• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM Sağlıkta şiddete karşı kanun teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi

Haberler > GÜNDEM Sağlıkta şiddete karşı kanun teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi

TBMM Sağlık Durumu, Aile, Alıştırma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin sağlık çalışanlarına karşısında şiddetin önlenmesini amaçlayan 24. maddesi kabul edildi.

AA’nın haberine göre; komisyonda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve yönetimle ilgili yaptırımları güncelleyen, sıhhat çalışanlarına karşısında şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket şeklinde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürüyor.

Müzakerelerin arkasında teklifin, sağlık çalışanlarına karşısında şiddetin önlenmesini amaçlayan 24. maddesi onaylandı. Buna göre, sağlık durumu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle bilerek işlenen suçlardan kesin olmayan olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve zorunlu işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek.

Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya şahit olan sağlık durumu personelinin ifadeleri iş yerlerinde alınacak.

Bu hükümler, özel sağlık durumu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle bile bile işlenen suçlar hakkında da uygulanacak.

KANUN TEKLİFİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLER

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, maddeyi olumlu bulduklarını fakat sağlıkta şiddetin çözülmesi için yeterli görmediklerini, caydırıcı ve önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Teklif sahibi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise sağlıkta kuvvet olaylarında daha önce adliyeye gidildiği vakit ortak anlaşmanın laf konusu olduğunu, bu teklifle “uzlaşıyorum” denilse bile mecburen savcılığa gidileceğini ve halk davasıyla gerekli tahkikatın yapılacağını kaydetti.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sıhhat çalışanlarına uygulanan şiddete ilişkin istatistiki bilgileri paylaşarak, teklif maddesinde suçun önlenmesine yönelik herhangi bir içerik bulunmadığını iddia etti.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, maddenin sağlıkta şiddeti çözmek iddiasıyla getirildiğini oysa öneri kapsamına “bir örtü olarak konulduğunu” ileri sürdü. Pekgözegü, teklif içindeki sağlık durumu başlığının hiçbir şeyi değiştirmediğini, maddede olan şeylerin mevcut yasalarda zaten bulunduğunu savundu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, kendisinin de şiddete maruz kalmış bir hekim olduğunu belirterek, “maddenin yalnızca adının doğru, içinin ise abes olduğunu” öne sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Serbest Özel ise Meclis’te, 24 Dönem’de 11 defa sağlık çalışanlara kuvvetle ilgili araştırma komisyonu kurulmasının öneri edildiğini ve 10’unun reddedildiğini, son önerinin reddedilmesinden 4 gün daha sonra Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardındaki komisyonun kurulduğunu anlattı.

Özel, afiyet çalışanlarına şiddetin önlenmesine ilişkin, meslek örgütleri, sıhhat emekçilerinin temsilcileri ve sendikaların bulunduğu bir masa oluşturularak daha alçak komite ile fazla kısa bir vadede çözüm üretilmesini beklediklerini ifade etti.

Milletvekillerinin soruları üstüne laf bölge Afiyet Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Merkezi Doktor Randevu Sistemi’nden (MHRS) haftalık 2,3 milyon randevu başvurusu yapıldığını, randevu alamama, ulaşamama veya sistemsel sebeplerle randevu alamayanların sayısının ise 631 olduğunu aktardı.

Güven, haftalık gelen toplam 49 bin şikayetin 164’ünün randevuyla ilgili olduğunu dile getirdi.

Muhammet Güven, bugüne değin MHRS’den asgari bir defa randevu almış vatandaş sayısının ise 57 milyon olduğunu sözlerine ekledi.

öte yandan, AK Parti milletvekillerinin önergesiyle, Gemi Sıhhat Resmi Kanunu’nda belirli yasaklara aykırı hareket eden gemi kaptanlarına, geminin ödemesi gereken indirimsiz sağlık resmi dek idari para cezası verilmesi, gemi sıhhat devlete ait ve idari para cezalarından, kaptan ve donatanın müteselsilen sorumlu tutulmasına ilişkin teklifin 19. maddesi metinden çıkarıldı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ sağlık çalışanlarına şiddete karşı önerge tbmm sağlık durumu komisyonu kabul edildi meclis sağlıkta kuvvet kanun ankara

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: