• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > GÜNDEM Son dakika… ABD’den, PKK’lı üç teröristin başına ödül! Uzmanlar Habertürk’e yorumladı

Haberler > GÜNDEM Son dakika… ABD’den, PKK’lı üç teröristin başına ödül! Uzmanlar Habertürk’e yorumladı

ABD, PKK’lı 3 teröristin başına ödül koydu. ABD’den yapılan açıklamada, terörist başı Murat Karayılan’ın başına 5 milyon dolar ödül konduğu bildirildi. ABD ‘adalet için ödül’ programı dahilinde terörist Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu.

Habertürk’ten Çetiner Çetin’in konuya ilişkin yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Temkinli düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. 2003’den beri PKK ile Amerika arasında yapılan görüşmeler olmasına karşın bugüne dek almadığı kararı bugün almış olması birazcık beklenmesi gereken ve süreç içerisinde bize nasıl yansıyacağını araştırmak gerekiyor. Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımları siyasi ve idareli değil. Amerika’nın İran’a karşısında rakip grupları hazırlama süreçleri. Amerika Halepçe’ye dek uzanan alanda silahlı grupları İran’a karşısında hazırlama girişimindeydi.

Dananın kuyruğu nerede koptu? PKK bu işin neresinde? 2014 itibariyle Suriye sahasında PKK ile Amerika arasında bir irtibat ve meslek birliği süreci başladı. PKK, Suriye sahasında Amerika ile iş birliği yapmayı kabul ederken İran’a yönelik askeri hareketliliğin başlayacağı dönemde Amerika’ya azıcık dirsek çevirmeye başladı. PKK’dan İran’a karşın hazırlık yapması istendi. Amerika İran’ı vurma noktasında PKK’yi ikna etmeye çalışıyordu.

“3 İSMİM İRAN İLE ILK ELDEN İLETİŞİMİ VAR”

Her 3 ad de İran ile doğrudan iletişimi olan isimler olarak biliniyor. aniden başlarına ödül konması analiz edilmesi gerekiyor. Büyük fotoğrafa baktığımızda Amerika’nın sessiz kalması ve İran’a yönelik yaptırımları başlattıktan sonra harekete geçmesi…

“ILK ELDEN TÜRKİYE İÇİN ATTILAN BİR ADIM OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Açıkçası ben doğrudan Türkiye için atılmış bir adım olduğunu düşünmüyorum. ABD’nin, örgüt içerisinde kendi yanlılarını ve İran yanlılarını ayırmaya çalıştığını düşünüyorum. Amerika isterse çok rahatlıkla 3 teröristi yakalayabilir.”

 Gazeteci Metehan Demir’in konuya ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

”Karayılan, Bayık ve Kalkan PKK terör örgütünün en kayda değer 3 ismi. Tepedeki en kayda değer isimlerden. Bugünkü kararı fazla önemsiyorum. Münbiç’te iki taraflı devriye ayrıca de Türkiye ile ABD aralarında yaşanan krizler daha sonra ABD’nin attığı adımlar fazla şaşırtıyor. Amerika, Münbiç’te Türkiye’nin rahatsızlıklarını alt alta koyduğunda; büyük ihtimalle Türkiye’yi rahatlatan ve öncesinde Türkiye’nin rahatsızlıklarını belli seviyeye indirmeye amaçlayan PKK ile terör.

“BUNLAR TAKTIK BİR ÇIKIŞ”

Dolasıyla bunlar taktik bir çıkış. 2001’den beri Amerika’nın PKK terör örgütünü ne dek ağırdan aldığı biliniyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi Münbiç’te Türkiye’yi azıcık daha sakinleştirecek bir taktik olduğunu düşünüyorum. Ödül konulması bundan sonra Türkiye’nin terörle mücadelesini bilhassa PKK ile mücadelesinde Amerika’nın fazla maddesel yanına durduğuna dair bir nişane gibi değerlendiriyorum.”

Mete Fayda’ın değerlendirmeleri ise şöyle:

”Bir politika belirlenirken terör örgütünün uzantıları bununla ilgili işbirliği de aynı uzantıda sayılır. Amerika bunu daima böyle yapmıştır. PKK terör örgütünün şemasına baktığımız vakit YPG’yi öbür yere koyamaz. Bunun diğer uzantısı olan SKG’yi de bir yere koyamaz. Eğer Türkiye’nin yaklaşımına başından beri Amerika şu yaklaşımla gelmiş olsaydı bugünkü açıklamasını müttefik olarak tebrik etmek lazımdı. Amerika Türkiye’nin güvenliğini karşılamak için katkı maddesi sağlamak istiyor derdim.”

ABD BUNU NEDEN YAPTI?

Mete Fayda, ”PKK’nın 15 Temmuz’dan daha sonra, Türk emniyet aleyhinde değil olma düzeyine gelmesinden üç kayda değer ismin tasfiye edileceği ile ilgili yazılar çıkmaya başlamıştı. Nedense bu üç ad arananlar listesinde para ödülüyle karşımıza geldi. ABD acaba, Türkiye’nin bu üç kişiyi yakalama konusunda sona gelindiğinin farkına mı vardı. Kendisine bir paye çıkarmak istiyor olabilir mi? ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: