• DOLAR
  5,3223
  % 0,74
 • EURO
  6,0410
  % 0,73
 • ALTIN
  229,3467
  % -0,04
 • BIST
  101.971
  % 0,23
Haberler > GÜNDEM Son bir haftada 17 terörist etkisiz hale getirildi

Haberler > GÜNDEM Son bir haftada 17 terörist etkisiz hale getirildi

Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içi ve dışarıda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ ilk kez elde etmek üzere terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin data verildi.

Buna göre, 2-8 Kasım tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütünün kesintisiz barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Diyarbakır, Hakkari, Tunceli, Muş ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara kesintisiz devam edildi.

Operasyonlarda yurt içinde ve dıştan 17 terörist etkisiz ışık halkası getirildi. Ayrıca 5 piyade tüfeği, birer adet BEYGIR-4, 1 AT-13 ve RPG-7 bazuka silahı, 14 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, 109 kilo amonyum nitrat, 24 kilo 250 gram C-4 patlayıcı madde, 19 el bombası, 4 muhtelif telsiz, 165 fünye ele geçirilip, 33 adet el işi patlayıcı imha edilirken, teröristler tarafından kullanılan 71 adet silah mevzii, barınak ve ambar kullanılamaz ülkü getirildi.

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye karşın hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde ise 6 kilo 500 gram uyuşturucu, 40 litre firari mazot, 30 bin 342 paket kaçak sigara ve 18 adet cep telefonu ele geçirildi.

Bilgilendirmede, azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütünün üzerinde oluşturulan baskı sonucunda örgütün özgürlük hareket etmesi ve eylem kabiliyetinin kısıtlandığı kaydedildi.

FIRAT KALKANI HAREKATI VE İDLİB

Yapılan bilgilendirmede Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekatlara da yer verildi.

Bu kapsamda, hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ terör örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı karşılamak nedeniyle icra edilen Fırat Kalkanı Harekatı’nda, TSK kadar desteklenen Hür Suriye Ordusu’nun yoğun ve istikrarlı mücadelesi doğruca Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik bölge denetim altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/arıtma çalışmaları sürdürülürken, PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç’ten batıya dürüst olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildi.

Bilgilendirmede, İdlib Bölgesinde de Astana mutabakatı zarfında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların gereksinim sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için yerinde şartların sağlanması ve ihtilafın dostane yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına yardım temin etmek maksadıyla, TSK birliklerinin Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak tahsis yaptığı aktarıldı.

TSK’nın 13 Ekim 2017’den itibaren 12 adet olan planlı gözlem noktalarının tamamını faaliyete geçirdiği açıklanmış bilgilendirme, “Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek kolaylık ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana’da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca bilgilendirmede, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde istikrarın temini için garantör ülkeler kadar imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmaların da sürdürüldüğü kaydedildi.

Milli Savunma Bakanlığının haftalık bilgilendirmesine göre, Afrin bölgesinde 20 Ocak 2018’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında da 12Temmuz 2018’den itibaren göreve başlayan Lokal Kolluk Kuvvetleri faaliyetlerine devam edildi.

TSK birlikleri Kızılay, AFAD ve BM kadar sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli takviye sağlarken, Afrin’de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edildi. Zeytin Dalı Harekatı zarfında, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz ayla getirilen terörist sayısı 4 bin 585 oldu.

Keza TSK ve ÖSO’nun 18 Mart 2018 itibarıyla denetim altına alınan Afrin’de mayın ve el işi patlayıcı arama faaliyetleri devam ederken, bugüne kadar 293 adet mayın ve bin 639 adet el işi patlayıcı imha edildi.

Münbiç Bölgesi’nde ise TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları göre ilki 1 Kasım 2018’de icra edilen Karşılıklı Birleşmiş Devriye faaliyetinin ikincisi 8 Kasım’da gerçekleştirildi.

– “Son terörist etkisiz ülkü getirilinceye değin”

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri kadar sürdürülen yakın işbirliği ve karşılıklı çalışmalar neticesinde Münbiç’teki bütün terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde emniyet ve istikrarın sağlanmasına karşın faaliyetlere devam edileceği aktarılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ve menfaatlerini gözetmek ve vatandaşlarının can güvenliğini karşılamak maksadıyla, milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü maksat alan öncelikle FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dıştan sürekli olarak en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ulusal savunma bakanlığı terörist haberler aktüel haberler son dakika haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: