir.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler chp öztürk yılmaz kemal kılıçdaroğlu haberler türkçe ezan tartışması

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: